Προς το περιεχόμενο

EXR-5 styles - converter


gsp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρα... κανεις rolandakias εκει εξω με αυτο το εργαλειο?? Φαινεται οτι ειμαι η μειονοτητα αφου το αγορασα λιγο πριν βγει η ελληνικη του εκδοση ετσι εδω και καιρο 'πασχω' απο ελληνικους ρυθμους... αν εχει κανεις τιποτα να στειλει σε μορφη sth or stl θα ηταν ευπροσδεκτο..

 

Επισης για τους τυχον χρηστες που ψαχνουν πως να περασουν ρυθμους σε αυτο το keboard ευτυχως ηρθε το αδερφακι του GW-7 για να μας φτιαξει η μαμα roland το converter με το οποιο παιρνουμε midi tracks και μετατρεπουμε σε ρυθμους... θα το βρειτε εδω: http://www.roland.com/products/en/GW-7/GW-7_World_Styles/index.html

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα

Έχω το va76 αλλα μπορώ να κανω convert με το emc για exr.

Παρ όλα αυτά κανε search στο google.

Είναι γεματο το ιντερνετ απο ρολανδ styles.

 

Μπες εδώ:

www.createsongstyles.com

www.midipart.gr ====> εδω έχει πολύ ελληνικό πράμα για το οργανό σου

http://www.selskabsmusikeren.dk/index.php?option=com_docman&Itemid=32

 

και μπες στο site της roland, στα downloads για το οργανο σου αν δεν κάνω λάθος έχει όλα τα rom styles...

 

παντως googlare θα βρείς πολύ πραμα...Παρα παρα πολύ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα.. καταρχας σε ΥΠΕΡευχαριστω για τα links...

 

εχω googlarei απειρες ωρες πριν γραψω ξανα εδω.. (ειχα ξαναγραψει πριν ενα και κατι χρονο οταν το πρωτοπηρα) εχω βρει απειρα styles οπως λες αλλα ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ εκτος απο αυτα που το συνοδευαν απο την ελληνικη αντιπροσωπεια...

 

Και δυστυχως τους εχω γραψει μια δυο φορες... αλλα φαινεται οτι εχουν πολυ δουλεια για να απαντησουν στα μηνυματα μου...

 

Αν παρολα αυτα εχεις τον χρονο καποια στιγμη να μου μετατρεψεις μερικα ελληνικα styles θα σου ημουν ευγνωμων.Σου στελνω με PM το email μου για να μπορεσεις να στειλεις αν φτιαξεις κατι, φυσικα χωρις να σε πιεσω, αν θελεις και οποτε μπορεις.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Και δυστυχως τους εχω γραψει μια δυο φορες... αλλα φαινεται οτι εχουν πολυ δουλεια για να απαντησουν στα μηνυματα μου...

 

Αξιότιμε κύριε gsp

 

Σε όλα τα email που στείλατε (εντός 2004-2005) υπάρχει απάντηση.

Παρακαλώ πού ακριβώς και πότε στείλατε email και δεν σας απάντησαν;

Μήπως στείλατε κάπου αλλού και δεν σας απάντησαν;

 

Πέραν αυτού, στα email που σας έστειλα τότε (2004-2005), υπάρχουν οι απαντήσεις σε όλα σας τα ερωτήματα. Εάν κάτι δεν σας απαντήθηκε, παρακαλώ ενοχλήστε με.

 

Σχετικά με αυτό που ζητάτε, υπάρχει σχετικό link που αναφέρει τον τρόπο κατασκευής ρυθμών για το EXR.

www.roland.gr > Tips & Tricks > ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΡΥΘΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ EXR-GR5 (Τρόπος 1 έως 3)

 

Για οποιαδήποτε άλλη ερώτησή σας, είμαι στη διάθεσή σας.

 

Με εκτίμηση

Μανώλης Χναράκης

Υπεύθυνος τεχνικού τμήματος Roland-Αθήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριε Χναρακη σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας που τουλαχιστον εδω ηταν αμεση. Εστειλα μηνυμα στο [email protected] την Παρασκευη 1/2/2008 στις 4.25μμ χωρις να λαβω καποιο μηνυμα αποτυχιας παραδοσης πισω απο τοτε.

 

Συγκεκριμενα ανεφερα ακριβως τα εξης

 

"Γεια σας.

 

Ειμαι κατοχος ενος EXR-5 το οποιο ‘ατυχως’ απεκτησα πολυ λιγο διαστημα πριν βγει στην αγορα η Ελληνικη του εκδοση απο εσας… Οπως καταλαβαινετε το προβλημα ειναι η κατασκευη Ελληνικων ρυθμων και γενικοτερα η ευρεση τους. Ηθελα να ρωτησω λοιπον αν υπαρχει καποιος τροπος αναβαθμισης ή αν εχετε προσθεσει νεους ρυθμους στην αρχικη λιστα αυτων που μου ειχαν δωσει οταν το αγορασα.(απο Ηρακλειο Κρητης, Ριτσοπουλος).

 

 

 

Ευχαριστω,

 

Σφακιανακης Γιωργος

 

Ηρακλειο Κρητης"

 

Σαφως θυμαμαι την τελευταια μας επικοινωνια οταν το ειχα πρωτοαγορασει και γιαυτο ξαναεγραψα μετα απο αρκετο πλεον διαστημα μηπως εχοντας πια "παλιωσει" αυτο το εργαλειο, μηπως εχει βγει κατι καινουριο για αυτο... διοτι φαινεται να εχει αρκετες δυνατοτητες αλλα ειτε δεν πουλησε πολυ ειτε ο κοσμος δεν ασχοληθηκε αρκετα μαζι του...

 

Σας ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον και αν θελετε συνεχιζουμε την επικοινωνια απο εδω που δουλευει στα σιγουρα...

 

Εχω διαβασει το αρθρο που αναφερετε αλλα αν δεν γελιεμαι αυτο προυποθετει την υπαρξη αλλου arranger για την μετατροπη τους εκτος αν στειλω το υλικο σε εσας, σωστα?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πράγματι, υπάρχει email αλλά με άλλο user name.

Οπότε πρόκειται για άλλο πρόσωπο = άλλη περίπτωση.

 

Σχετικά με αυτά που ρωτάτε, σας απαντάω παρακάτω.

 

Ειμαι κατοχος ενος EXR-5 το οποιο ‘ατυχως’ απεκτησα πολυ λιγο διαστημα πριν βγει στην αγορα η Ελληνικη του εκδοση απο εσας…

Δεν μπορώ να σταματήσω την τεχνολογική "συνέχεια". Η αγορά έχει κάποιες απαιτήσεις και εμείς απλά προσπαθούμε να τις ακολουθούμε.

Το ότι έγινε κάποια αγορά "ατυχώς" μάλλον δεν φταίμε εμείς.

 

αλλα ειτε δεν πουλησε πολυ ειτε ο κοσμος δεν ασχοληθηκε αρκετα μαζι του...

Δεν πρόλαβε γιατί αμέσως μετά ήρθε το EXR-GR5. Όταν υπήρχε το EXR-5, ήταν ήδη υπό κατασκευή το EXR-GR5.

 

αν εχετε προσθεσει νεους ρυθμους στην αρχικη λιστα αυτων που μου ειχαν δωσει οταν το αγορασα

Όχι δεν έχει γίνει. Υπάρχουν οι ρυθμοί που παραλάβατε με την αγορά του οργάνου. Ο ασφαλής τρόπος δημιουργίας ρυθμών υπάρχει στο link που σας έστειλα στο προηγούμενο μήνυμα. Για οποιαδήποτε εξήγηση είμαι στην διάθεσή σας. Ισχύει όχι μόνο για εσάς αλλά για όσους ρωτήσουν.

 

αν υπαρχει καποιος τροπος αναβαθμισης

Η μοναδική πραγματική αναβάθμιση είναι το επόμενο όργανο με παραπάνω δυνατότητες, ρυθμούς και ήχους. Οπότε μιλάμε για το EXR-GR5.

 

Για οποιαδήποτε άλλη ερώτησή σας σχετικά με την κατασκευή ρυθμών είμαι στην διάθεσή σας.

 

Με εκτίμηση

Μανώλης Χναράκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω, με καλυψατε πληρως... βασικα δεν κατηγορησα εσας για την 'ατυχη' μου αγορα.. αλλα και εσεις αν ησασταν στη θεση μου σαν πελατης μαλλον το ιδιο θα νοιωθατε αν σε χρονικη διαφορα περιπου 1 μηνα κυκλοφορουσε το GR5 ενω ειχατε αγορασει το απλο 5.. Τελος παντων δεν εχει σημασια πια..

 

Απλα θελω να ρωτησω κατι τελευταια, ειδα στο site σας καποια αναβαθμιση firmware που υπαρχει σε version 2.0 , αυτο τι προσφερει για οσους εχουν παλαιοτερη εκδοση, και πως μπορω να δω τι εκδοση τρεχει το δικο μου...

 

Και δευτερον μιας και ειναι "αδελφακια" αυτα τα δυο, μηπως υπαρχει καποια flash eeprom μεσα του, την οποια μπορω να αλλαξω και να του φορεσω του GR5? (με ενδιαφερει περισσοτερο το Upgrade στα 4ΜΒ flash απο 2 που ειναι..)

 

Αν αυτο γινεται (εστω και με κολλητηρι...(!)) θα με ενδιεφερε παρα πολυ και μιας και η δουλεια μου ειναι ηλεκτρονικος θα μπορουσα να το κανω και μονος αν προκειται μονο για την αντικατασταση ενος η καποιων chips εφοσον βεβαια τα παρεχετε και ειναι εφικτη αυτη η 'πατεντα'...

 

Ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

www.midipart.gr ====> εδω έχει πολύ ελληνικό πράμα για το οργανό σου

 

 

Φιλε pliktra μπηκα και γραφτηκα εκει που λες αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο για το οργανο μου... μηπως μπορεις να στειλεις με PM κανενα Info παραπανω?

 

Σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κύριε gsp

 

αλλα και εσεις αν ησασταν στη θεση μου σαν πελατης μαλλον το ιδιο θα νοιωθατε αν σε χρονικη διαφορα περιπου 1 μηνα κυκλοφορουσε το GR5 ενω ειχατε αγορασει το απλο 5..

Σας καταλαβαίνω απόλυτα. Μάλλον δεν υπήρξε σωστή ενημέρωση (εσείς ή το κατάστημα).

 

Απλα θελω να ρωτησω κατι τελευταια, ειδα στο site σας καποια αναβαθμιση firmware που υπαρχει σε version 2.0 , αυτο τι προσφερει για οσους εχουν παλαιοτερη εκδοση

Μιλάμε για το EXR-5. Η συγκεκριμένη αναβάθμιση αφορά το hardware. Δεν έχει να κάνει άμεσα με τον χρήστη.

 

Και δευτερον μιας και ειναι "αδελφακια" αυτα τα δυο, μηπως υπαρχει καποια flash eeprom μεσα του, την οποια μπορω να αλλαξω και να του φορεσω του GR5? (με ενδιαφερει περισσοτερο το Upgrade στα 4ΜΒ flash απο 2 που ειναι..)

Αδελφάκια δεν είναι. Είναι ξαδελφάκια

Επίσης δεν είναι θέμα μίας ή δύο eprom. Υπάρχουν πολλά περισσότερα.

Το Upgrade στα 4MB δεν νομίζω να υπάρχει στο EXR-5. Υπήρχε στο EXR-5s, EXR-40/OR, EXR-GR5 ειδική έκδοση. Αυτό που μου λέτε μάλλον δεν ισχύει. Θα το κοιτάξω όμως.

 

Αν αυτο γινεται (εστω και με κολλητηρι...(!)) θα με ενδιεφερε παρα πολυ και μιας και η δουλεια μου ειναι ηλεκτρονικος θα μπορουσα να το κανω και μονος αν προκειται μονο για την αντικατασταση ενος η καποιων chips εφοσον βεβαια τα παρεχετε και ειναι εφικτη αυτη η 'πατεντα'...

Και να γινότανε, το κολλητήρι που θα χρειαστεί κοστίζει τουλάχιστον 2 φορές το όργανο. Φυσικά χωρίς το ρίσκο καταστροφής της πλακέτας κατά την απομόνωση των υλικών.

Εκτός αυτού, α) λείπει αριστερά το Arabic Scale Control και β) οι πλακέτες έχουν διαφορετικές πίστες. Οπότε ηλεκτρονικά μιλάμε για δύο διαφορετικά προϊοντα.

 

Αυτά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK.. σας ευχαριστω και παλι. Αν παρολα αυτα εχουμε καμια πληροφορια για την επεκταση απο 2 σε 4MB flash θα με ενδιεφερε.. οσο για τα κολλητηρια... μην ανησυχειτε... διαθετω ολο τον απαραιτητο εξοπλισμο εκτος και αν πια αυτα τα chips ειναι τυπου BGA που μου φαινεται λιγο υπερβολικο για μνημες flash αυτης της γενιας...

 

Να στε καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου