Προς το περιεχόμενο

Τα όρια ευθύνης του καλλιτέχνη


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@deadenmind

Μην τα παίρνεις. Προφανώς εσύ μιλάς περί θεωρίας, οι λοιποί περί εφαρμογής / ύπαρξης.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και όπως είπε και ο νέος αρχιεπίσκοπος (άλλη φάρα αυτοί...) όταν αρρωσταίνουν οι άνθρωποι αρρωσταίνουν και οι θεσμοί!

 

Deadendmind έχεις να προτείνεις κανά βιβλίο, που να επαναφέρει την ιστορική αλήθεια μπας και ξεστραβωθούμε κι εμείς; Γιατί και οι ίδιοι οι πρώην κόκκινοι, δεν έχουν και τα καλύτερα να πουν για την εφαρμογή και τα αποτελέσματα του κομουνισμού.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κομμουνισμος, ειναι θεωρια. Ο Μαρξισμος ειναι επιστημη. Ο Λενιν, ο Πρωτεργατης της Οκτωβριανης Επαναστασης, οταν οι πρωλεταριοι πηραν την εξουσια στα χερια τους, ειπε πως δεν εφαρμοζουμε τον κομμουνισμο. Κανουμε βηματα για να φτασουμε σε αυτον.

Απλα, επειδη θεωρω τον εαυτο μου κομμουνιστη, κατι τετοιες δηλωσεις του στυλ "ο κομμουνισμος ειναι ο χειροτερος φασισμος" η "ο κομμουνισμος σκοτωσε τοσα εκατομμυρια κοσμο" ειναι αισχρες και παραπλανητικες, και διαδιδονται απο ατομα που δεν ξερουν που τους πανε τα 4.

Τελωσπαντων, δεν το συνεχιζω, μιας και απαγορευονται οι πολιτικες συζητησεις στο φορουμ. Απλα εκνευριζομαι γιατι κατι τετοιες δηλωσεις ακουει ο κοσμος, και σε κουβεντες καλουμαι εγω, να απολογηθω για τα εγκληματα του Σταλιν και για την συγκυβερνηση του ΚΚΕ με την δεξια, λες και αυτο ειναι κομμουνισμος η εγω εχω καποια σχεση με αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όπως είπε και ο νέος αρχιεπίσκοπος (άλλη φάρα αυτοί...) όταν αρρωσταίνουν οι άνθρωποι αρρωσταίνουν και οι θεσμοί!

 

Deadendmind έχεις να προτείνεις κανά βιβλίο, που να επαναφέρει την ιστορική αλήθεια μπας και ξεστραβωθούμε κι εμείς; Γιατί και οι ίδιοι οι πρώην κόκκινοι, δεν έχουν και τα καλύτερα να πουν για την εφαρμογή και τα αποτελέσματα του κομουνισμού.

 

Ο κομμουνισμος δεν ειναι εφαρμοσιμος απο την μια μερα στην αλλη. Θελει χρονο. διαβασε και αυτα που γραφω στο παραπανω ποστ, περι του τι υποστηριζε ο Λενιν.  Ολοι μας εχουμε μεσα μας ριζωμενα απιστευτα αστικα, μικροαστικα και καπιταλιστικα καταλοιπα που ειναι σχεδον αδυνατον να τα απομονωσουμε. Αυτο που υποστηριζουν οι αριστεροι ανθρωποι, ειναι πως δοκιμαζεις να βελτιωσεις στο μετρο του δυνατου τον εαυτο σου, και να φροντισεις ωστε οι μελλοντικες γενιες να αποβαλλουν σιγα σιγα ολα αυτα τα χαρακτηριστικα και να οδηγηθουμε σε αυτο που λεμε "την αλλη κοινωνια".

Μπορεις να ξεκινισεις απο το Κομμουνιστικο Μανιφεστο(Μαρξ/ενγκελς) , το Μισθος/Τιμη/Κερδος του Μαρξ, το Κρατος και επανασταση του Λενιν, και τον Αριστερισμο, παιδικη ασθενεια του κομμουνισμου, του Ιδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο "κουμουνισμος" ΕΙΝΑΙ 100% φασιστικο & απολυταρχικο καθεστως

 

τωρα αν σε ενοχλει που ιστορικα αποδειχτηκε το ιδιο ή και περισσοτερο..αιμοσταγες και παρανοικο απο το φασισμο...προβλημα σου,η ιστορια το εχει περιτρανα αποδειξει..

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο αγαπητέ.

 

Μετα απο αυτες τις ηλιθιες, επιφανειακες τοποθετησεις περι κομμουνισμου, εγω αποχωρω απο την κουβεντα. Δεν εχετε ιδεα τι σας γινετε..Ανοιξτε κανενα βιβλιο να ξεστραβωθειτε, και τα ξαναλεμε.

 

deadendmind ήσουν υπερβολικά γρήγορο πιστόλι, καθώς δεν πρόσεξες τα " ". Τα λόγια του SF ήταν μια έμμεση διατύπωση του γεγονότος ότι στην πραγματικότητα ο κομμουνισμός δεν εφαρμόστηκε πουθενά. Με το οποίο όπως βλέπω συμφωνείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μάλιστα δεν φτάσανε τόσες  και τόσες δεκαετίες για την σωστή εφαρμογή του ε; Ήθελε κι άλλες;

 

Σορυ αλλά αυτά τα βιβλία είναι τόσο σχετικά με το τι έκαναν τα κομμουνιστικά καθεστώτα, όσο και η φιλοσοφία του Νιτσε με τον ναζισμό!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτοι που πήγαν αν τον εφαρμόσουν κάνανε του κεφαλιου τους εκτος αν θεωρεις ότι ο Στάλιν πήγαινε κατα γράμμα με την κομμουνιστική θεωρία, οπότε πάω πάσο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μιας και η συζήτηση εκφυλίστηκε (αναμενόμενα;) σε πολιτική, παίρνω το θάρρος να δηλώσω πως εμένα μου αρέσουν τα ντολμαδάκια γιαλαντζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κομουνισμος ΔΕΝ ειναι ένα φασιστικό και απολυταρχικό καθεστώς, η αποτυχημένες και διαστρεβλωμένες εφαρμογές του μέχρι σήμερα είναι/ήταν...μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

αυτο εννοουμε ρε αρχηγε μου μη παιζουμε με τις λεξεις τωρα......δεν κρινουμε τη θεωρεια την ΠΡΑΞΗ (δηλ.τα κουμουνιστικα ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ)  κρινουμε...

 

@deadendmind

 

αρχηγε μου μη τα παιρνεις,εισαι παντως παντα ευπροσδεκτος για οση ..αναγνωση θελεις ,στην εκτεταμενη,ισως την μεγαλυτερη στην Ελλαδα χωρις πλακα,βιβλιοθηκη επι της θεωρειας του κομμουνισμου/μαρξισμου που εχω στο σπιτι μου (μεχρι και εκδοση των απομνημονευματων του Λενιν του 1932 εχω....τη γνωμη μου για αυτον ομως δεν στη λεω γιατι θα χαλασουμε τις καρδιες μας.. :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτοι που πήγαν αν τον εφαρμόσουν κάνανε του κεφαλιου τους εκτος αν θεωρεις ότι ο Στάλιν πήγαινε κατα γράμμα με την κομμουνιστική θεωρία, οπότε πάω πάσο....

 

Άσχετο, αλλά όταν γράφω αυτό

Σορυ αλλά αυτά τα βιβλία είναι τόσο σχετικά με το τι έκαναν τα κομμουνιστικά καθεστώτα, όσο και η φιλοσοφία του Νιτσε με τον ναζισμό!

λες να εννοώ ότι τα καθεστώτα ακολούθησαν τις βασικές έστω αρχές του; Όχι βέβαια. Απλά μην συγχέουμε μια θεωρία με το πως εφαρμόζεται, γιατί στα λόγια χτίζω ανώγια και κατώγια, στην πράξη ούτε γούρνα δεν μπορώ να ανοίξω.....

 

Τες πα ξεφεύγει η κουβέντα και δεν τη συνεχίζω. Απλά καλό είναι σε τέτοιες συζητήσεις, όσοι μετέχουν να βγάζουν τις όποιες πολιτικές τους παρωπίδες όσο μπορούν, αλλιώς θα ισχύσει το στου κουφού την πόρτα....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου