Προς το περιεχόμενο

ηχοαπορόφηση σε μέρος τεράστιου χώρου; Γίνεται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Λοιπόν,

 

Σιγά σιγά οι παρτιτούρες μαζεύονται και μου φαίνεται ότι θα πρέπει να βρω αποθήκη.

 

ΑΛΛΑ δε θα ήθελα να πληρώνω ΚΑΙ για χώρο στούντιο, ΚΑΙ για χώρο αποθήκης.

 

σκέφτηκα, λοιπόν, μήπως έβρισκα κανά υπόγειο, περί τα 200 τμ (έχω κάτι στο νου μου) να το νοικιάσω. Να κάνω τα 100-150 αποθήκη για τις παρτιτούρες του εκδοτικού και τα άλλα να τα κάνω στούντιο.

 

Αλλά, θα πρέπει να ακούω καλά, να γράφει καλά, κλπ...

 

Και χωρίς πολλά έξοδα βρε αδερφέ (καλά τώρα).

 

Γίνεται κάτι τέτοιο; Να βάλω γυψοσανίδες, για να γίνει ο χώρος που θα κάθομαι, και να τον επενδύσω με το πετροβάμβακα (που ήδη έχω, ή τέλος πάντων είναι φθηνός); Θα πιάσει, ή θα γίνει χαμός από τον έξω χώρο;

 

Καμμιά άλλη ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic:

 

Με τρομαζεις!!!!

Ποσες παρτιτουρες ειναι που χρειαζεται αποθηκη;;;!!!

 

(... Σε ζηλευω πραγματικα, γιατι τοσα χρονια που παιζω και μαθαινω με το αυτι, πολυ θα ηθελα να μπορω να διαβαζω απο παρτιτουρες...)

 

:)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για την ώρα όχι πολλές.

 

Αλλά, για παράδειγμα παίζει να τυπώσω 500 παρτιτούρες 328 σελιδών (με σκληρό εξώφυλλο). Αυτά πιάνουν ΤΡΕΛΟ χώρο και το στούντιό μου, πλέον δε μπορεί να τα χωρέσει.

 

Συνολικά έχω τυπώσει πάνω από 60 διαφορετικά έργα... οπότε, όπως καταλαβαίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιέφερε και μένα η απάντηση, αν και ο χώρος που έχουμε είναι χαώδης πραγματικά. Δε μπορώ να φανταστώ diy παρέμβαση που να τον βελτιώνει.  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κι εγώ περιμένω αλλά δε βλέπω...

 

Σκέφτομαι ότι αν φτιάξω με γυψοσανίδες ένα δωμάτιο για να κρατάει τους πετροβάμβακες ίσως να ήταν αρκετό (???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα, έτσι όπως τα περιγράφεις ο διαχωρισμός του χώρου είναι μονόδρομος. Λεφτά να έχεις και λύσεις υπάρχουν.

 

Αλλά 100-150 τμ για αποθήκη, που σημαίνει 50-100 τμ για το στούντιο; Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι όντως τόσο μεγάλες επιφάνειες - που σημαίνει και πιο ακριβή διαμόρφωση των χώρων - και για τα δύο; Το στούντιο θα είναι "οικιακό" ή "επαγγελματικό";

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χάρη,

 

Το στούντιο θα παραμείνει για προσωπική χρήση. Για επαγγελματική χρήση, αλλά κυρίως από εμένα, όχι προς ενοικίαση. Όπως αυτό που έχω.

 

Αλλά σχετικά με την αποθήκη, αν είναι να το κάνω, θα το κάνω μία φορά για αρκετά χρόνια, για αυτό και κοιτάω σε σχετικά μεγάλους χώρους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν (από ότι καταλαβαίνω) δεν χρειαστεί τελικά να μπλέξεις με το  "ευρωφάγο τέρας" της ηχομόνωσης τα πράγματα απλουστεύονται...

 

επειδή όπως λέει και ο Χάρης ο διαχωρισμός του χώρου είναι μονόδρομος πρώτα υπολόγισε το μπάτζετ που επιτρέπει η τσέπη σου να διαθέσεις...

 

κατόπι "οριοθέτησε" τα τετραγωνικά που θα φιλοξενήσουν "άνετα" τις ανάγκες που θα ζητησεις από το studio να σου καλύψει...

 

ανάλογα το εμβαδό και το μπάτζετ επέλεξε υλικό...προσωπικά αν με έπαιρνε θα χρησιμοποιούσα "αλφαμπλοκ" που θα μπορούσες σχετικά εύκολα να "χτίσεις" και μόνος σου λίγο να πιάνουν τα χέρια σου αφού δεν υπάρχει θέμα οροφής (αρκεί το υπόγειο να μην είναι αυτό που θα χαρακτηρίζαμε ψηλοτάβανο)...

εννοείται ότι και η γυψοσανίδα είναι μια κλασσική λύση...

 

τέλος το acoustic treatment έπεται ως κουβέντα και οι λύσεις φθηνές και ακριβές, άπειρες...

 

καλή δύναμη :)

 

ΥΓ αν ο όγκος των υλικού προς αποθήκευση είναι μεγάλος καλό θα ήταν το δωμάτιο να είναι στο κέντρο του υπογείου με βιβλιοθήκες και λοιπούς αποθηκευτικούς χώρους,γύρω γύρω... αν όμως κύριος γνώμονας είναι το κόστος, "πιάνεις γωνία" και γλυτώνεις 2 τοίχους... σε αυτή την περίπτωση εννοείται έχεις εξετάσει ιδιαίτερα και την "θέση" του υπογείου σε σχέση με το περιβάλλον που ήδη εντάσσεται και τυχόν ανάγκη για ηχομόνωση που αυτή επιβάλει...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

thanks nikos!

 

Με ενδιαφέρει η ηχοαπορόφηση, παρά η ηχομόνωση, οπότε είμαι "εντάξει" από αυτή την έννοια...

 

Για το άλφα μπλόκ με ενδιαφέρει και θα το κοιτάξω περαιτέρω... ;)

 

θενξ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου