Προς το περιεχόμενο

Τα όρια ευθύνης του καλλιτέχνη


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@deadenmind και όλους τους άλλους πολιτικά συνειδητοποιημένους συμφορουμίτες

 

Θεωρείτε ότι οποιαδήποτε πολιτική θεωρία που προδιαγράφει την ανθρώπινη συμπεριφορά σε ταξικό ή άλλο επίπεδο θα μπορούσε να είναι εφαρμόσιμη σε οποιαδήποτε κοινωνιά του πλανήτη χωρίς να επιβληθεί δια της βίας (φυσικής ή μη);

 

Με άλλα λόγια, η εμπειρία του υπαρκτού σοσιαλισμού (δεν μου αρέσει ο όρος αλλά τον χρησιμοποιώ ελλείψει κάποιου περιεκτικότερου) δεν απέδειξε το "ουτοπικόν" της εφαρμογής του κομμουνισμού;

 

Προφανως και θα επιβληθει βια, οχι για να επιβληθει το "καθεστως" οπως το ονομαζεις (δεν μου αρεσει η ορολογια) αλλα για να "πεσει" το ηδη υπαρχον καθεστως (πες το επανασταση, εξεγερση, η και εγω δεν ξερω τι).

Οταν θα ειναι ΩΡΙΜΕΣ οι κοινωνικοπολιτικες συνθηκες, θα συμβει, αναποφευκτα. Οχι απο τους Θεωρητικους της αριστερας, ουτε απο το ΚΚΕ (φευ). Θα σημβει απο τον κοσμο του μοχθου, απο τους εργατες, τους οικοδομους, τους ανθρακορυχους και απο τις Φαβελες.. Δεν λεω οτι θα γινει σημερα, η πως θα γινει αυριο. Το πιθανοτερο ειναι πως εγω, που οραματιζομαι και "δουλευω" για εκεινη τη μερα, να μην τη ζησω ποτε.Παρ'ολα αυτα, θα εχω προχωρησει ενα βημα προς αυτην την κατευθυνση. Και εκει ερχεται η ουτοπια, με την ακαταμαχητη ομορφια της. Την κοιτας στο βαθος και προχωρας. Πας ενα βημα μπροστα, και ειναι απιαστη. Συνεχιζεις. Την εχεις παντα στα ματια σου. Παρ ολα αυτα δεν την πιανεις..

Μπορει να μην την πιασεις ποτε. Παρ ολα αυτα προχωρας μπροστα. Ξεπερνας τα κατεστημενα και κανεις βηματα μπροστα και γινεσαι καλυτερος. Και, ποιος ξερει, ισως να ερθει η μερα που θα γινεις πιο γρηγορος απο αυτην, θα τρεξεις, και θα την πιασεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίος! (και το εννοώ, δεν ειρωνεύομαι)

Αλλά εγώ μιλάω για τη βία της επιβολής. Γιατί για κάθε έναν ανθρακωρύχο αυτή τη στιγμή υπάρχει τουλάχιστον ένας μικροαστός (αυθαίρετο στατιστικό - συγχωρήστε με) που δεν επιθυμεί να χάσει τον πρωινό εσπρέσο, την πλάσμα και την MIC τέλε. Άρα κάποιος θα πρέπει να επιβάλει την επανάσταση και σε αυτόν.

 

(Υ.Γ.: Δεν μίλησα πουθενα για καθεστώς - δεν έχει σημασία, απλώς το αναφέρω)

 

Edit: Και - για να αναφερθώ στην ουσία του ποστ μου γιατί παρασύρθηκα - πώς θα διασφαλιστεί ότι δεν θα ξαναγραφεί η Φάρμα των Ζώων και ότι "μερικά ζώα δεν θα είναι πιό ίσα από άλλα". (για τους μη-γνώστες http://en.wikipedia.org/wiki/Animal_farm)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προφανως και θα επιβληθει βια, οχι για να επιβληθει το "καθεστως" οπως το ονομαζεις (δεν μου αρεσει η ορολογια) αλλα για να "πεσει" το ηδη υπαρχον καθεστως (πες το επανασταση, εξεγερση, η και εγω δεν ξερω τι).

Οταν θα ειναι ΩΡΙΜΕΣ οι κοινωνικοπολιτικες συνθηκες, θα συμβει, αναποφευκτα. Οχι απο τους Θεωρητικους της αριστερας, ουτε απο το ΚΚΕ (φευ). Θα σημβει απο τον κοσμο του μοχθου, απο τους εργατες, τους οικοδομους, τους ανθρακορυχους και απο τις Φαβελες.. Δεν λεω οτι θα γινει σημερα, η πως θα γινει αυριο. Το πιθανοτερο ειναι πως εγω, που οραματιζομαι και "δουλευω" για εκεινη τη μερα, να μην τη ζησω ποτε.Παρ'ολα αυτα, θα εχω προχωρησει ενα βημα προς αυτην την κατευθυνση. Και εκει ερχεται η ουτοπια, με την ακαταμαχητη ομορφια της. Την κοιτας στο βαθος και προχωρας. Πας ενα βημα μπροστα, και ειναι απιαστη. Συνεχιζεις. Την εχεις παντα στα ματια σου. Παρ ολα αυτα δεν την πιανεις..

Μπορει να μην την πιασεις ποτε. Παρ ολα αυτα προχωρας μπροστα. Ξεπερνας τα κατεστημενα και κανεις βηματα μπροστα και γινεσαι καλυτερος. Και, ποιος ξερει, ισως να ερθει η μερα που θα γινεις πιο γρηγορος απο αυτην, θα τρεξεις, και θα την πιασεις..

 

ως εχει η κατασταση δε θα γινει ποτε. οι τραπεζες δινουν την ψευδαισθηση της ευμαρειας οποτε μολις ζοριστει ο μικροαστουλης δανειο στην τραπεζα και ξεσπασμα στα εμπορικα κεντρα και στα σκυλαδικα.

 

προσωπικα εντοπιζω το προβλημα σε ολες τις επαναστατικες ιδεολογιες στον ελιτισμο αυτων που τις ακολουθουν με χειροτερο παραδειγμα (δυστηχως για μενα μια που προς τα εκει τεινω) τους αναρχικους που ελπιζουν να ξεκινησει η επανασταση απο μια χουφτα κ###ωμενων ανθρωπων.

 

οσο για την εξεγερση αν δεν υπαρξει ανοιγμα στην κοινωνια και συνειδοτοποιημενοι επαναστατες(----> εχει ξεφτυσει λιγο η λεξη ε?) δεν τη βλεπω να ερχεται ποτε.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω να αναφερω πως η Τελε, το εσπρεσσο, και η πλασμα, δεν ειναι προιοντα του καπιταλισμου. Ειναι προιοντα της ανθρωπινης νοησης, οπως ο μοχλος, ο τροχος, το διοροφο σπιτι, το χαρτι, το μολυβι και τοσα αλλα που προυπηρχαν του αστισμου και του καπιταλισμου.

Ο τροπος παραγωγης αλλαζει και οι σχεσεις εξαρτησης και εκμεταλλευσης αλλαζουν.

Για να γινει η επανασταση, απαιτουνται οι "πολλοι", οπως σε καθε επανασταση στην ιστορια. Τα "μαγικα συστατικα" ειναι η πλειοψειφια, η οργη και η αγανακτηση. Δεν μπορω καν να φανταστω πως θα ειναι η κοινωνια μετα την επανασταση, γιατι πρωτον εχουμε πολυ δουλεια να κανουμε για να οδηγηθουμε εκει και, κατα βαση, ΚΑΙ εγω αστος ειμαι. Απλα προσπαθω να βρω ολες αυτες τις ριζες μεσα μου και να τις καψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@  shadowalker

 

Οπως προανεφερα, για να γινει αυτο χρειαζεται μαζικος αγωνας και μαζικη συγκρουση. Κανενα ελιτιστικο στιγμα και καμια "ιδεολογικη καθαροτητα"(βλεπε ΚΚΕ). Οσο δεν συμβαινει αυτο, δεν ειναι ουτε επανασταση για μενα, ουτε αντισταση. Ειναι "5 γκαζακηδες τα σπανε". Ειναι, για μενα παντα, λαθος διοχετευμενη οργη και επαναστατικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deadmind

 

προφανως συμφωνουμε  στους γκαζακηδες αν και πρεπει να παραδεχτεις πως οσο μη πρακτικο να μας φαινεται μια κρυφη χαρα την εχεις οταν γινεται κατι τετοιο :P

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και κατι επιπλεον.Συμφωνα με τα "θεωρητικα", ο Σοσιαλισμος οριζεται σαν το μεταβατικο σταδιο μεταξυ επαναστασης και κομμουνισμου... Το σταδιο οπου θα αποβληθουν τα μικροαστικα καταλοιπα των κοινωνιων, που θα οδηγησει στην αταξικη κοινωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deadmind

 

προφανως συμφωνουμε  στους γκαζακηδες αν και πρεπει να παραδεχτεις πως οσο μη πρακτικο να μας φαινεται μια κρυφη χαρα την εχεις οταν γινεται κατι τετοιο :P

 

Εχω φαει πολυ ξυλο εξ αιτιας γκαζακιδων. Δεν εχω καμια κρυφη χαρα, αληθεια σου λεω. Και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως δειχνεις αλληλεγγυη στον γαλλο μεταναστη που δολοφονηθηκε απο μπατσους βαζοντας γκαζακια στην ρενω, ουτε πως δινεις κλωτσια στα αρχιδια του καπιταλισμου βαζοντας γκαζακια στα Starbucks. Ειμαι καθετα αντιθετος εναντια στην ατομικη βια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχω φαει πολυ ξυλο εξ αιτιας γκαζακιδων. Δεν εχω καμια κρυφη χαρα, αληθεια σου λεω. Και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως δειχνεις αλληλεγγυη στον γαλλο μεταναστη που δολοφονηθηκε απο μπατσους βαζοντας γκαζακια στην ρενω, ουτε πως δινεις κλωτσια στα ***α του καπιταλισμου βαζοντας γκαζακια στα Starbucks. Ειμαι καθετα αντιθετος εναντια στην ατομικη βια.

 

ναι αλλα δεν ειναι σαν να λες οτι οταν επι κατοχη οι ναζι εκτελουσαν για αντιποινα επρεπε οι ελληνες να στραφουν εναντια στους ανταρτες.

 

(φυσικα φιλικα παντα)

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου