Προς το περιεχόμενο

Περι Ohms & Watts


Thkioups

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το όλο θέμα είναι αρκετά πολύπλοκο.

Θα συμφωνήσω με τον dkall. Βέβαια η παραμόρφωση είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Απο τα παραπανω λοιπον καταλαβαινεις οτι ο ενισχυτης που σε ενδιαφερει , δεν

ειναι και πολυ ......βαρβατος  δηλ. δεν θα εχει επαρκεια ρευματος στα δυσκολα

(καμμια σχεση με την ποιοτητα του ηχου του)

 

Τι θές να πείς εδώ?

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Zombie

Δεν ξέρω αν ρωτάς ρητορικά (εξάλλου αυτό που ρωτάς είναι η απορία μου) αλλά λογικά σκεφτόμενος θα παίξουν το ίδιο δυνατά. Γιατί όμως 8+8=4 ???

 

@LPF

Aν ισχύει το 8+8=4, τι σημαίνει λοιπόν το min 4ohm? 2ohm ή 8ohm?

 

@dkall

Δηλαδή αν στον ενισ. βάλω 4ωμ καμπίνα θα μου δίνει 250β. Αν βάλω 8ωμ θα δίνει 180β. Αν θεωρήσουμε τις δύο καμπίνες ισάξιας ευαισθησίας, η 4 δεν θα παίξει δυνατόερα ?

 

 

Σημ. Jesus Ch. Superstar:  απλά ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ musical 

 

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεε...

Ένα μεγάφωνο δεν είναι αντίσταση. Μια αντίσταση δεν μπορεί να αναγκάσει κάτι να ταλαντώνεται! Η ισχύς δεν μπορεί να διοχετευτεί κάπου... γιατί πολύ απλά δεν έχει υπόσταση είναι ένα μέγεθος, ένας αριθμός.

 

Τα SPL δεν έχουν άμεση σχέση με την τάση. Τουλάχιστον όπως τα συζητάμε σε αυτό το θέμα.

 

Αυτοδιόρθωση:Το ρεύμα (δηλαδή η ένταση) πάντα αυξάνει όταν μειώνεται η αντίσταση. Αυτό είναι λάθος μπορούν να συμβούν και άλλα πράγματα.  ;)

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φιλε μου , οι ενισχυτες δεν ειναι γεννητριες ρευματος , δυνατοτερα θα παιξει το ηχειο με την μεγαλυτερη ευαισθησια 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μεγαφωνο ΔΕΝ ειναι αντισταση... Ειναι μετατροπεας  ηλεκτρικου σηματος σε ηχητικο. Βασιζει ομως την αρχη λειτουργιας του στη περιελιξη του....

 

Τα SPL δεν έχουν άμεση σχέση με την τάση. Τουλάχιστον όπως τα συζητάμε σε αυτό το θέμα. To SPL ομως (sound pressure level) αυξανει οσο αυξανει η ταση στην εξοδο. Απο τον ιδιο ενισχυτη προς το ιδιο μεγαφωνο...

 

Οχι φιλε μου , οι ενισχυτες δεν ειναι γεννητριες ρευματος , δυνατοτερα θα παιξει το ηχειο με την μεγαλυτερη ευαισθησια 

 

Εννοειται!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν στον ενισ. βάλω 4ωμ καμπίνα θα μου δίνει 250β. Αν βάλω 8ωμ θα δίνει 180β. Αν θεωρήσουμε τις δύο καμπίνες ισάξιας ευαισθησίας, η 4 δεν θα παίξει δυνατόερα ?

 

Αν στον ενισ. βάλεις 4Ω και σου δίνει 250W, αν βάλεις 8Ω θα σου δώσει 250/2=125W. Θεωρητικά αυτό πρέπει να συμβεί.

Δηλαδή κατά 90% με τα 4Ω θα παίξει δυνατότερα. Βέβαια αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε είναι ότι τα περισσότερα W που αποδίδει ο ενισχυτής δεν είναι αναγκαίο να ''μεταφραστούν'' σε περισσότερα db (που ακούς εσύ). Παίζει ρόλο και το ηχείο.

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μεγαφωνο ΔΕΝ ειναι αντισταση... Ειναι μετατροπεας  ηλεκτρικου σηματος σε ηχητικο. Βασιζει ομως την αρχη λειτουργιας του στη περιελιξη του....

Και εγώ αυτό λέω... δεν είναι αντίσταση... ::)

Βασικά είναι μετατροπέας ηλεκτρικής ενέργειας σε κινητική ενέργεια.

Το ηχείο βασίζει την λειτουργεία του στην περιτύλιξη(=περιέλιξη)?

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΙΔΙΑ καμπινα, με τα ΙΔΙΑ μεγαφωνα θα παιξει δυνατοτερα...

Νοηματικά δεν στέκει η πρόταση και δεν την καταλαβαίνω.  ::)

 

Εεεε, ναι, βασικά....μπερδεύτηκα

Ο ενισ., κατα τα specs, του είναι 250/4 ή 180/8. Ας θέσω λοιπόν την ερώτηση αλλιώς.

Ανεξάρτητα από την ευαισθησία του ηχείου, με ποιό ηχείο θα παίξει πιο καλά, πιο ξεκούραστα, πιο σωστά (και για τον ενισ. και για το ηχείο)? Στα 4 ή στα 8 θα αποδόσει το μέγιστο (και σε ποιότητα και σε ένταση)?

Αν υποθέσουμε οτι ήταν να διαλέξω μεταξύ π.χ

http://www.thomann.de/gr/mark_bass_traveler_102p.htm και http://www.thomann.de/gr/markbass_traveler_102p4ohm.htm

Ποια θα διάλεγα?

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου