Προς το περιεχόμενο

Ali-Takos & Blaster - The dark side.


sakisthegr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγο καιρό ασχολούμαι με το Ableton Live και αφου κάτσαμε 1-2 απογεύματα με ένα φιλαράκι καταλήξαμε σε ένα κομμάτι που αποφασίσαμε να το ονομάσουμε The Dark Side.  Θυμίζει κάτι από sountrack σειράς , ταινίας....

Δεν ξέρω ίσως να ακούγεται λίγο βαρετό ή μονότονο (ή και τα 2 μαζί  :D) πάντως ο βασικός σκοπός μου ήταν να δοκιμάσω τις ικανότητες live sequencing του Ableton και το αποτέλεσμα βρίσκεται στο παρακάτω link :

 

http://www.box.net/shared/18v2kgdkoc

 

Κάθε σχόλιο δεκτό !!!

 

 

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ίσως να ακούγεται λίγο βαρετό ή μονότονο (ή και τα 2 μαζί  )

Ειναι δικα σας λογια και φοβαμαι οτι εχετε δικαιο.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν βρε παιδια... Τόσο χάλια είναι πια??? Κανένα άλλο σχόλιο? Ας είναι κι αρνητικό δεν πειράζει...  :D

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε sakithegr, 8)

 

1.

Δεν ξέρω ίσως να ακούγεται λίγο βαρετό ή μονότονο (ή και τα 2 μαζί  :D)

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο κατά τη γνώμη μου διότι αν το πάμε έτσι τα περισσότερα sountrack ταινιών ή σειρών θα ήταν βαρετά και μονότονα :)...Το κομμάτι σας έχει μια δομή όντως που μπορεί να χαρακτηριστεί sountrack (ή τουλάχιστον μέρος από soundtrack)...ούτως ή άλλως ξέρουμε ότι η παρατεταμένη επανάληψη είναι κύριο χαρακτηριστικό των soundtrack...Προχωρώ.

 

2. Σαν κομμάτι δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω διότι ασχολούμαι ελάχιστα (έως καθόλου) με την ηλεκτρονική μουσική. Καταλαβαίνω ίσως ότι θέλατε να δοκιμάσετε λίγο τις δυνατότητες του προγράμματος παρά να γράψετε ένα ολοκληρωμένο κομμάτι. Ετσι δεν είναι; Αν ναι τότε η χρηιμοποίηση των διαφόρων loop ή sample ή εφέ τέλος πάντων που χρησιμοποιήσατε, είναι ικανοποιητική νομίζω. :)

 

3. Πιστεύω ότι με λίγη παραπάνω φαντασία από θέμα μελωδίας και αλλαγή μερών, θα μπορεί άνετα να σταθεί σαν κομματάκι ωραίο. Προσπαθείστε να προσθέσετε μια άλλη μελωδία σε κάποια σημεία και ύστερα να ξαναγυρνάτε σε αυτήν την αρχική...Μην κάνετε αποκλειστική χρήση εφέ και sample στη μελωδία χωρίς να την αλλάζετε..(γνώμη μου) ;)..

 

Αυτά. Θεωρώ την προσπάθειά σας καλή...Συνεχίστε σε αυτό το μοτίβο..Δε θα χάσετε.. ;) 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx FatalK... Πραγματικά είναι η πρώτη προσπάθεια στο Ableton. Όσο για τα όργανα το πιάνο είναι από ένα jv1010 τα τυμπανα από τα impulse drumkits του Ableton Live, τα synth από Albino2 και το freeware Synth1 και τα scratches από κάποιο session ενός φίλου dj. Τα μοναδικά sample είναι το vocal (attention!!!) και 2 loops ινδικών κρουστών τα οποία βρήκα σαν free sounds στο internet. Επίσης για το σπάσιμο την πλήρωσε ένα γυάλινο μπουκάλι μπύρας το οποίο στη συνέχεια επεξεργαστήκαμε με fx του Ableton.... Έτσι αφού γράψαμε τα clips για κάθε ήχο, πατήσαμε record και αρχίσαμε το Live sequencing το οποίο είναι από τα δυνατά σημεία του Ableton.... Σίγουρα το πρόγραμμα έχει φοβερές δυνατότητες τις οποίες μαθάινω σιγά σιγά και πιστεύω στις επόμενες μέρες να ανεβάσω κάποιο νέο κομμάτι...

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς καλώς ήρθε στο κλάμπ των Abletάδων. Ότι βοήθεια χρειαστείς με το πρόγραμμα εδώ είμαι.

 

Λοιπόν για μένα δεν υπάρχει χάλια κομμάτι όλα τα κομμάτια είναι μωράκια που θέλουν να μεγαλώσουν και να ωριμάσουν. Πιπίνια με προοπτικές δηλαδή  ;D.

 

Λοιπόν ξεκινώ με κριτική .

 

1. Τα ντραμς ειναι πολυ lo -fi για να ταιριάξουν με την μελωδία . Και γενικώς δεν τα βρίσκω και πολυ ενδιφέρων.

2. Το κομμάτι λουπάρει πολύ, είναι ένα λάθος που κάνουμε όλοι μας. Αν θες να λουπάρει τόσο πολύ θα πρέπει να βρείς ένα καλύτερο hook, δηλαδή μια πιο γοητευτική και προτότυπη μελωδία.

3. Ο ήχος σου είναι πολύ thin βεβαιώσου ότι τα samples είναι top quality, χρησιμοποίησε το reasonator και το eq για πρόσθεση όγκου στον ήχο.

4. Τα drums θέλουν περισσότερο compression.

 

Για αρχή τα πάς μια χαρά ... σου βάζω 7/10. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι το βρήκα ενδιαφέρον...ίσως έπρεπε να είναι κάπως μικρότερο σε δειάρκεια...με κοψοχόλιασε λιγο η αγριοφωνάρα στο 0.20 (βασικά μου 8ύμισε κάτι απο command & conquer h φωνή  ;D) ... ωραία προσπά8εια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι το βρήκα ενδιαφέρον...ίσως έπρεπε να είναι κάπως μικρότερο σε δειάρκεια...με κοψοχόλιασε λιγο η αγριοφωνάρα στο 0.20 (βασικά μου 8ύμισε κάτι απο command & conquer h φωνή  ;D) ... ωραία προσπά8εια!!!

 

:D :D :D Είναι για να σπάει την μονοτονία !!! Έχω φάει κι εγώ κάψιμο στα strategy !!! Η φωνή όμως δεν είναι από εκεί...

 

Επίσης ξέχασα να πώ πιο πριν .. Στην κιθάρα είναι ο Ali-Takos με μια Epiphone Les Paul την οποία πέρασα μέσα από τα fx του TonePort.

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κομάτι είναι στο ύφος των πάλαι-ποτέ Yello, η δε αγριοφωνάρα είναι όλα τα λεφτά, αλλά ΠΡΕΠΕΙ να την μιξάρετε στη μισή ένταση. Ελπίζω ότι έχετε ακούσει Yello, αν δεν έχετε ξοδέψτε ΟΛΟ σας το χαρτζηλίκι για να ακούσετε άμεσα. Περιμένω το ρεμίξ που ζήτησα (με την αγριοφωνάρα χαμηλότερα).

 

Συνολική εντύπωση: πολύ καλό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου