Προς το περιεχόμενο

CAGED keys μπωρει καποιος να μου το εξηγησει!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ξέρεις τις συγχορδίες C, A, G, E, D στην πρώτη θέση, τα λεγόμενα cowboy chords, πας σε παρακάτω θέσεις με τον εξής τρόπο:

 

Ας υποθέσουμε ότι θέλεις να πιάσεις τη C σε όλη την ταστιέρα: Ξεκινάς με τη C στην πρώτη θέση. Εκεί τώρα που τελειώνει η C, δηλαδή στο τρίτο τάστο, ξεκινάει η C με τη μορφή της ανοικτής Α. Δηλαδή έχουμε μπαρέ στο τρίτο τάστο και τρία δάκτυλα στο πέμπτο.

 

Το σύστημα εξακολουθεί με τον ίδιο τρόπο. Στο πέμπτο τάστο που τελειώνει η C με την Α μορφή, ξεκινάει η C με τη μορφή της ανοικτής G.

 

Από κοντά είναι πιο εύκολο πάντως να το καταλάβεις  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω διαβασα στο ιντερνετ καπου το εξεις κειμενο>>>>

 

the 90% chords

 

CAGED KEYS

C  Am  F  G

A F#m D  E

G Em  C  D

E C#m A  B

D Bm  G  A

 

σε μεσες ακρες το κειμενο λει οτι αν καταλαβεις καλα αυτο το συστημα μπορεις να μαθεις και να παιξεις πανω απο το 90 % τον τραγουδιων γιατι τα περισοτερα τραγουδια στο ρυθμικο τους μερος στηριζονται στηριζονται στις 12 συνχωρδιες που ειναι στα πεντε αυτα κλειδια CAGED.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο το link αλλα θα ηθελα αν γινοταν καποιος να μου το εξηγησει με πιο απλα λογια καθως τα αγγλικα μου εναι''''παραλιας''''

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου