Προς το περιεχόμενο

Βoss GT-8....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και ερχομαι εγω ο τελειως ασχετος και ρωταω?δεν ειναι δυνατον να εχει κανεισ την tonelab για τι λαμπα κτλ και αν θελει πιο metal ηχο να βαλει ενα jachhammer η ενα allo overdrive -distortion pedal μπροστα(δεν ξερω καθολου τι παιζουν ολα αυτα,μονο το jackhammer kai to digitech rp-50 exw akoysei(moyfa),αλλα φαινεται λογικο για καποιον ψαγμενο οπως εσεις ε?)παρακαλω πειτε μου αν γινεται αυτο...ευχαριστς

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για μένα το θέμα είναι να έχω μία πεταλιέρα όχι να κουβαλάω χίλια πράγματα.

 

Τώρα για την λάμπα του Tonelab έχω σοβαρές επιφυλάξεις για το αν πραγματικά προσθέτει κάτι ή είναι διαφημιστικό κόλπο.

Δηλαδή αυτοι οι τύποι έχουν κάνει άψογο modeling ένα σκασμό λαμπάτους προενισχυτές και πετάλια και δεν μπορούν να κάνουν modeling ένα τελικό ???

Ασε που η λάμπα φωτίζεται απο ένα led που υπάρχει απο πίσω και όχι απο την τάση του ρεύματος.

 

Το GT-8 είναι πολύ καλό πάντως, είναι το μέχρι στιγμής συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το θέμα είναι να έχω μία πεταλιέρα όχι να κουβαλάω χίλια πράγματα.

.

για μενα το θεμα ειναι ο ηχος γιαυτο πλεον κουβαλαω χιλια πραγματα.. :wink: 8)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ερχομαι εγω ο τελειως ασχετος και ρωταω?δεν ειναι δυνατον να εχει κανεισ την tonelab για τι λαμπα κτλ και αν θελει πιο metal ηχο να βαλει ενα jachhammer η ενα allo overdrive -distortion pedal μπροστα(δεν ξερω καθολου τι παιζουν ολα αυτα,μονο το jackhammer kai to digitech rp-50 exw akoysei(moyfa),αλλα φαινεται λογικο για καποιον ψαγμενο οπως εσεις ε?)παρακαλω πειτε μου αν γινεται αυτο...ευχαριστς

 

γίνεται & παραγίνεται :lol:

αν και δεν μπορώ να καταλάβω ποιός ΛΟΓΙΚΟΣ άνθρωπος θα ήθελε ακόμα περισσότερη παραμόρφωση απο αυτήν που μπορεί να προσφέρει η Tonelab! :lol:

 

Με ΣΩΣΤΟ προγραμματισμο μέχρι και ηχο Slipnot έχω καταφέρει να βγάλω!

 

Η λάμπα στο tonelab ΠΑΙΖΕΙ ρολο,μια ματιά στο manual θα εξηγήσει γιατι (ουσιαστικά δουλευει σαν ένας μινι τελικός με αυτόματo reconfiguration σε ταξη Α ή Α/Β .

 

Πάντως σίγουρα παίζει ρόλο γιατί οταν πειραματικά άλλαξα τη λυχνία με μια 5057 ο ήχος άλλαξε ΠΟΛΥ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, οχι δεν θα συμφωνησω με το φιλο SUPERFUNK...Η παραμορφωση που ειναι σε θεση να σου δωσει το tonelab (απο αποψη ποιοτητας) φτανει το πολυ τα επιπεδα του ηχου των Deep Purple. Εγω ειμαι κατοχος ενος GT-8 και μπορω να πω οτι πριν το αγορασωτα ακουσα ολα...και το GNX-4 και το Line 6 POD XT LIVE και την tonelab...φυσικα το GT-8 και μπορω να πω οτι η tonelab πραγματικα με απογοητευσε και ηταν το μηχανημα που απεριψα με την πρωτη...Αλλωστε δεν ειναι τυχαιες δεκαδες αναφορες απο κιθαριστες (σε ξενα forum κυριως) κατα τις οποιες κατοχοι και των τεσσαρων παραπανω μηχανηματων που αναφερα φτασαν στο σημειο να τα πουλησουν και να κρατησουν τελικα μονο τη GT-8... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αυτός που σου έκανε demo την tonelab δεν ήξερε να την χρησιμοποιήσει/προγραμματίσει :wink:

 

Από την tonelab μπορείς να βγάλεις και φριχτό ήχο (άκουσα πρόσφατα live εναν κιθαρίστα που την είχε και ανατρίχιασα!!) & θεϊκο ήχο (πήγαινε σε ενα live των ΔΙΑΦΑΝΩΝ ΚΡΙΝΩΝ για να ακούσεις τη ήχο μπορεί να βγάλει με σωστό προγραμματισμό :wink: )

 

Τα πάντα εξαρτώνται απο την υπομονή του προγραμματιστή,ο κιθαρίστας των DEUS X MACHINA πάντως που την χρησιμοποίησε προχθές στο στούντιο για λίγο έπαθε πλάκα (& σε διαβεβαιώ ότι χρησιμοποιεί πολύ περισσότερο drive απο τους DEEP PURPLE :lol: )

 

Στα περισσότερα ξένα φόρουμ δε οι κριτικές της tonelab είναι διθυραμβικές...

 

α,απο άποψη ποιότητας ο ήχος του Blackmore είναι ΘΕΪΚΟΣ,μηπως εννοούσες κάτι άλλο??

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι μια τετοια πεταλιερα μπορει να βγαλει τον ηχο του Chris Risola η του Steve Harris η του Steve Lynch...H ηχος του Blackmoore βεβαιως ηταν θεικος για την εποχη του και για το ειδος αυτης της μουσικης....Μετα ομως τι...? Εχεις να πεις κατι? διοτι μου αρεσει η συζητηση, η αντιπαραθεση και η ανταλλαγη αποψεων πανω στο θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι αλλοιώς ΚΑΜΜΙΑ πεταλιέρα δεν μπορεί να βγάλει τον ήχο των κιθαριστων που αναφέρεις (απλά τον προσεγγίζει).

 

Ο ήχος των κιθαριστων που ακούμε είναι προϊόν συνδιασμού πολλων ενισχυτών,εφε & τεχνικών ηχογράφησης.

 

Η πεταλιέρα κρίνεται μόνο ώς προς την ευκολία που σου προσφέρει στο ΚΟΥΒΑΛΗΜΑ σε συνδιασμό με τον ήχο που μπορεί να σου προσφέρει αναφορικά με αυτόν που έχεις συνηθήσει να βγάζεις με τα "κανονικά σου" μηχανήματα (και κάθε κιθαρίστας έχει άλλα γούστα)

 

Εγω προσωπικά λατρεύω την tonelab γιατι μου δίνει τη δυνατότητα να έχω το 80% του ήχου που βγάζω στο στούντιο ή στα μεγάλα live με τους ενισχυτές μου (RIVERA QUIANA & MESA BOOGIE MARK 3) (μαζί με μια τεράστια πεταλιέρα με 14 αναλόγικά πετάλια) χωρίς να έχω το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα του κουβαλήματος όταν παίζω επαρχία ή σε μικρότερα club (αλλα και σε πολλές "γρήγορες" δουλειές ηχογράφησης οπου πραγματικά ΣΚΙΖΕΙ connect στην κονσόλα)

 

Επαναλαμβάνω ότι έχω κατορθώσει να βγάλω εξαιρετικούς "μεταλλικούς" ήχους (αν και παραδέχομαι ότι δεν μου αρέσει και πολύ το ειδος ) απο την tonelab όταν μου ζητήθηκε :wink:

 

Επίσης για να ξεκαθαρίσω την θέση μου θεωρώ ότι ο χάρντ ροκ ήχος της δεκαετίας 60 & 70 είναι πολύ ωραιότερος του μοντερνου "τίγκα στην προενίσχυση" μεταλλικου ήχου,αλλα όπως λεω πάντα ΓΟΥΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ οποτε ο καθένας μπορεί να ακούει ότι θέλει :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παλιότερες πεταλιέρες πχ gt5, τι λέει το ενσωματωμένο equalizer;

Το JC amp emulation τους μοιάζει με αυτό στον cube30;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου