Προς το περιεχόμενο

Colour aging σε κιθαρα...


ZombieTone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσ'την στο πατάρι 20 χρόνια! Το χρώμα θ'αλλάξει, αλλά το κακό είναι πως θα αλλάξουν (προς το χειρότερο) και τα υπόλοιπα πάνω στην κιθάρα!  ;D

 

ρε ...Dude  ;)  αν την αφησει στο παταρι δεν θα αλλαξει σχεδον καθολου...

 

για να κιτρινισει θελει να βγει εξω, να παει σε bar... να ...ζησει!

 

ή να κανει ...ηλιοθεραπεια χωρις ομως τα υπολοιπα εξαρτηματα

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Les PAul Custom η οποία είναι ασπρή. Να ξέρεις ότι οι παράγοντες που οδηγούν μια άσπρη κιθάρα να κιτρινίσει είναι το φως και η νικοτίνη. Αν καπνίζεις κοντά στην στην κιθάρα τοτε θα κιτινίσει. Αλλιώς ο χρόνος είναι ο καλύτερος βοηθός. Όλες οι άσπρες κιθάρς κιτρινίζουν. Για αυτο και συνήθως κατά καιρούς τις βάφουν για νακρατήσουν το ασπρο χρώμα της μάνας τους. Να ξέρεις το πιο δύσκλολο χ΄ρωμα για να κρατήσεις σε μια κιθάρα είναι το άσπρο.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το κάπνισμα όμως δεν είναι μόνιμο το κιτρίνισμα. Με λίγο οινόπνευμα βγαίνει κατευθείαν, κι εκτός αυτού πρέπει ο καπνός να πηγαίνει και πάνω στην κιθάρα για να κιτρινίσει τόσο ώστε να είναι διακριτό. Δεν το'χω κάνει σε κιθάρα βέβαια, αλλά σε παρόμοια αντικείμενα. Τώρα αν διαφέρει στην κιθάρα διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το καπνισμα στο ταβανι κανει τελειο aged χρωματακι ;)

απο προσωπικη εμπειρια ;D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Les PAul Custom η οποία είναι ασπρή. Να ξέρεις ότι οι παράγοντες που οδηγούν μια άσπρη κιθάρα να κιτρινίσει είναι το φως και η νικοτίνη. Αν καπνίζεις κοντά στην στην κιθάρα τοτε θα κιτινίσει. Αλλιώς ο χρόνος είναι ο καλύτερος βοηθός. Όλες οι άσπρες κιθάρς κιτρινίζουν. Για αυτο και συνήθως κατά καιρούς τις βάφουν για νακρατήσουν το ασπρο χρώμα της μάνας τους. Να ξέρεις το πιο δύσκλολο χ΄ρωμα για να κρατήσεις σε μια κιθάρα είναι το άσπρο.

 

η κιθαρα σου θα κιτρινησει ευκολοτερα απο μια μοντερνα Φεντερ μια και ειναι βαμμενη με νιτρο και οχι με πολυεστερα,οι μοντερνες Φεντερ δυσκολα κιτρινιζουν πολυ με τον καιρο λογω του πολυεστερικου φινιρισματος,θελουν πολλα χρονια π.χ η δικη μου εγινε ετσι μετα απο 35 χρονια... :) (ηταν κατασπρη σαν το pickguard)

 

1375589039f7cb1f758079bd84d7856f021778ea4d6c4cf654da72e9.jpg

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Les PAul Custom η οποία είναι ασπρή.

 

OffTopic

Eχω φαει το κοσμο να βρω μια και δεν...... Μηπως να μου την πουλαγες? ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου