Προς το περιεχόμενο

1.Καρτα ηψου 2.αληθοφανη mid2wav μπασσα 3.προταση καινουργιου sequencer (u2me)


LiveFast_DieYoung

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια , καθοτι ειστε πολυ ενυμερωμενοι εδω θα ηθελα κ τη δικη σας γνωμη πριν προχορησω σε καποια αγορα.

 

Κανω/θελω να ηχογραφησω με μικροφωνο καμπινα κιθαρας κ να περασω μετα κ τα φωνητικα. (μεγαλο καρφι) (ειχα παλιοτερα την sb live platinum με τη προσοψη , τωρα με adaptor στο line-out στη καρτα ενσωματωμενη στη μητρικη).

Σκεφτομαι λοιπον να κτυπησω μια M-AUDIO DELTA 44.

 

Για Drums παίρνω midi μαθηματα (δηλ. 4-5 4αρια για ροκιες η μπαλάντες) τα μετατρεπω σε wav ,τα πλακωνω κ στο q κ ειναι σαν "real" κ συνηθως ειμαι πολύ ικανοποιημένος (σοβαρο χομπυ)...

 

Για τα μπασσα δυκολεύthka πολύ, τα εγραφα export to wav απο FL5/6 ,k εκει απο midi στην ουσια (στο κουτακια πενταγραμμο)συνηθως αλλα δε μπορουσα να μείνω με τπτ ικανοποιημενος κ σταματησα να βαζω μπασσο τελικα στα κομματια μου.

 

1. Για mic καμπινας κ φωνης (με το ιδιο mic λογικα κ οχι ταυτοχρονα) θα με καλυψει η M-AUDIO DELTA 44 ?

 

2. Δουλευω to sequencer Cakewalk Audio Pro 9.3 .Ειχα δουλεψει κ τα Cubase sx2/3 τα οποια αν κ ειχα καλυτερα αποτελεσματα ! (γιατι αληθεια ? πριν οποιας επεξεργασιας στο πρωτο ρεκ) εγκατελειψα γιατι κρασσαρα συστηματικα (λογω κακου crack ?) ..πολυ πιο συστηματικα στη πορεια ... κ εγινε ανυποφορο στο τελος .(χαλασαν κ 2-3 project μαζι του). Ποιο sequencer να ψαξω να βρω σημερα ? Παρομοιο με τα προηγουμενα να ειναι καπως ..

 

3. Που να ψαξω για ηχους μπασσου , να το γραφω απο midi σε wav ? Mεσω οποιου προγραμματος ... (fl8?) Θελω να ειναι ρεαλιστικοι ομως ("αληθινου μπασσου") οχι διαφορους τυπως για Pop κα...Στο FL(5?) μόνο ενα slapbass ειχε 'καλο' αλλα ... δε μας κολαγε κ πολυ τελικα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.

Η Delta 44 είναι καλή κάρτα αλλά δεν θα σε καλύψει γιατί δεν έχει προενίσχυτή μικροφώνου.

Κοίτα καλύτερα για την Mackie Onyx Satelite που θα σε καλύψει περισσότερο απο θέμα ποιότητας ήχου και προενισχυτών μικροφώνου.

http://www.thomann.de/gr/mackie_onyx_satellite.htm

 

2.

Πολύ πιθανόν να φταίει και το συστημά σου (φαντάζομαι οτι έχεις αρκετά παλιό PC) που σου κρασάρανε τα εν λόγω προγράμματα καθώς είναι λιγουλάκι βαριά.

Δοκίμασε το Cubase SX 1 και αν θές κάτι που θα πρόσεγγίζει περισσότερο τον τρόπο που δουλεύεις τώρα δοκίμασε τα Sonar από την έκδοση 3 και μετά.

 

3.

Το Trilogy είναι ένα από τα καλύτερα VSTi για αληθοφανή μπάσσα όλων των ειδών. Ψαξτο.

Επίσης εχω ακούσει καλά λόγια χωρίς να το έχω δοκιμάσει για ένα αλλό ονοματι Broomstick Bass αν θυμάμαι καλά.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τα ειχα σε παλιο pc (penium 4 1.6GHz ), αλλα τωρα

εχω kαινουργιο κ φυσαει (duo 2 core , μνημες στα 1000fsb ,

sata2 (δεν εναι κ οι καλυτεροι για rec i know) ...

Λες να ξαναριξω sx ε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη καρτα ηχου δε βλεπω στη φωτο τις εισοδους

περνει xlr καρφι ? δε θα θελω να χρησιμοποιω adpatorakia

μου χαλανε πολυ γρηγορα κ εχω φησιματα κ τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

link http://www.musiciansfriend.com/product/Mackie-Onyx-Satellite-Recording-Interface?sku=248154

(δε ξερω πως να το βαλω μες στη λεξη να μη φαινεται)

 

η 2 δευτερη φωτο το δειχνει απο πισω εισοδους εξοδους αλλα δε κατακαβαινω αν ειναι για μεγαλο καρφι... ριξε μια ματια κ πες μου πλζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διορθωση

με το μικ τωρα μαλλον εισοδο μικ θελω

ειναι κουκλι θα την παρω ;)

 

edit : τωρα θα χρειαστω κ phantom power mic ? (αν τα εκμεταλευεται κ για καλυτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Καρτα παίρνει XLR βύσματα (2) για να συνδέσεις μικρόφωνα και μεγάλα καρφιά (1/4" TRS ή ΤS) για να συνδέσεις Line σήματα οπότε είσαι σίγουρα οκ. Το μόνο πρόβλημα που φαντάζομαι ότι μπορεί να έχεις

είναι να θες να χρησιμοποιήσεις την προενίσχυση μικροφώνου της κάρτας με ένα φθηνό μικρόφωνο που έχει ενσωματομένο καλώδιο σε μεγάλο καρφί.

Τώρα για την χρήση που το θές ένα SHURE SM58 θα σε βοηθήσει να κάνεις μιά χαρά την δουλειά σου και με

ηχογράφηση ενισχυτή αλλά και σε φωνητικά και προπάντων απροβλημάτιστα. Μπορεί να μην ειναι πυκνωτικό (άρα δεν θα χρειάζεται Phantom power) και να μην έχει την ίδια ευαισθησία και αναλυτικότητα στον ήχο αλλά αυτό μπορεί να σε βολέψει ιδιαίτερα σε έναν όχι σωστά διαμορφωμένο χώρο οπού δεν θα συλαμβάνει τόσο τον θόρυβο από τα μηχανήματα σου και θα σου δίνει καθαρότερα και πιό χρήσιμα takes.

Aσε που για ενισχυτή οργάνου είναι η δεύτερη καλύτερη επιλογή μετά το SM57.

Αν τελικά θες να επιλέξεις πυκνωτικό σκέψου οτι ξεκινάς περίπου στα διπλά λεφτά και με άπειρες εναλλακτικές.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου