Προς το περιεχόμενο

transistor vs λαμπα ερωτηση??


st_eve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mήπως ήσουν πολύ... ανοιχτοχέρης με τα gain;  :D Σαν τυπικά συμπτώματα μου φαίνονται...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπά, ήταν ΠΟΛΥ κάτω τα gain, ειδικά του ενισχυτή. Τύχαινε στη συγκεκριμένη μπάντα που χρησιμοποιούσα τους εν λόγω ενισχυτές να μη χρειάζομαι τρελό drive, οπότε δεν ανέβαζα καθόλου απ'τον ενισχυτή (καθαρό κανάλι πάντα), και ακόμα κι η πεταλιέρα ήταν χαλαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως παράλληλη εννοείς να συνδέσεις την πεταλιέρα στο FX loop (FX return) του ενισχυτή? Γιατί για να χρησιμοποιήσεις τις προενισχύσεις της πεταλιέρας -οποιασδήποτε πεταλιέρας- πρέπει να τη συνδέσεις στο FX loop του ενισχυτή, έτσι ώστε να μην έχεις το stacking δύο προενισχύσεων, άρα και τρελό θόρυβο/τσίριγμα απ'τον ενισχυτή.

 

Φίλε Smurflord, ο steve δεν θέλει να χρησιμοποιήσει την πεταλιέρα σαν προενίσχυση, αλλά σαν εφεδιέρα, μόνο. Θέλει, δηλαδή, να βρεί έναν ενισχυτή με καλό καθαρό και βρόμικο κανάλι, και να μην χρησιμοποιεί μοντέλα ενισχυτών από την πεταλιέρα, αλλά μόνο τα εφέ, και γι' αυτό αναρωτιέται αν υπάρχει τρόπος να συνδεθεί παράλληλα, για να μην αλλοιώνει το σήμα του καθόλου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχιν ευχαριστω για τις απαντησεις  :)

 

κατα δευτερον λεγοντας παραλληλη συνδεση μαλλον θα εννοουσα συνδεση στο fx loop εκτος και αν υπαρχει και αλλη συνδεση ?  επειδη ο δικος μου ενισχυτης δεν εχει fx loop(marshall 15 watt δεκαετιας μπορει και παραπανω) για να τον δοκιμασω σε καποιον αλλο να υποθεσω οτι απο το line out τις πεταλιερας φευγω και παω στο fx loop του ενισχυτη και τελος? εν συνεχεια στο μπροστινο μερος σε διαφορους ενισχυτες που εχω δει υπαρχει ποτενσιομετρο fx αυτο τι ρυθμιζει το level τις πεταλιερας πριν την ενισχυση? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx Kultura, δεν το'χα πιάσει στην αρχή  :) . Λοιπόν, για να χρησιμοιήσεις μια πεταλιέρα ώς απλή εφεδιέρα απλά τη συνδέεις στο input με τα preamps απενεργοποιημένα. Σίγουρα, δεν είναι το εντελώς true bypass, αλλά πεταλιέρα είναι, μην τα θέλουμε και όλα δικά μας!  ;D  Πέραν αυτού, μπορείς να βάλεις όλα τα εφφέ που θες στο FX loop του ενισχυτή, το οποίο γίνεται με κάθε πεταλιέρα. Στην GT8 μάλλιστα είχε και την επιλογή της 4 cable method, όπου συνδέεται η πεταλιέρα από το send της στο return του ενισχυτή, κι από το send του ενισχυτή στο return της πεταλιέρας, έτσι ώστε να λειτουργεί και ως footswitch, να μπορείς δηλαδή να αλλάζεις κανάλια. (μπορεί να μην τα λέω εντελώς σωστά αλλά έχω πολύ καιρό να τη χρησιμοποιήσω και την έχω δώσει κιόλας!  ;D ).

 

Oπότε συμπερασματικά δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα αν χρησιμοποιείς μόνο τα εφφέ, μπορείς να τη συνδέσεις κανονικά στο input.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για την γρηγορη απαντηση Smurflord.καταλαβα τι παιζει αλλα απενεργοποιοντας τα pre-amps απο την πεταλιερα και βαζοντας τη στο input κατευθειαν εχω αλλοιωση (αρκετα αισθητη,και λιγο θορυβο ) στον ηχο του ενισχυτη τον οποιο επαιρνα πριν συνδεσω την πεταλιερα και απο την αλλη αυτη η πεταλιερα που εχω δυστυχος δεν εχει send και return για να οδηγηση τα εφε chorus delay κτλ στο effect loop του ενισχυτη οπως πρεπει ωστε να μπορω να στειλω και απο την αλλη τα stompbox και wah στο input του ενισχυτη οποτε τσιφος.....!!!!αληθεια την gt8 ποσο περιπου την ειχες παρει γιατι εγω ειχα δωσει 480 ευρα το θυμα πριν 3 χρονια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να χαμηλώσεις το κεντρικό output της πεταλιέρας, ίσως φύγει λίγο ο θόρυβος, αλλά η αλλοίωση σίγουρα θα υπάρχει, σκέψου ότι περνάει το σήμα από κάτι ψηφιακό, και το θέμα AD/DA είναι γνωστό τι επιπτώσεις έχει στον ήχο, δυστυχώς. Εγώ την είχα ανταλλάξει με την Tonelab SE που είχα (πολύ vintage και περιορισμένη τότε για μένα), οπότε δεν κοίταξα καν τιμές, αλλά και η GT8 με απογοήτευσε (όχι σαν λειτουργίες ή ήχους, απλά δεν μπορώ πλέον τις πεταλιέρες, δεν ακούς την κιθάρα σου στην τελική), οπότε γενικά από τιμές δεν ξέρω. Πάντως πλέον απ'ότι γνωρίζω έχει 300+ κάτι καινούρια στο playback και μεταχειρισμένη μπορείς να τη βρείς ακόμα φθηνότερα αν ενδιαφέρεσαι. Πάντως εγώ σαν συμβουλή θα σου΄λεγα να δώσεις την πεταλιέρα και να πάρεις δυό-τρία πετάλια, εφόσον έχεις ήδη τον ήχο που θες με τον ενισχυτή σου, έτσι ώστε να μην έχεις και την αλλοίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου