Προς το περιεχόμενο

Βoss GT-8....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το λοιπόν, πέρναγα προχθές έξω από ένα μαγαζί και πέφτει το μάτι μου σε μία GT-8, οπότε είπα να μπω να την ακούσω.

Ψάχνω πεταλιέρα το τελευταίο διάστημα και έχω ήδη ακούσει την ToneLab SE.

 

Αφήνω στην άκρη την αντιμετώπιση του υπαλλήλου, ο οποίος μου έφερε μία ανεκδιήγητη κιθάρα (τι να κάνω, δεν κράταγα τη δική μου) με ξεκολημμένα ποτενσιόμετρα, και με έβαλε πάνω σε έναν ενισχυτή Roland με modelling...για να αξιολογήσω το modelling (GT-8) του modelling (Roland COSM) ώ modelling!

 

Το συμπέρασμα είναι ότι η GT-8 και η ToneLab απλά απευθύνονται σε 2 διαφορετικούς κόσμους σε ό,τι αφορά στη προενίσχυση, άρα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

 

Η GT-8 δεν έχει απόκριση "στη πένα", δηλαδή στη δυναμική του παιξίματος οπότε σε καμία περίπτωση δεν εξομοιώνει οποιοδήποτε λαμπάτο προ-ενισχυτή.

Έχει όμως ατέλειωτα γκάζια, μπόλικο sustain και ενίσχυση χαμηλών για όγκο. Μου φάνηκε digital. Έχει και πιο overdrive και fuzz ήχους άλλα το γεγονός ότι δεν "ακούνε" τη πένα τους κρατάει στο ψηφιακό κόσμο.

 

Η ToneLab πάλι "ακούει" και αυτό μου άρεσε. Δεν είναι για μέταλα όμως.

 

Σύντομες υποκειμενικές κρίσεις.

 

Γεράσιμος

 

Υ.Γ. Ξέρει κανείς πως βγαίνει bypass η ToneLab; 3 ώρες είχα κάτσει εκεί και δεν το βρήκαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τον γερασιμο και θεωρω απο δυσκολο εως αδυνατον να αρεσει μια gt-5-6-8-23452345....σε οποιονδηποτε εχει παιξει με καλο λαμπατο ενισχυτη(full tube)..ψυφιακακιας ημουνα και εγω αλλα μου ανοιξαν τα ματια..(και τα αυτια),οταν επαιξα με λαμπα...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως τα λετε ειναι παιδια ειναι τι θελει ο καθενας να παιξει τελικα...εγω ειμαι κατοχος της gt-8 και πραγματικα ημουνα σε μεγαλο διλειμμα πριν τελικα την παραγγειλω...Αυτο που ειπα μολις ακουσα την VOX ηταν ...ΟΥΑΟ καταπληκτικα καθαρα...αλλα οσον αφορα γκαζια κ.λ.π για metal που θελω εγω δεν κανει....το πολυ πολυ να παιξω κανενα deep purple...Οποτε στραφηκα η στην Digitech gnx4 η στην gt-8...Η digitech και τι δεν ειχε επανω...καρτα ηχου, οχτακαναλο, επερνε μνημη, επαιζε mp3....και λεω πεταλιερα που κανει 2.000 πραγματα ΔΕΝ ειναι πεταλιερα....οποτε BOSS....αν και ακομα δεν την εχω δοκιμασει οσο θα ηοελα λογω διαφορων παραγοντων..μπορω να πω οτι το μηχανημα δινει ρεστα....Αληθεια Γερασιμε (και μενα Γερασιμο με λενε...Κεφαλονια η απο αλλου...?) σε τι τιμη την βρηκες την Gt-8???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια Γερασιμε (και μενα Γερασιμο με λενε...Κεφαλονια η απο αλλου...?) σε τι τιμη την βρηκες την Gt-8???

 

Κέρκυρα :)

 

Τιμή; (Σημ. πρώτη φορά με έβλεπε) "αυτή ξεκινάει από 480 Ευρώ..." (παύση) "και καταλήγει...;" (τον ρωτάω) "μετρητοίς 430-440 Ευρώ" (νομίζω για τα νούμερα, αλλά κάτι τέτοιο μου είπε).

 

Τώρα, τι μεσολάβησε μεταξύ του "ξεκινάει" και του "καταλήγει"...δεν το κατάλαβα, πάντως η τιμή έπεσε :) :) :)

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πήρα το Σάββατο μια GT-8 και έχω και άλλους ενισχυτές Roland. Επίσης στο παρελθόν είχα διάφορους λαμπάτους Marshal και Fender όπως επίσης και λαμπάτο εφφε Digitech 2120 και VG-88 κλπ κλπ. Είναι αλήθεια ότι η "πραγματική" λάμπα είναι διαφορετική.

 

Για τις δικές μου ανάγκες όμως έχω ακολουθήσει την modeling κατεύθυνση αλλα είχα την ευκαιρία να συγκρίνω τους δύο κόσμους, δύο διαφορετικούς κόσμους.

 

Εκανα όμως αυτή την εισαγωγή γιατί θέλω να πώ κάποιες δικές μου παρατηρήσεις στο θέμα.

 

Στο θέμα της "πένας" και ότι το GT-8 δεν ακούει, η δική μου εμπειρία είναι διαφορετική. Πιστεύω ότι αφενός οφείλεται στην κιθάρα (μαγνήτες) και αφ ετέρου στην ρύθμιση του ίδιου του πολυεφφέ. Είχα την ευκαιρία να ψάξω πολύ το modeling της Roland μέσω του Cube 30 που επειδή δεν έχει έτοιμα προγράμματα μου έδωσε την ευκαιρία να παίξω αρκετά με τα ποτενσιόμετρα και μπορώ να πώ ότι ακούει και με το παραπάνω (τουλάχιστον με τις δικές μου κιθάρες). Τό ίδιο και το VG-88 που είχα.

 

Η πρώτη μου εντύπωση είναι ότι το GT-8 έχει έτοιμα προγράμματα που σκοπό έχουν αφενός να εντυπωσιάσουν και αφ ετέρου να δείξουν τις δυνατότητες του μηχανήματος. Με κανένα τρόπο όμως δεν δείχνουν το τι μπορεί να πετύχει κανείς αν το ψάξει και το φέρει στα μέτρα του. Ολα αυτά τα μηχανήματα θέλουν πολύ, μα πάρα πολύ χρόνο, για να τα μάθει και να τα αξιοποιήσει κανείς.

 

Τελειώνοντας θέλω να πώ οτι είχε Ελληνικό manual.

Επιτέλους και μπράβο στον Στόλλα (αν και υποχρεούται απο την ΕΕ).

Οσο για τιμή το λιγότερο 20% στην τιμή καταλόγου για μετρητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Ξέρει κανείς πως βγαίνει bypass η ToneLab; 3 ώρες είχα κάτσει εκεί και δεν το βρήκαμε...

 

Nαι,πατάς ΜΙΑ φορά το mute/tuner...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα της "πένας" και ότι το GT-8 δεν ακούει' date=' η δική μου εμπειρία είναι διαφορετική. Πιστεύω ότι αφενός οφείλεται στην κιθάρα (μαγνήτες) και αφ ετέρου στην ρύθμιση του ίδιου του πολυεφφέ. Είχα την ευκαιρία να ψάξω πολύ το modeling της Roland μέσω του Cube 30 που επειδή δεν έχει έτοιμα προγράμματα μου έδωσε την ευκαιρία να παίξω αρκετά με τα ποτενσιόμετρα και μπορώ να πώ ότι ακούει και με το παραπάνω (τουλάχιστον με τις δικές μου κιθάρες).[/quote']

 

Όταν λέω "ακούει" δεν αναφέρομαι στο να ανταποκρίνεται απλά σε όλες τις δυναμικές (αυτό συνέβαινε, κανένα πρόβλημα) αλλά στο να ανταποκρίνεται με διαφορετικό τρόπο σε κάθε δυναμική του παιξίματος, όπως γίνεται με μία λαμπάτη προενίσχυση, δηλαδή όσο "δίνεις" να "τσιμπάει"...:) Με λίγα λόγια, το ηχόχρωμα της μου φάνηκε ενιαίο σε όλες τις δυναμικές παιξίματος.

 

Μπορεί να έφταιγε και η κιθάρα (blade νομίζω) αν και την άκουσα και μόνη της και είχε feeling. Επιφυλάσσομαι πάντως να την ακούσω με τη δική μου.

 

Επίσης, δεν δοκίμασα τα presets. Τα έβγαλα όλα OFF και έπαιξα μόνο με τη προενίσχυση. Ωστόσο, ήταν η πρώτη σύντομη εντύπωση που είχα και δεν αποτελεί "τεστ", απλά αυτό είναι το πρώτο πράγμα που δοκιμάζω σε ψηφιακά μηχανάκια.

 

Πάντως, εσύ που έχεις το μηχάνημα μπορείς να μας πεις περισσότερα κάποια στιγμή :)

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κατάλαβα τι λες, θα το ψάξω και θα επανέλθω.

 

Επίσης θα επιστρέψω με περισσότερες λεπτομέρειες μολις μπορέσω να αφιερώσω λίγο χρόνο σε ώρες "κοινής φασαρίας".

 

Το πρόβλημα με αυτα τα πολυεφφε είναι ότι συνήθως τα preset είναι φούλ στο Noise Gate με συνέπεια να χάνονται οι δυναμικές. Αβυσσος η ψυχή των προγραμματιστών ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου