Προς το περιεχόμενο

Τα όρια ευθύνης του καλλιτέχνη


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σορυ αλλά αυτά τα βιβλία είναι τόσο σχετικά με το τι έκαναν τα κομμουνιστικά καθεστώτα, όσο και η φιλοσοφία του Νιτσε με τον ναζισμό!

 

Εκτος απο την "Θητεια" του Λενιν (ο οποιος ευθυνεται για τα Οκτωβριανα) και ισως καποια στοιχεια απο τις πρακτικες του Μαο, συμφωνω 100% μαζι σου.  Εμεις οι αριστεροι "χωρις καρτα μελους", συνηθιζουμε να τους αποκαλουμε αυτους Ρεφορμιστες, Οπορτουνιστες, Αντεπαναστατες, Χρουστοφικους, Σταλινες κτλ.

Εγω με αυτα ειμαι, και θεωρω τον εαυτο μου κομμουνιστη/Μαρξιστη/Λενινιστη. Οχι με τον Σταλιν, οχι με τον Χρουστοφ, οχι με τα Γκουλανγκ. Διαχωριστε τα αυτα στο μυαλο σας, δεν ειναι ολα μια μαζα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω βρίσκω τα ντολμαδάκια με κιμά πολύ ανώτερα απο τα γιαλαντζί.

Ειναι απο τις λίγες τροφές που αρμόζουν σε υπεράνθρωπο (like me )

 

Οταν επιτύχω παγκόσμια κυριαρχία θα καταργήσω τα γιαλαντζί.τα παγκόσμια αποθέματα (σε νωπα και κονσέρβα) θα τα φάνε οι αντιφρονουντες μέχρι να πρασινίσουν απ έξω (απομέσα θα μεινουν άσπροι σα τα ντολμαδάκια αλλιως φύγανε γαι τα γκουλας*)

 

 

 

 

*Γκουλας

Παραφθορά του γκουλαγκ.Χωρος συγκέντρωσης αντιφρονουντων όπου τους ταιζουμε μόνο γκουλας (σε σουπα, παγωμένο) και ατελειωτο παστιτσιο.Χωρις χόρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κομουνισμος ΔΕΝ ειναι ένα φασιστικό και απολυταρχικό καθεστώς, η αποτυχημένες και διαστρεβλωμένες εφαρμογές του μέχρι σήμερα είναι/ήταν...μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

αυτο εννοουμε ρε αρχηγε μου μη παιζουμε με τις λεξεις τωρα......δεν κρινουμε τη θεωρεια την ΠΡΑΞΗ (δηλ.τα κουμουνιστικα ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ)  κρινουμε...

Μα αυτοι που πήγαν αν τον εφαρμόσουν κάνανε του κεφαλιου τους εκτος αν θεωρεις ότι ο Στάλιν πήγαινε κατα γράμμα με την κομμουνιστική θεωρία, οπότε πάω πάσο....

 

Άσχετο, αλλά όταν γράφω αυτό

Σορυ αλλά αυτά τα βιβλία είναι τόσο σχετικά με το τι έκαναν τα κομμουνιστικά καθεστώτα, όσο και η φιλοσοφία του Νιτσε με τον ναζισμό!

λες να εννοώ ότι τα καθεστώτα ακολούθησαν τις βασικές έστω αρχές του; Όχι βέβαια. Απλά μην συγχέουμε μια θεωρία με το πως εφαρμόζεται, γιατί στα λόγια χτίζω ανώγια και κατώγια, στην πράξη ούτε γούρνα δεν μπορώ να ανοίξω.....

 

Τες πα ξεφεύγει η κουβέντα και δεν τη συνεχίζω. Απλά καλό είναι σε τέτοιες συζητήσεις, όσοι μετέχουν να βγάζουν τις όποιες πολιτικές τους παρωπίδες όσο μπορούν, αλλιώς θα ισχύσει το στου κουφού την πόρτα....

 

 

 

 

τουτεστιν συμφωνουμε ρε παιδια!

αυτο είπα και εγώ στην αρχή, προς αποφυγή παρεξηγήσεων (μάλλον απέτυχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπάνω παρέθεσα ένα σύνδεσμο προς μία σελίδα που περιλαμβάνει στοιχεία για τον αριθμό των δολοφονημένων από το ναζιστικό και το κομμουνιστικό καθεστώς της πάλαι-ποτέ ΕΣΣΔ. Αντί για παραπομπές στον... "Κάκτο", καλύτερα θα ήταν μία ιντερνετική παραπομπή σε κάποια σελίδα που να παραθέτει άλλα / διαφορετικά στοιχεία. Υπάρχει; Πάντως όχι στο kke.gr, όπου ο Στάλιν αναφέρεται ως χαρισματικός ηγέτης (το έψαξα σήμερα μόλις). Οποιαδήποτε άλλη προσέγγιση απλά επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό του SF, ο οποίος είναι άλλωστε και ο σωστός.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη Wow!

 

Koμμουνισμος=ΚΚΕ και τουμπαλιν;

 

Ναι.

Το ξέρεις ότι δεν υπάρχει κανένα άλλο κόμα στην Ευρώπη που να έχει στον τίτλο του τη λέξη "Κομουνιστικό" πλέον;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@eye

 

εχεις απολυτο δικιο (υοπενθυμιζοντας μας και τον μεγαλυτερο και απο τον Σταλιν χασαπη Μαο Τσε Τουνγκ.....ποσους εφαγε αυτος 50 εκατομμυρια?καπου τοσο αν βαλεις και τον λοιμο που προκαλεσε ο "επαναστατικος" επανασχεδιασμος της παραγωγης τροφιμων.... ::)

 

@dead

 

ειπαμε αρχηγε μου ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ κρινουμε και ο ΠΟΛΥΣ κοσμος ΜΟΝΟ την ΠΡΑΞΗ γνωριζει....αν πισω απο την πραξη κρυβεται μια ,εστω και διαστρεβλωμενη ,θεωρια λιγο τον νοιαζει...

 

αυτο ειναι και το μεγαλυτερο εγκλημα των καθεστωτων αυτων,οτι δηλ. εκαναν τη λεξη αυτη (κομμουνισμος) συνωνυμη με τον τρομο και τη φρικη...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deadendmind:

 

Ήμουν έτοιμος να προσπαθήσω να τα πούμε λίγο εκτενέστερα, αλλά αφού τα τελευταία post γίνονται πάνω στη βάση μιας ξεκάθαρης ιδεολογικής/κομματικής (μάλλον) συμπάθειας, το αφήνω. Όχι επικριτικά προς τα πιστεύω σου, σε καμία περίπτωση, αλλά επειδή οι ό,ποιες πολιτικές μου ιδέες δεν εντάσσονται ξεκάθαρα και συνολικά σε κάποιο δόγμα. Ως εκ τούτου (ή μήπως ασχέτως αυτού; ), παρόμοιες κουβέντες έχουν πάει άπατες και μάλιστα χωρίς να μεσολαβούν οθόνες και πληκτρολόγια.*

 

Μόνο και μόνο για να μείνει στα πρακτικά πάντως, να σου πω ότι μόνο κουτή δεν είναι η ιστορική έρευνα πάνω στις αναλογίες του κομμουνισμού a la Stalin και του ναζισμού a la Hitler. Αντιθέτως, τα συμπεράσματα είναι εντυπωσιακά. Μια καλή αρχή θα μπορούσες να κάνεις με την "Ιστορία του φασισμού" του Στάνλεη Πέην.

 

 

*Είναι αρκετό να πω ότι είμαι άρρωστος Καταλανός και ο αδερφός μου βαμμένος Μαδριλένος;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι που ειμαι ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ απο το επιπεδο γνωσεων και "διαβασματων" των συμφορουμιτων μου ειμαι τρελλος?? :)

 

δεν ειμαστε μονο ΤΟ μουσικο φορουμ ειμαστε και εξαιρετικο,αν κραταμε λιγο την ψυχραιμια μας,κοινωνικοπολιτικο φορουμ!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υοπενθυμιζοντας μας και τον μεγαλυτερο και απο τον Σταλιν χασαπη Μαο Τσε Τουνγκ

 

Άλλο παλληκάρι και τούτο.. μα είναι δυνατόν να σιχαίνεται το νερό; είναι δυνατόν να μαμάει άπαντες μέχρι τα βαθιά γεράμματα; είναι δυνατόν να αφήνει τα περιτώματά του όπου να 'ναι και να έρχεται ο δούλος και να τα παραχώνει; Τσκ, τσκ... Ντροπή και όνειδος.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου