Προς το περιεχόμενο

transistor vs λαμπα ερωτηση??


st_eve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια απορια ρε παιδες....ας υποθεσουμε οτι εχουμε ενα ενισχυτη transistor και ενα λαμπατο στα ιδια watt και στο ιδιο υφος απο αποψη ηχου.

 

η ερωτηση ειναι η εξης: χρησιμοποιοντας λοιπον μια πεταλιερα στην οποια εχεις φτιαξει καποιο preset το οποιο εχεις επιλεξει εσυ την καμπινα το amp και... και......κ.τ.λ βαζοντας λοιπον την πεταλιερα την μια φορα στον transistor και την αλλη στον λαμπατο υπαρχει διαφορα ποιοτητας ηχου στον λαμπατο για ευνοητους λογους ή λογο το οτι χρησημοποιεις πεταλιερα αυτομάτος οτι και να κανεις τον ιδιο ηχο θα παρεις και στο λαμπατο και στο transistor?τα εχω μπλεξει λιγο σορυ αλλα προσπαθω να καταλαβω τι παιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μια απορια ρε παιδες....ας υποθεσουμε οτι εχουμε ενα ενισχυτη transistor και ενα λαμπατο στα ιδια watt και στο ιδιο υφος απο αποψη ηχου.

 

η ερωτηση ειναι η εξης: χρησιμοποιοντας λοιπον μια πεταλιερα στην οποια εχεις φτιαξει καποιο preset το οποιο εχεις επιλεξει εσυ την καμπινα το amp και... και......κ.τ.λ βαζοντας λοιπον την πεταλιερα την μια φορα στον transistor και την αλλη στον λαμπατο υπαρχει διαφορα ποιοτητας ηχου στον λαμπατο για ευνοητους λογους ή λογο το οτι χρησημοποιεις πεταλιερα αυτομάτος οτι και να κανεις τον ιδιο ηχο θα παρεις και στο λαμπατο και στο transistor?τα εχω μπλεξει λιγο σορυ αλλα προσπαθω να καταλαβω τι παιζει!

 

στον λαμπατο θα δεις μια καθαροτητα στο σημα και μια γλυκα στο παιξιμο σου παραπανω στον transistor τα πραγματα ειναι αρκετα πιο compressαρισμενα και ''ξερα''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ότι και να κάνεις με πεταλιέρες και πετάλια ο ήχος θα επηρεάζεται δραματικά απο διαφορετικούς ενισχυτές!!

 

Είτε λαμπάτος  ή τρανζίστορ ή ψηφιακός  καλός ή κακός πολλά ή λίγα Watt, ο ενισχυτής πάντα θα αφήνει το στίγμα του στον ήχο σου!! θα συμπεριφέρεται διαφορετικά ο καθένας και θα κρατάει λίγο ή πολύ απ τον χαρακτήρα του!! μιλάω για τα βρώμικα κυρίως..

 

Στην ερώτησή σου τώρα, με την ίδια λογική όση διαφορά ακούς χωρίς την πεταλιέρα τόση θα ακούς και με την πεταλιέρα... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

 

εχω μια ερωτηση ακομα.σκεφτομαι να αγορασω ενισχυτη λαμπατο και η λογικη μου αυτη τη φορα θα ειναι να αγορασω τον ενισχυτη για τον ηχο του (clean και distorsion) αυτουσιο και οχι να του βαλω απο πεταλιερα amp και cabinet.απο την αλλη καποιο delay chorus και κανα wah θα ηθελα να τα δωσω απο την πεταλιερα. υπαρχει τροπος να μην επηρεασω  το distorsion kai το clean του ενισχυτη παρολο που η πεταλιερα που θα ειναι ειδη συνδεμενη εν σειρα (κιθαρα--->πεταλιερα----line in ενισχυτη) θα ειναι στο off τα εφε που θα εχω επιλεξει?

 

η πεταλιερα που εχω ειναι η digitech gnx 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ντιτζιτεκ έχουν επιλογή στα αμπ μόντελ το bypass, που σημαίνει ότι ακούς περίπου τον ήχο του ενισχυτή σου.

 

 

Βασικά πούλα την και τσίμπα καναδυό πετάλια, ή μια boss με την οποία μπορείς να ελέγχεις και τα κανάλια του ενισχυτή σου.

 

δηλαδή με ΕΝΑ πάτημα πας από clean chorus σε  distortion delay, χώρις να πρέπει να μάθεις κλακέτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει για μια συνδεση παραλληλη της πεταλιερας με τον ενισχυτη ισχυει κατι τετοιο? και αν ισχυει πως γινεται?εχω καποια αλλου ειδους μειωνεκτηματα με αυτη την συνδεση??

 

παντως τωρα για να την πουλησω την πεταλιερα σιγουρα ειναι και αυτη μια λυση, φιλε Lukather , και σεβαστη η λυση που προτεινεις απλος θα ηθελα να εξαντλησω ολες τις περιπτωσεις (που δεν εχω κανει ακομα) και αν μεινω ανικανοποιητος να προβω σε μια τετοια λυση οπως προτεινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως παράλληλη εννοείς να συνδέσεις την πεταλιέρα στο FX loop (FX return) του ενισχυτή? Γιατί για να χρησιμοποιήσεις τις προενισχύσεις της πεταλιέρας -οποιασδήποτε πεταλιέρας- πρέπει να τη συνδέσεις στο FX loop του ενισχυτή, έτσι ώστε να μην έχεις το stacking δύο προενισχύσεων, άρα και τρελό θόρυβο/τσίριγμα απ'τον ενισχυτή. Με τη σύνδεση της πεταλιέρας στο FX return το σήμα πάει απευθείας στο τελικό στάδιο ενίσχυσης του ενισχυτή και μπορείς έτσι να χρησιμοποιήσεις τις προενισχύσεις της πεταλιέρας, έτσι ώστε να έχεις πάνω-κάτω τον ήχο που άκουγες και σπίτι σου. Από κεί και πέρα μόνο τα EQ θα χρειαστεί να πειράξεις.

 

Τώρα όπως είπες και ο Lukather, πούλα την καλύτερα και πάρε τα πετάλια που χρειάζεσαι για να τελειώνεις. Αν και ο ενισχυτής είναι το βασικότερο για μένα, αλλά για έναν καλό ενισχυτή θέλεις πολλάααα χρήματα, οπότε ίσως και τα πετάλια να'ναι μια καλή αρχή - σίγουρα καλύτερη από μια πεταλιέρα. Όχι πως τα πετάλια είναι φθηνά, αλλά ένα ένα δεν φαίνεται τόσο μεγάλο το ποσό!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί για να χρησιμοποιήσεις τις προενισχύσεις της πεταλιέρας -οποιασδήποτε πεταλιέρας- πρέπει να τη συνδέσεις στο FX loop του ενισχυτή, έτσι ώστε να μην έχεις το stacking δύο προενισχύσεων, άρα και τρελό θόρυβο/τσίριγμα απ'τον ενισχυτή. Με τη σύνδεση της πεταλιέρας στο FX return το σήμα πάει απευθείας στο τελικό στάδιο ενίσχυσης του ενισχυτή και μπορείς έτσι να χρησιμοποιήσεις τις προενισχύσεις της πεταλιέρας, έτσι ώστε να έχεις πάνω-κάτω τον ήχο που άκουγες και σπίτι σου.

 

Ο ήχος της προενίσχυσης ενός ενισχυτή δεν μπαίνει πάντα στη μέση με "τρελό θόρυβο - τσίριγμα" κλπ. Αν έχει δυο κανάλια, μπορείς να τη βάλεις μπροστά και να ενεργοποιήσεις το πρώτο ("καθαρό"). Αν έχει ένα, μπορείς να έχεις το gain χαμηλά. Πολλές φορές, ένας ελαφρύς κορεσμός από τις λάμπες μπορεί κάλλιστα να "γεμίσει" και να κολακέψει τον λεπτό, ξερό ήχο μιας πεταλιέρας.

 

Όπως πάντα, δοκιμάζεις όλες τις επιλογές και διαλέγεις την καλύτερη. Έτσι, και το μηχάνημά σου θα γνωρίζεις καλά, και θα έχεις διαμορφώσει την προσωπική σου άποψη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος της προενίσχυσης ενός ενισχυτή δεν μπαίνει πάντα στη μέση με "τρελό θόρυβο - τσίριγμα" κλπ. Αν έχει δυο κανάλια, μπορείς να τη βάλεις μπροστά και να ενεργοποιήσεις το πρώτο ("καθαρό"). Αν έχει ένα, μπορείς να έχεις το gain χαμηλά. Πολλές φορές, ένας ελαφρύς κορεσμός από τις λάμπες μπορεί κάλλιστα να "γεμίσει" και να κολακέψει τον λεπτό, ξερό ήχο μιας πεταλιέρας.

 

Όπως πάντα, δοκιμάζεις όλες τις επιλογές και διαλέγεις την καλύτερη. Έτσι, και το μηχάνημά σου θα γνωρίζεις καλά, και θα έχεις διαμορφώσει την προσωπική σου άποψη.

 

Βασικά είχα προηγουμένως πολλές πεταλιέρες, και όταν προσπαθούσα να τις βάλω στο input του ενισχυτή πάντα είχε ως αποτέλεσμα το stacking των δύο προενισχύσεων και είχα πολύ θόρυβο, ακόμα και όταν όλα ήταν χαμηλά, και στον ενισχυτή και στην πεταλιέρα. Και μιλάω και για μεγάλους λαμπάτους μέχρι και μικρούς τρανζίστορ. Και το συγκεκριμένο το παρατήρηση σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό με πεταλιέρες της πιο "μεγάλης" κατηγορίας (Tonelab SE, GT8 κλπ.). Γι'αυτό το είπα τόσο σίγουρα. Τώρα αν μου ξέφυγε κάποιο setting λάθος ή κάποιος ενισχυτής, ε άνθρωποι είμαστε!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου