Προς το περιεχόμενο

Set Neck και χορδές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά, οι standard 11άρες (11-48, π.χ) θα σου έρθουν κουτί.

 

Οι 12άρες δεν αποκλείεται να είναι σκληρές ανεξαρτήτως γούστου, αλλά αν δεν στοχεύεις σε συνεχή, αρσηβαρίστικα bend, μπορεί και να σου κάτσουν.

 

 

Το σκέφτεσαι καθόλου για flat;

 

+1

 

απλά νομίζω για blues δεν θα τον βολέψουν flat.. καλύτερα 11άρες round!

 

 

 

Πάντως αυτή την άποψη  και καλά ότι μια κιθάρα δεν σηκώνει κάποιο πάχος χορδών την έχω ακούσει πολλές φορες αλλά πιστεύω πως όσοι το λένε δεν ξέρουν τι σημαίνει ρύθμιση του truss rod!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παδια ευχαριστώ πολυ για την βοηθεια...Δεν εχω μπερδεψει το set neck με το short scale...Απλως μου εχουω πει οτι ως κατασκευη αν παρει μεγαλο μεγεθος χορδων "στραβωνει" πιο ευκολα(bow effect)...Αν ισχυει η οχι δεν ξερω και γι'αυτο ρωταω...Σε μενα αν και αρχαριος (παιζω 4,5 χρονια και τα πρωτα 3 ημουν αυτοδιδακτος,ενω τωρα κανω μαθηματα μια στο τοσο καθως το ατομο που ΘΕΛΩ να μου δειξει ειναι σε αλλη πολη),σε μενα λοιπον,αρεσουν ΠΟΛΥ τα μεγαλα μεγεθη...Το προβλημα ειναι οτι στο jamαρισμα πολλα ατομα δεν ειναι διατεθιμενα να κουρδισουν πιο κατω(δεν ξερω γιατι)...

Οσο αναφορα τα αρσιβαριστικα bends :) προπονηση για αυτα κανω σε ακουστικη με set 11αρες και 12αρες κατα καιρους,οποτε στην ηλεκτρικη μου καθεται λιγο πιο ευκολο.

Τελος για flat ακουω πολλα καλα πραγματα αλλα αν γινεται μπορει καποιος να μου μιλησει για συγκεκριμενες διαφορες;(π.χ. σκασιματα,sustain κλπ σε σχεση με τις κανονικες χορδες;)

 

Και παλι ευχαριστω για την ανταποκριση(Μεγαααααλο σχολειο ωρες ωρες αυτο το noiz βρε παιδι μου....)

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα επίσης είναι ότι στις "μεγαλύτερες" χορδές (11άρες και πάνω), πολλές φορές οι epiphone, strat κλπ. δεν έχουν αναλόγως "κομμένο" nut, οπότε μπορεί να'χεις ένα προβληματάκι εκεί. Κατά τ'άλλα εκτός της μεγαλύτερης τάσης των χορδών λόγω κουρδίσματος δεν νομίζω να'χεις κάποιο άλλο πρόβλημα.

 

Αυτο ηταν το "ύφος" της αποριας μου...thx!!!

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι flat ταιριάζουν κυρίως για jazz (και δημοτικά...;D) ;)

 

To χαρακτηριστικό τους είναι ότι έχουν πολύ μουντό ήχο και πολύ περιορισμένο sustain, κάτι που είναι επιθυμητό στην jazz, αλλά όχι σε άλλα είδη μουσικής.

 

Επίσης (έχω την εντύπωση ότι) δεν ανταποκρίνονται ιδιαίτερα καλά στα drives, κυρίως λόγω της έλλειψης sustain.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να μου κανουν τοτε...Η sheraton απο μονη της εχει λιγακι μουντο ηχο,αν δεν εχω και λιγο sustain,ε δεν λεει...

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

KTStillDrunk, βάλε ό,τι νούμερο θέλεις. 11.... μιά χαρά θα είναι.  :)

 

Μοναδική θεωρητική περίπτωση να μη γίνεται: Να είναι "τερματισμένο" το truss rod, και να μην έχει περιθώριο να "σφίξει" περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως μου εχουω πει οτι ως κατασκευη αν παρει μεγαλο μεγεθος χορδων "στραβωνει" πιο ευκολα(bow effect)...Αν ισχυει η οχι δεν ξερω και γι'αυτο ρωταω..

 

οχι ΔΕΝ ισχυει,βαλε οτι χορδες σε βολευουν...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου