Προς το περιεχόμενο

Εκσκαφές και άλλες matchless περιπέτειες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποιος εχει παιξει και μπορει να μου πει τι παιζει γενικα με αυτους τους ενισχυτες καλα θα ηταν... :wink: superfunk μηπως εσυ που ειναι και το πιο πιθανον; :wink:

 

Υ.Γ.1.ψαχνω drummer απο θεσσαλονικη... πουλαω fender twin reverb re issue 65,με 2ηχεια eminence legend,mesa boogie f30,καρτα ηχου terratec phase 28

 

Y.Γ.2.δειτε εδω το Gear μου:...http://www.photobox.co.uk/shared/browse.html?c_album=1207401

 

 

τα mp3 μου:ic-musicmedia.com/takis(εκανα...update 8) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι MATCHLESS & οι BAD CAT (ενισχυτές που φτιάχνει ο Mark Samson που είχε σχεδιάσει τους original Matchless & είναι σχεδόν ίδιοι με τους τωρινούς Matchless & ίσως καλύτεροι) είναι ουσιαστικά βελτιωμένες εκδόσεις του κλασσικου VOX AC30 .(ο DC30 ειναι σχεδόν ακριβές αντίγταφο)

Πάνω κάτω ακούγονται σαν VOX AC30 μόνο που είναι χειροποίητοι & point to point & βεβαια κοστίζουν 2 φορές όσο ενας reissue VOX AC30.

Βέβαια η VOX έχει βγάλει και τον σχεδιασμένο απο τον "θεο" Tony Bruno VOX AC30 HANDWIRED που χτυπάει στα ισια τις δυο παραπάνω εταιρείες.

Εχω παίξει με τον Chiften Reverb & μου άρεσε πολύ & φαντάζομαι και οι υπόλοιποι της σειράς θα είναι εξίσου καλοί.

Πάντως ηχητικά VOXίζουν οπότε αν σου αρέσει ο κλασσικός british invasion ηχος θα σου αρέσουν :wink:

Λάβε υπ'οψιν σου ότι ζυγίζουν 1 τόνο & ότι χρειάζονται λυχνίες 2 φορές το χρόνο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

vox ac30, matchless dc 30

ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΑ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ

ΣΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΗΛΙΟΣ ΚΑΙ ΦΕΓΓΑΡΙ

ΕΧΩ ΤΟΝ GAIN STAR 15 (ΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ STAR ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ PROJECT ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Ο MARK SAMPSON, OI MATCHLESS ΚΑΙ ΟΙ BADCAT ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΑ ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ PROJECTS ΤΟΥ ΜΑRK - ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ - ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΤΑΛΙΚΙΑ S.I.B.

KAI ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ ΠΟΛΛΑΚΙΣ ΜΕ VOX AC30...

ΕΠΑΙΞΑ ΚΑΙ ΜΕ MATCHLESS DC30 KAI INDEPENDENCE ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΤΕ ΦΕΡΕΙ Ο ΜΙΧΑΛΗΣ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΣΤΟΝ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΘΑΡΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ. Ο ΗΧΟΣ ΕΙΝΑΙ PURE ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΣ...ΟYΔΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ VOX

KAI EΠΕΙΔΗ Ο SUPERFUNK ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ GATE KEEPER ΤΟ ΠΑΙΔΙ...ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΟΗΜΑ..ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ.

ΠΑΤΕ ΣΤΟ GUITARSTORE ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΤΕ VOX AC30 ΚΑΙ ΚΑΠΑΚΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΚΟΥΡΜΠΗ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΤΟΥΣ BOUTIQUE ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟΥΣ BAD CAT ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΜΕ ΧΕ.....

ΦΙΛΙΚΑ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ΜΗ ΦΩΝΑΖΕΙΣ...(ειδικα....τεσσερα χρονια μετα :) :))

 

Κατα δευτερον ακομα και οι ΠΕΤΡΕΣ ξερουν οτι οι Matchless DC30 εχουν το κυκλωμα των  VOX ac30

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Matchless_Amplifiers

 

Borrowing heavily from and perfecting designs of early Vox (a famous British amplifier company) amplifiers, the first Matchless amplifier model - the acclaimed DC-30 (the name bearing tribute to the legendary Vox model AC30), was the first model that saw regular production. Since its first appearance, the DC-30 has won much praise amongst guitar players and has earned several great reviews in guitar magazines like Guitar Player and Guitar World.

 

Κατα τριτον οσο αμερικανικος ειναι ο ηχος ενος ενισχυτη με....ΕL84 (οι οποιες ΠΟΤΕ δεν εχουν μπει σε κλασσικο αμερικανικο ενισχυτη) αλλο τοσο εγω ειμαι Λαπωνας... ;D

 

 

Developed by Philips in 1953 for use in the British Mullard 5-10 amplifier, the EL84 came to prominence when used in Watkins (and later the Vox) amplifiers preferred by many British invasion bands of the 1960s. When overdriven, the EL84 power tubes of these amplifiers produce a distinctive chiming, articulate, treble-heavy sound when compared to 6L6 tubes more commonly used in American amplifiers of the era such as those from Fender.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/EL84

 

Τα εχουμε πει χιλιες φορες....τρεις σχεδιασεις ενισχυτων "βασικα" υπαρχουν:

ο Fender Bassman (τον οποιο ξεπατικωσε ο Marshall),o Fender twin & o VOX AC30 :)

 

ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΘΑΡΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ

 

μαλλον δεν εχεις παιξει και με πολλους "καθαρους" ενισχυτες στη ζωη σου ;D,καλος ειναι αλλα οχι και τιποτα το φοβερο, ο Mark 1 (2,3) της  Mesa Boogie,ολοι οι Rivera & οι VHT  ας πουμε τον στελνουν για υπνο στα καθαρα ;D οπως και οποιοσδηποτε καλοδιατηρημενος sf ή bf Fender....

 

ΑΛΛΑ πραγματα κανει πολυ καλα ο DC30 ;) (& οντως τα κανει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ καλα)

 

When overdriven, the EL84 power tubes of these amplifiers produce a distinctive chiming, articulate, treble-heavy sound when compared to 6L6 tubes more commonly used in American amplifiers of the era such as those from Fender.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο DC-30 που άκουσα (λίγο σχετικά) στον Διαμαντόπουλο ήταν υπέροχος.

Γλυκός και ογκώδης είναι μια περιληπτική περιγραφή. Τον άκουσα μόνο με US Std Strat και όχι "σπρωγμένο".

Αλλά επειδή δεν είμαι οπαδός του "τα-φτιάχνει-μονοπόδαρος-βουδιστής-στο-Νεπάλ-κάθε-πανσέληνο" τον θεωρώ πανάκριβο. Για μένα. Ως γνωστόν οι απόψεις ποικίλουν.

Ο Twin reverb είναι επίσης (για μένα) πάρα πολύ καλός ενισχυτής.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Twin reverb είναι επίσης (για μένα) πάρα πολύ καλός ενισχυτής.

 

ελα ρε αρχηγε μου!!ΣΟΒΑΡΑ?!!!!!! :) :)

 

Κατι εχει παρει το αυτι μου για αυτους τους ενισχυτες αλλα ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρω εναν για να τον ακουσω! :)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_Twin_Reverb

 

The Fender Twin Reverb is considered a standard model for players seeking a clean sound, and it is especially known for the quality of its built-in spring reverb. All Twin Reverbs feature a solid state rectifier.

 

Just like the Fender Stratocaster the Fender Twin Reverb amplifier is the quintessential guitar amplifier. This amp has seen action in every imaginable musical venue, and continues its musical legacy today

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε πει χιλιες φορες....τρεις σχεδιασεις ενισχυτων "βασικα" υπαρχουν:

ο Fender Bassman (τον οποιο ξεπατικωσε ο Marshall)

 

"βελτίωσε" θες να πεις  8)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχαχούχα SF, είσαι και Gate Keeper;!;   :o ;D E, να μην διαφωνήσουμε ότι ΔΕΝ βοξ-ίζει ο DC30... (αν και όντως είναι καθαρότερος).

 

Παρεπιπτόντως, μήπως σου βρίσκονται τίποτα ποστς από τη δεκαετία του '80 να διαφωνήσουμε και με αυτά;  ::)  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φίλε superfunk εσυ είσαι που δοκιμάζεισς κιθάρες στα μαγαζιά παίζοντας αποκλειστικά ακκόρντα και κάποιος σε ρώτησε γιατί δεν κάνεις κανα bent και του απάντησες δεν χρησιμοποιώ bents?

διότι (no offence) αν τα παραπάνω αληθεύουν....δεν λέω, δεν είμαι καλός κιθαρίστας κι εγώ αλλά βλέπει κι ο αρχάριος πιτσιρικάς το...gate keeper και νομίζει ότι μιλάει κανας satriani.

όχι μόνο θεωρία ρε φίλε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου