Προς το περιεχόμενο

Active μαγνητες


mike_rhd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια γινεται πολυς θορυβος γι αυτουσ τους μαγνητες. Τελικα ειναι καλοι ή κανουν ολες τισ κιθαρες να ακουγονται ιδιες κ δν "βγαζουν" τον τονο του ξυλου? ???

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημά σου. Άλλοι τους λατρεύουν και ορκίζονται σε αυτούς (κυρίως οι του μεταλ) και άλλοι τους μισούν (οι πιο ήρεμοι). Πάντως η αλήθεια είναι ότι οι active είναι πιο κομπρεσαρισμένοι ως ήχος (κάτι μου λέω ότι σε "φώτισα" τώρα...) και βγάλουν πιο "δυνατό" ήχο εξαιτίας τις ώθησής τους από την μπαταρία, σε αντίθεση με τον πιο "ήρεμο" ήχο των passive.

 

Τώρα για τον τόνο του ξύλου, μην το ψάχνεις, κάνει τζιζ!!! :D

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια γινεται πολυς θορυβος γι αυτουσ τους μαγνητες.???

 

Πολύς θόρυβος γίνεται, αλλα δεν κάνουν καθόλου θόρυβο όπως οι μονοί του ...αντίπαλου στρατοπέδου!

 

Το θέμα είναι απλό. Αναλόγως με το τι θέλεις να παίξεις, επιλέγεις μαγνήτες.

Συνοπτικά και χοντρικά:

 

για καθαρό παίξιμο, άντε λιιιιγη βρώμα, αν αντέχεις τον θόρυβο (hum) που κάνουν πας σε μονούς μαγνήτες

για μέτριες βρωμίτσες καi ταστάσεις ας πούμε (nirvana, nickelback κλπ κλπ) πας σε κλασικούς διπλούς μαγνήτες passive.

για πολύ πολύ καφρο-μεταλόβρωμα (symphony x, slayer κλπ κλπ) πας σε active μαγνήτες επειδή δίνουν αρκετά db πάνω (έχουν ενισχυτή ας πούμε, γι αυτο και η μπαταρία)

 

Αυτά γενικώς. Αν καταλήξεις στους active πάντως, σου συστήνω ενεπιφύλακτα τους EMG 81, οι οποίοι θεωρούνται απο τους καλύτερους.

Χαρη σε αυτους μπορώ και απολαμβάνω γνήσια βρώμα της μανας μεταλ!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα σου συστήσω τους Live Wire του Seymour. Ακόμα και οι classic μονοί του είναι καταπληκτικοί καθαροί - χωρίς βέβαια το twang των κλασσικών μονών.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά γενικώς. Αν καταλήξεις στους active πάντως, σου συστήνω ενεπιφύλακτα τους EMG 81, οι οποίοι θεωρούνται απο τους καλύτερους.

Χαρη σε αυτους μπορώ και απολαμβάνω γνήσια βρώμα της μανας μεταλ! 

 

+1

 

αλλα αν εχεις ηδη διπλους αλλα "ψωφιους" δεν ειναι αναγκη να δωσεις ποσα λεφτα για να βαλεις τους emg+μαστορεματα πανω στην κιθαρα αλλα μπορεις να δωσεις 20 ευρα και να παρεις pre amp booster behringer H ultra metal και εκει να δεις gain kai db!! ΧΑΜΟΣ!!!

εγω τα εχω δοκιμασει και τα 2..και παιρνω ~ιδια αποτελεσματα.

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Oi active σε αντιθεση με τους passive ειναι ενας πολυ ασθενικος μαγνητης με ελαχιστες περιτυλιξεις στο πηνιο και το σημαντικοτερο μεριδιο οσον αφορα τη διαμορφωση του ηχου τον παιζει το "εσωτερικο preamp" (εξου και η μπαταρια που χρειαζονται για να λειτουργησουν.....δοκιμασε να παιξεις χωρις την μπαταρια και σχεδον δεν θα ακους σημα.........). Αυτο εχει σαν συνεπειες εξαιρετικα καθαρο σημα, αρκετα flat και κομπρεσσαρισμενο και συνηθως μεγαλυτερη εξοδο σε σχεση με τους συναδελφους τους passive.

 

      Tα θετικα ολων αυτων ειναι οτι ακομα και με τονους gain παραμενουν εξαιρετικα "καθαροι" και tight, ενω μερικα απο τα αλλα γνωρισματα τους ειναι οτι λογω low impedance δεν χανεις καθολου απο το σημα σου σε περιπτωση που χρησιμοποιεις 45 πεταλακια και 60 racks, καθως και οτι ειναι σαφεστατα πιο ησυχοι, χωρις hum.

 

    Απο την αλλη πλευρα πολλοι δεν τους συμπαθουν ακριβως λογω αυτης της καθαροτητας (τι περιμενεις απο μουσικους που χρησιμοποιουν επι 60 χρονια λαμπες????? ;D ;D ;D ;D ;D). Ειναι αρκετα ουδετεροι, χωρις αυτον τον εντονο χρωματισμο των passive. Λαβε υποψιν σου επισης οτι συνηθως εχουν αρκετα μεγαλη εξοδο και "σπρωχνουν" περισσοτερο την προενισχυση του ενισχυτη σου με οτι αυτο συνεπαγεται.....θετικο η αρνητικο....

 

    Προσωπικα παροτι μεγαλος φαν της duncan οταν ψαχνω για active προτιμω σαφως την emg. Ειναι εξαιρετικοι μαγνητες, με την υποσημειωση οτι εινια εντελως διαφορετικοι απο τους passive. Θεωρω τον 81 οχι και τοσο καλο μαγνητη με πολυ ενοχλητικα πριμα, τελειως unnatural ηχο. Αντιθετως ο 85 (τον οποιο προτιμω σε θεση bridge και οχι neck οπως συνηθιζεται) ειναι αναμεσα στους αγαπημενους μου, με tight μπασο, πολυ ζεστα low mids, kai normal πριμα και σαφως πιο φυσικο ηχο. Επισης εξαιρετικος ο 60......ο μοναδικος διπλος που εχω ακουσει που πλησιαζει πολυ καποια χαρακτηριστικα μονου μαγνητη.......ιδανικος για neck. Τις μπουρδες του στυλ "κανουν ολες τισ κιθαρες να ακουγονται ιδιες κ δν "βγαζουν" τον τονο του ξυλου" αγνοησε τες......συνηθως προερχονται απο ατομα που δεν τους εχουν καν ακουσει..............εχω τον ιδιο emg σε 3 διαφορετικες κιθαρες μου και δεν θα μπορουσε να ακουγεται πιο διαφορετικα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Oi active σε αντιθεση με τους passive ειναι ενας πολυ ασθενικος μαγνητης με ελαχιστες περιτυλιξεις στο πηνιο και το σημαντικοτερο μεριδιο οσον αφορα τη διαμορφωση του ηχου τον παιζει το "εσωτερικο preamp" (εξου και η μπαταρια που χρειαζονται για να λειτουργησουν.....δοκιμασε να παιξεις χωρις την μπαταρια και σχεδον δεν θα ακους σημα.........). Αυτο εχει σαν συνεπειες εξαιρετικα καθαρο σημα, αρκετα flat και κομπρεσσαρισμενο και συνηθως μεγαλυτερη εξοδο σε σχεση με τους συναδελφους τους passive.

 

      Tα θετικα ολων αυτων ειναι οτι ακομα και με τονους gain παραμενουν εξαιρετικα "καθαροι" και tight, ενω μερικα απο τα αλλα γνωρισματα τους ειναι οτι λογω low impedance δεν χανεις καθολου απο το σημα σου σε περιπτωση που χρησιμοποιεις 45 πεταλακια και 60 racks, καθως και οτι ειναι σαφεστατα πιο ησυχοι, χωρις hum.

 

    Απο την αλλη πλευρα πολλοι δεν τους συμπαθουν ακριβως λογω αυτης της καθαροτητας (τι περιμενεις απο μουσικους που χρησιμοποιουν επι 60 χρονια λαμπες????? ;D ;D ;D ;D ;D). Ειναι αρκετα ουδετεροι, χωρις αυτον τον εντονο χρωματισμο των passive. Λαβε υποψιν σου επισης οτι συνηθως εχουν αρκετα μεγαλη εξοδο και "σπρωχνουν" περισσοτερο την προενισχυση του ενισχυτη σου με οτι αυτο συνεπαγεται.....θετικο η αρνητικο....

 

    Προσωπικα παροτι μεγαλος φαν της duncan οταν ψαχνω για active προτιμω σαφως την emg. Ειναι εξαιρετικοι μαγνητες, με την υποσημειωση οτι εινια εντελως διαφορετικοι απο τους passive. Θεωρω τον 81 οχι και τοσο καλο μαγνητη με πολυ ενοχλητικα πριμα, τελειως unnatural ηχο. Αντιθετως ο 85 (τον οποιο προτιμω σε θεση bridge και οχι neck οπως συνηθιζεται) ειναι αναμεσα στους αγαπημενους μου, με tight μπασο, πολυ ζεστα low mids, kai normal πριμα και σαφως πιο φυσικο ηχο. Επισης εξαιρετικος ο 60......ο μοναδικος διπλος που εχω ακουσει που πλησιαζει πολυ καποια χαρακτηριστικα μονου μαγνητη.......ιδανικος για neck. Τις μπουρδες του στυλ "κανουν ολες τισ κιθαρες να ακουγονται ιδιες κ δν "βγαζουν" τον τονο του ξυλου" αγνοησε τες......συνηθως προερχονται απο ατομα που δεν τους εχουν καν ακουσει..............εχω τον ιδιο emg σε 3 διαφορετικες κιθαρες μου και δεν θα μπορουσε να ακουγεται πιο διαφορετικα.

 

να τα πως έρχονται τα κάρμα ρε παιδί μου...

πάντως έμαθα πάρα πολλά από το ποστ σου αλλά και από αυτά των bouka & lambrogg...thanks ρε παιδιά...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι και ποσο εξασκημενο ειναι το εκαστοτε αφτι..και τι διαφορες στον ηχο μπορει να ακουσει ο καθενας..ισως για αυτο καπιοι να μην ακουνε διαφορα στα ξυλα η στους μαγνητες κτλ...

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου