Προς το περιεχόμενο

Συστημα για ακουστικη.....


playloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

ειμαι στο ψαξιμο για ενα καλο συστημα για την ηλεκτρακουστικη μου κιθαρα. Εχω μια IBANEZ AW800ECE-NT (αυτην εδω http://www.thomann.de/gr/ibanez_aw800ecent.htm) η οποια μου αρεσει και στο χερι (πολυ) και στον ηχο, αλλα κατι μου λεει οτι το συστημα για ηλεκτρικο ειναι οχι και τοσο της προκοπης. Για ριξτε καμμια ιδεα να το απογειωσω το κιθαρονι. Επισης, εχω δει σε κατι λαιβς του εξωτερικου κατι ατομα να παιζουν με ακουστικη και η τρυπα του ηχειου να ειναι καλυμενη απο "κατι" μαυρο. Νομιζω οτι αυτο ειναι ενα απο τα συστηματα και μαλιστα απο τα καλυτερα αλλα δεν ετυχε να το δω πουθενα. Αν ξερετε κατι μολογατε......... Ευχαριστω για τον χρονο σας εκ των προτερων

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το κάτι μαύρο ήταν ο μαγνήτης? Εννοείς να προτείνουμε κάποιο ηλεκτρικό σύστημα (μαγνήτη/piezo) ή κάτι άλλο?

Μαγνητης που να καλυπτει ολη την τρυπα του ηχειου? Τι μαγνητης θα ειναι? 8πλος humbucker? Μαλλον κατι σαν "αισθητηρα" τον κοβω που μαλλον θα παιρνει κι απ το ηχειο παρα να παιρνει μονο απ τον καβαλαρη. Ψαχνω ειτε για μαγνητη ειτε για συστημα αλλα οι μαγνητες το κοβω να κανουν την κιθαρα να ακουγεται πιο "ηλεκτρικη" και δεν το θελω αυτο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνώμη μου είναι να προσανατολιστείς προς κάτι τέτοιο:

 

http://www.thomann.de/gr/fishman_rare_earth_blend.htm

 

αυτο κάνει blend ανάμεσα στον ήχο του μαγνήτη και του μικροφώνου με αρκετά καλό αποτελεσμά

νομίζω οτι υπάρχουν και πιο φθηνά απο αυτο...

αλλά οποσδήποτε δοκίμασε πριν αγοράσεις

 

αλλή λύση είναι να αλλάξεις τα ηλεκτρικά της κιθάρας σου ( piezo και preamp ) της κιθάρας σου και να βάλεις καλύτερα αλλά δεν ξέρω να σου πω σχετικά με αυτό... ας αναλάβουν άλλοι...

 

το μαύρο "πράγμα" είναι απλά καπάκι για να αποφεύγεις το feedback στο live

 

πάντως σε καμία περίπτωση μην πάρεις σκέτο μαγνήτη... ακόμα κλαίω τα 50 ευρώ που είχα δόσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτου λιγο καιρο αγορασα μια καταπληκτικη πραγματικα ακουστικη Stoll Ambition fingerstyle!Κανα μηνα εψαχνα τι συστημα να της τοποθετησω και τελικα κατέληξα σ'αυτοhttp://www.guitars.gr/HTML/schertlerpricelist.html#bluesticks!Το ακουσα και πραγματικα εμεινα αφωνος απο τον ηχο που πηρα!Eιναι αισθητηρας καβαλαρη με προενισχυση ταξης Α!Θα τα βρεις στο thomann αλλα και στο Σταυρο τον Ντουκα στα Γιαννενα(σε καλυτερες τιμες)!Ελπιζω να βοηθησα...

bluessssss!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αποσπεριτη το συστημα aura φαινεται σουπερ αλλα δυστυχως ειναι πολλα τα ευρα. Τοσο πηρα την κιθαρα μου, σε ευχαριστω ομως, οπως και ολους σας ως τωρα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου