Προς το περιεχόμενο

Τα όρια ευθύνης του καλλιτέχνη


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ deadendmind

 

Όλα καλά, αλλά δεν μπορεί να είμαστε όλοι οι αναγνώστες σου επιπόλαιοι. Γιατί όλοι (χωρίς καμία εξαίρεση) εισπράξαμε την εντύπωση ότι κάνεις κατήχηση υπέρ μίας συγκεκριμένης πολιτικής νοοτροπίας; Είτε διότι όντως το κάνεις (αυτό πιστεύω εγώ), είτε διότι πρέπει να ραφινάρεις τη γραφή σου ώστε να μην αφήνει τέτοια περιθώρια. Και στις δύο περιπτώσεις, ορθώς εγκαλείσαι.

 

Για την οικονομική σου κατάσταση, ούτε καν είχα προσέξει ότι έχει ξανασυζητηθεί, αλλά ε, δεν είναι και κανένα φοβερό θέμα, τόσα και τόσα παιδιά έχουν δηλώσει που περίπου κινούνται οικονομικά, δεν είμαστε δα και το Σ.Δ.Ο.Ε...

 

Το μεγαλυτερο ποσοστο του φορουμ, για να εχει PC, συνδεση, χρονο να γραφει, οποιονδηποτε μουσικο εξοπλισμο, βρισκεται τουλαχιστον πανω απο το οριο της φτωχειας. Απο εκει και περα, σχολια του ποσα βγαζεις, ποιο ειναι το ποθεν εσχε σου, που τα βρηκες τα λεφτα, εισαι πλουσιοπαιδο, ζεις με δανεικα νομιζω πως περριττευουν.

Οσο για την κατηχηση, δεν εχω καμια διαθεση να κανω κατειχηση.  Απλα παραθετω τα πολιτικα πιστευω μου. Δεν εχω διαθεση και προθεση να πεισω η να  προσηλυτισω κανεναν απο εσας. Θελω απλα να σας πω τι πιστευω και να ανταλλαξουμε food for thought. Οφειλω να ομολογησω πως δεν ειμαι καλος στον προχειρο γραπτο λογο και ισως να αφηνει περιθωρια για παρεξηγησεις. Αλλα οχι σε τετοιο επιπεδο...τελωσπαντων, οσοι με εχουν γνωρισει απο κοντα ξερουν πως ΔΕΝ ειμαι τετοιο ατομο, και στο κατω κατω, δεν εχω καποιο κομμα η καποιο φορεα για να ψαρεψω ψηφους η να "μυησω" κοσμο...και ακομα και αν ειχα, θα ειχα την στοιχειωδη εξυπναδα να ΜΗΝ το κανω αυτο σε ενα φορουμ μουσικων, τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα ειχα την στοιχειωδη εξυπναδα να ΜΗΝ το κανω αυτο σε ενα φορουμ μουσικων, τι λες;

 

Λέω, ότι πάμε στο δεύτερο σενάριο: ότι αφού δεν κάνεις κατήχηση, τότε προσπάθησε να μη δίνεις αυτή την εντύπωση. Και αν δεν ξέρεις για ποιο λόγο δίνεις αυτή την εντύπωση, να σου πω εγώ: είναι διότι το σύνολο της επιχειρηματολογίας σου είναι αριστερίστικης νοοτροπίας, ήτοι, δεν είδα να αναφέρεις τον Άνταμ Σμιθ ή να αναγνωρίσεις θετικά στοιχεία στο καπιταλιστικό σύστημα ή (έστω) να καταδικάσεις (με τις βαρύτατες ύβρεις που τους αξίζουν) τους φερόμενους ως επίσημους εκπροσώπους της αριστεράς.

 

Πέραν αυτής της (φραστικής, απ' ότι λες) αστοχίας, εγώ δεν έχω κανένα λόγο να μη σε πιστεύω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμια περιπτωση δεν σου στερει την γνωμη.  Αλλα ακομα περιμενω, με την οποια πολιτικοποιηση σου, να δω τα διατρητα επιχειρηματα μου, καθος και τον ινστρουκτορισμο και τον πατρονισμο που με διακρινει.

 

Οσο για το "πεταμενο πυροτεχνημα", δεν μπορεις να ξερεις τα βιωματα μου, οποτε και δεν δεχομαι την κριτικη σου πανω σε αυτο. Θα ειναι καλυτερο λοιπον, να σκεφτομαστε πριν πεταξουμε την κριτικη μας αβιαστα, γιατι μπορει να πληγωσει τον αλλον. Και ολα αυτα δεν στα λεω προσβεβλημενος, ουτε μου εθιξες το πολιτικο μου ειναι. Απλα με πληγωσες. Σκεψου απλα την πιθανοτητα να εχω καποια παραπανω σχεση με τις κατηγοριες που ανεφερες και συνεπως μια παραπανω ευαισθησια. Και ξαναλεω, δεν ισχυριζομαι πως ΞΕΡΩ πως ειναι, αλλοιμονο, αν δεν εχεις βρεθεις σε αυτην την θεση δεν μπορεις να καταλαβεις ουτε στο ελαχιστο τι περνανε αυτοι οι ανθρωποι. Απλα εχω βιωσει τον πονο και τον καημο τους, καθως και την αδυναμια να τους βοηθησω. Και το αναγνωριζω σαν κοινωνικο προβλημα που πρεπει να ληθει. Αν εχεις ενσταση σε κατι απο αυτα, πες μου.

 

Όχι, επ'αυτών καμία ένσταση.

 

Στην περί οικονομικών εξήγηση μου; Σε κάλυψα; Αν πράγματι σε πλήγωσα κάπου σου ζητώ συγνώμη.

 

Αλλά κι εσύ ρε αδερφάκι μου, έχεις αρπάξει ένα σφυρί κι ένα δρεπάνι και σολάρεις!  ;D

 

(Και πάλι καλά, αξιοπρεπέστατα πορεύεται το thread, φτου φτου μη το ματιάσει ο Jasemeister ο Μητσοτάκης). :P

 

 

 

@Longshadow: Έλα φίλε μου, σε πρόλαβα λίγο πριν ποστάρω. Τίποτα δεν απαγορεύεται. Ελπίζω το ίδιο να ισχύει και για τον σκεπτικισμό μου. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προπαγανδιζω τις ιδεες μου, αυτα που με εκφραζουν και οχι τους μπουσουλες και τα τσιτατα καποιου κομματικου καταλογου.

 

 

Αυτό ελπίζω να γράφτηκε άστοχα... γιατί μια κατήχηση δεν θα ήταν τίποτε μπροστά του. Τεσπα, ορισμένοι (όπως εγώ) είναι πολύ παρατηρητικοί εδώ και καιρό στο φόρουμ, και επίσης σκέπτονται. Για τον εαυτό τους.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν εχω ασχοληθει με τον Ανταμ Σμιθ, και γενικοτερα με θεωρητικους του καπιταλιστικου συστηματος και τροπου παραγωγης. Αν εκανα αναφορες σε αυτους θα το επαιζα ξερολας, και δεν ειμαι. Ξερω που φτανουν τα ορια μου και οι γνωσεις μου και εκει σταματαω. Δεν θεωρω σκοπιμο να κανω αναλυση σε κατι που δεν κατεχω.

Οσο για την νοοτροπια μου, ειναι αριστερη, και οχι αριστεριστικη. Θετικα στοιχεια στον καπιταλισμο υπαρχουν, αλλα θεωρω πως τα αρνητικα ειναι πολυ περισσοτερα.Αν ανατρεξεις στα ποστς μου, θα δεις τις ευθυνες τις οποιες φορτωνω στους σταλινικους και στο ΚΚΕ, που ισχυουν πανω κατω για τα περισσοτερα ΚΚ  του κοσμου.Δεν παραδεχονται τα λαθη του παρελθοντος, δεν διαχωριζει την θεση του απο αυτα και αντιθετως συνεχιζει να τα υποστηριζει ενθερμα. Αν ψαξεις θα βρεις και αλλα, και για τους ΚΚΕδες, και για τον Σταλιν, μεχρι και για τον Χρουστοφ γραφω καπου (διαδοχος του Σταλιν, αλλη λερα απο εκει..).

Για τον Συνασπισμο, δεν μπαινω καν στον κοπο να αναφερθω. Δεν εχω καμια σχεση μαζι του (φαινεται νομιζω απ τα γραφομενα μου), και νομιζω πως δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα απολιτικο lifestyle αριστερο μορφωμα.(για μενα παντα).  

Νομιζω πως πλεον, εχω καταδικασει τις θεσεις της επισημης αριστερας και ευθεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζετε πως κάπου ξεφεύγει το θέμα; Εννοώ ότι πολιτικές συζητήσεις, αντιπαραθέσεις και πολιτικές τοποθετήσεις από μέλη δε νομίζω πως εντάσσονται στη θεματολογία του φόρουμ. Το θέμα μπορεί να ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον παρ 'όλα αυτά αλλού κατέληξε, κάτι που από την αρχή φαινόταν πως θα ήταν αναπόφευκτο.

 

 

off topic:

Είναι αρκετό να πω ότι είμαι άρρωστος Καταλανός

καλό αυτό... ;)

 

και ο αδερφός μου βαμμένος Μαδριλένος;

κακό αυτό....

εκτός κι αν είναι Ατλέτικο... :D 8)

 

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το λεξικο μου, (ο πρωτος ορισμος, με τον οποιον χρησιμοποιω την λεξη):

Η προσπαθεια της διαδοσης των ιδεων ενος ατομου, η μιας κοινωνικης ομαδας, με σκοπο την επεκταση, τη γνωστοποιηση και τελικα την επικρατηση αυτων.

 

Αυτη ειναι η κυριολεκτικη σημασια της λεξης, propago απο τα λιγα λατινικα που ξερω νομιζω πως σημαινει εκτεινω (αν κανω λαθος διορθωστε με), που πηρε αρνητικη χροια με την Ιερα εξεταση των Καθολικων, νομιζω πως υπηρχε ενα αντιστοιχο σωμα, που ασχολουταν με την "διαδοση" του χριστιανισμου, και στην συνεχεια με τον Ναζισμο. Ουσιαστικα τοτε πηρε την χροια της (δευτερος ορισμος) μονοπλευρης και παραπλανητικης προβολης των γεγονοτων. Αλλος για απολογια;; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Earendil. Δεν εχω καμια κομματικη συμπαθεια. αν προσεξες και παραπανω, χαρακτηρισα τον εαυτο μου "αριστερο χωρις καρτα μελους". Οχι απλα δεν ειμαι οργανωμενος σε καποιο κομμα, εχω ανοιξει το κεφαλι μου πολλες φορες με μελη της Νεολεας του κομματος που υπονοεις.

...

Συμφωνω πως και ο Σταλιν εκανε φρικτα εγκληματα, σε καμια περιπτωση δεν τον Θεωρω ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟ ΗΓΕΤΗ (!)

...

Οταν θα ειναι ΩΡΙΜΕΣ οι κοινωνικοπολιτικες συνθηκες, θα συμβει, αναποφευκτα. Οχι απο τους Θεωρητικους της αριστερας, ουτε απο το ΚΚΕ (φευ).

 

...

Οπως προανεφερα, για να γινει αυτο χρειαζεται μαζικος αγωνας και μαζικη συγκρουση. Κανενα ελιτιστικο στιγμα και καμια "ιδεολογικη καθαροτητα"(βλεπε ΚΚΕ)

...

Δεν θα τους εδινα ποτε στην αστυνομια (οπως θα εκαναν πχ οι ΚΝιτες και οπως το εχουν κανει στο παρελθον)

...

. Υπαρχουν αυτοι που πιστευουν πως ολα πηγαιναν μελι γαλα στην ΕΣΣΔ, και για την πτωση αυτης φταιει ο "Κακος Ιμπεριαλισμος"(βλ. ΚΚΕ), χωρις να υπολογιζουν τις εσωτερικες κοινωνικες διαφορες, και τις δημιουργιας ουσιαστικα ταξικων διαφορων.

 

...και για τους πιο σκεπτικιστες, ειδου μερικα απο τα σημεια οπου κατακρινω τους σταλινικους και κατα προεκταση την επισημη αριστερα στην χωρα μας.

 

Συγγνωμη αν φαινομαι σαν ακροαριστερος εξτρεμιστης ταλιμπαν, δεν ειμαι ετσι...

Αλλα οπως λεει ο Λιακοπουλος "με επιασαν τα κομμουνιστικα μου σημερα".. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Recommended listening: Krux - Bring Me The Head Of Nikita Chrusjtjov ;D ;D

 

Doom-ίλες, να γουστάρουνε κι ο Kwstas με τον Bouka. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου