Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά sony MDR-XD200 ή logitech ηχεία?


ontheflow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδία έκανα μια δοκιμαστική μίξη στα ακουστικά μου τα :

 

http://www.usporedi.hr/repository/20071017122010f1.jpg

 

και μου ακουγόταν πόλη ωραία στην φωνή μου το delay 30ms που έβαλα αλλά όταν την έβαλα στα ηχεία μου να την ακούσω μου φαινόταν υπερβολικό και δεν άρεσε….

 

τα ηχεία μου είναι τα:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.501600

 

ξέρω πως θα μου προτείνετε σίγουρα monitor αλλά επειδή πρέπει να τελειώσω κάτι δουλείες και μέχρι τότε δεν έχω την άνεση να Πάρο τα monitor θα μπορούσατε να μου πείτε πια από τα δύο να εμπιστευτώ??? :-\

Στα ακουστικά η μίξη μου άρεσε παρά πόλη αλλά μόλις την ακούω στα ηχια ξενερώνω και πάλη again….

Για πείτε και εσείς που έχετε το πάνω χέρι. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα εμπιστευτείς το mix που έχεις κάνει με βάση τα ηχεία σου!!! Τα ακουστικά δεν χρησιμοποιούνται ποτέ* για το τελικό mix. Εκτός αν γράφεις μουσική μόνο για iPod κ.τ.λ...  ;D :P

 

π.χ.: όταν ακούς από ακουστικά το δεξί αυτί ακούει μόνο το δεξί κανάλι ενώ το αριστερό αυτί μόνο το αριστερό! Όπως καταλαβαίνεις, αυτό δεν συμβαίνει και όταν ακούμε από τα ηχεία μας...

 

(*σε κάποιες περιπτώσεις βέβαια μπορεί να φανούν χρήσιμα κατα την διάρκεια του Mixing)

 

Επίσης θα ήταν καλό, αν έχεις απλά Hi-fi ηχειάκια, να τα χρησιμοποιήσεις αντί των Logitehc που είναι 2.1... 

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα εμπιστευτείς το mix που έχεις κάνει με βάση τα ηχεία σου!!! Τα ακουστικά δεν χρησιμοποιούνται ποτέ* για το τελικό mix. Εκτός αν γράφεις μουσική μόνο για iPod κ.τ.λ...  ;D :P

π.χ.: όταν ακούς από ακουστικά το δεξί αυτί ακούει μόνο το δεξί κανάλι ενώ το αριστερό αυτί μόνο το αριστερό! Όπως καταλαβαίνεις, αυτό δεν συμβαίνει και όταν ακούμε από τα ηχεία μας...

(*σε κάποιες περιπτώσεις βέβαια μπορεί να φανούν χρήσιμα κατα την διάρκεια του Mixing)

 

Διαφωνώ, αν γνωρίζεις τα ακουστικά σου μπορείς να μιξάρεις, αν τα ακουστικά αυτά ανταποκρίνονται στις χαμηλές, και να δώσεις τις τελευταίες πινελιές σε ηχεία.

 

Επίσης θα ήταν καλό, αν έχεις απλά Hi-fi ηχειάκια, να τα χρησιμοποιήσεις αντί των Logitehc που είναι 2.1... 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω, το sub αποπροσανατολίζει

ontheflow  δεν θα σου πρότεινα να δώσεις μια περιουσία για μονιτορς γιατί χρειάζεσαι και τον ανάλογο χώρο, πάρε ένα ζευγάρι μικρά active nearfield.

 

Τα ακουστικά που έχεις (τα Sony MDR XD 200) δεν κάνουν για mix αλλά άμα τα συνωθήσεις είσαι ok, απλά άκου μουσική σ αυτά τα ακουστικά, κυρίως παραγωγές αναφοράς... ΠΟΛΥ ΜΟΥΣΙΚΗ. Το ότι ακούγονταν ωραία είναι λογικό αφού πρόκειται για ακουστικά hifi, στα ίδια λεφτά θα μπορούσες να πάρεις

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Beyerdynamic-DT-231pro-Studiokopfhoerer-geschlossen-32ohm-schwarz/art-REC0003509-000

 

δεν τα χω ακούσει ούτε διάβασα specifications αλλά εμπιστεύομαι την εταιρία, αν τα ξέρει κάποιος ας με διαψεύσει πάντως κατευθύνσου σε εξοπλισμό στούντιο και το e-shop τσέκαρέ το όταν θες να πάρεις κάτι που έχει να κάνει με όλα τα άλλα πέραν του ήχου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ σου προτείνω να αποφύγεις γενικότερα το mixing με τα ακουστικά! (Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις βοηθητικά π.χ.: όπως λέει και ο Maxos να τσεκάρεις τις χαμηλές συχνότητες που δεν αναπαράγουν τα monitor-ηχεία σου).

 

Αν τελικά τα ακουστικά για χ, ψ λόγους είναι ''μονόδρομος'' σου προτείνω να κάνεις μερικά ενδεικτικά mix. Πέρασε τα σε cd και μετά άκουσε τα σε διάφορα ηχοσυστήματα: στο αυτοκίνητο σου, στο σαλόνι σου, στο σπίτι της κοπέλας σου κ.τ.λ... Με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσεις να εντοπίσεις διάφορα προβλήματα ώστε την επόμενη φορά που θα μιξάρεις να τα έχεις υπόψην σου!

 

(PS: Πρόσεχε πολύ τις εντάσεις ειδικότερα στα ακουστικά κλειστού τύπου! Μπορείς άνετα να καταστρέψεις την ακοή σου!)

 

Φιλικά...  ;)

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(PS: Πρόσεχε πολύ τις εντάσεις ειδικότερα στα ακουστικά κλειστού τύπου! Μπορείς άνετα να καταστρέψεις την ακοή σου!)

 

Φιλικά...  ;)

ευχαριστώ για την συμβουλή θα την έχω υπόψη μου!!! :)

 

Μπορείς να πάρεις επίσης μια γεύση στο myspace μου:

 

http://www.myspace.com/nakaliptos

 

βασικά η μείξεις μου κυμαίνονται κυρίως στα φωνητικά με παραγωγή.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν τίθεται θέμα "ακουστικά ή μόνιτορ" εδώ.

Και τα δύο μοντέλα που διαθέτεις είναι μακριά από σημεία αναφοράς καθώς είναι φτιαγμένα για να εξυπηρετούν άλλο σκοπό και όχι αξιοπρεπείς μείξεις. Αρα το ερώτημα σου δεν μπορεί να απαντηθεί όπως θα ήθελες. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φροντίσεις να καταλήξεις σε ένα μέσο όρο ακούγοντας τη μουσική σου σε όσα περισσότερα ηχεία/ακουστικά μπορείς. Στο αυτοκίνητο, στον φίλο σου, στο κασσετόφωνο της μαμάς σου, στα ακουστικά και τα ηχεία σου και να εμπιστευθείς αυτό που ακούγεται πιό κοντά και στα υπόλοιπα. Διαφορετικά πρέπει να αγοράσεις καλά ηχεία και όχι μονιτοράκια υπολογιστή των 100 ευρώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου