Προς το περιεχόμενο

Διανομή μουσικής...(ξανά)


whiteNoise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kalhspera se olous,eimai kainourgio melos dustuxws giati apo oti diaphstwsa koitontas to site prin merikes meres 8a hxera polu perisotera gia to pws 8a hxografw epexergazomai th mousikh mou,anas eixa anakalhpsei nwritera paides...panw apo ola omws xairomai pou epitelous 8a suzhtw gia tis anusixies mou me kapoious pou "kaigonte" to idio me emena kai den 8a niw8w poia salemenos opws me leei h dikia mou. 8)

 

loipon to erwthma einai,pio pisteuete pws einai to mellon tis diskografias twra pou oi perissoteroi mousikoi skeftonte na dianemoun th mousikh tous monoi tous xwris mesazontes?diskografikes)

idh arketoi gnwstoi den 8a dianemoun th mousikh tous se diskous alla mesw downloading.

pisteuete oti auth h poreia 8a boh8hsei th mousikh?h peirateia telika kanei kako sth mousikh?h stis diskografikes?xeroun panta oi mousikoi ti 8eloun?h xreiazonte paragwgous na kratoun ta inia?mhpws telika 8a einai kalutera h mousikh na dinete dwrean?

8a xarw na akousw thn gnwmh sas.sto epanidin.........kwstas

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα καλως ήλθες & απο εμένα!

Θα σου πρότεινα να δημοσιεύσεις ξανά το κειμενό σου στα ελληνικά (με πεζούς χαρακτήρες) ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥΣΙΚΗ & ΜΟΥΣΙΚΟΙ γιατι κατα λάθος την δημοσιευσες στο υπο-φόρουμ για τις κιθάρες και εδω δεν νομίζω να πάρεις πολλές απαντήσεις μια και μόνο τα ΓΚΑΖΙΑ και τα DELAY μας νοιάζουν :lol:

Περιμένουμε λοιπόν & πάλι καλώς όρισες!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα καλως ήλθες & απο εμένα!

Θα σου πρότεινα να δημοσιεύσεις ξανά το κειμενό σου στα ελληνικά (με πεζούς χαρακτήρες) ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥΣΙΚΗ & ΜΟΥΣΙΚΟΙ γιατι κατα λάθος την δημοσιευσες στο υπο-φόρουμ για τις κιθάρες και εδω δεν νομίζω να πάρεις πολλές απαντήσεις μια και μόνο τα ΓΚΑΖΙΑ και τα DELAY μας νοιάζουν :lol:

Περιμένουμε λοιπόν & πάλι καλώς όρισες!

:lol:

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αδελφέ πολλοί σκεφτόμαστε ίδια ερωτήματα , αβέβαιες νιώθω όμως τις απαντήσεις. ίσως αν έκανες την ερώτηση αυτή πριν από 30 χρόνια να σου λέγαν οτι η ηλεκτρονική μουσική (λόγω κ των αντίστοιχων ηλεκ. οργάνων που εξελίσονταν )8α επικρατουσέ στο μέλλον. Κάτι που νομίζω εγινε στη δεκαετία του 90.Με συγκροτήματα ηλεκτρονικής μουσικής να γυρνάνε τον κόσμο και να διαδίδουν τα νέα???!!!(prodigy ,aphex twin,orbital ,underworld ,squarepusher,stereo nova , kτλπ)την house και τα υπόλοιπα ρευματα να ακολουθουν.Βέβαια μπορεί τα μέσα(οργανα+εξοπλισμοί στουντιο) να αλλάξαν και να αποκτήσαν τσιπάκια και ότι προτερήματα συνεπάγωνται με αυτά,αλλά οι ιδέες δεν ξέρω κατα πόσο ήτaν καινούργιες.Γιατί το παρελθόν είχε ήδη δοκιμάσει νεοτερισμούς και πειραματικά μονοπάτια.Βεβαια το οτι το κόστος για να περπατήσεις εκείνα τα μονοπάτια ήταν αλμυρό τότε, αφού χρειαζόσουν μηχανηματα και μηχανήματα και τεχνικούς και στούντιο κλτπ, πραματα που δεν ήταν για τις ΜΑΖΕΣ....άρα δύσκολο να ασχοληθουν πολλοί.Ευκολο να ξεχωρίσουν οι Καλοί όμως ,κάτι που νομίζω δεν ειναι κακό!!

Όμως το 90 ηρ8ε μαζι με τα pc και τα virtual studio άρα και την ευκολία να κανουν όλοι(χεχε λέμε τώρα)αύτα που κάναν και τότε!!! .Δεν νομίζω οτι ήταν και πολύ προτότυπο τo music is one roted note των squarepusher οταν υπάρχει ήδη ενα μνημειώδες UMAGUMMA(pink floyd)15 χρόνια πριν η οτι ήταν καινοτόμοι και προοδευτικοί οι Οζrik Tentacles Οταν επίσης 20 χρονια πριν οι Mahavisnhu Orc. δείχναν το δρόμο της ελευθερίας της έκφρασης της μούσικης και το πάντρεμα διαφορετικών ειδων ..Και υπάρχουν πολλά ίδια παραδείγματα,χωρίς να σημαίνει αυτό οτι δεν ειναι καλό group το ένα η το άλλο έτσι;;;

Και να μαστε τώρα 2005 με super douper synths plug ins editors sequencers kai ένα σωρο άλλα καλούδια και τουλάχιστον 5 στους 10 να ασχολούμαστε με τα μπλιμπλίκια τα plug ins ta update kλπ.

Αλλα το ερώτημα εέιναι ....ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ; :idea: :?: ; πως θα ξεχωρίσω ,τι να φτάξω τι να παίξω παραπέρα.. Οταν τα εχω ακούσει όλα και όλα αυτα με έχουν αιχμαλωτίσει και δεν μπορώ να συν8έσω το νέο ,το παραπέρα στυλ μου.Αλλά μήπως όλοι αυτοί χρόνια κ αιώνες τώρα ανακυκλώνουν τα ιδια και τα ίδια..;;?? μπορεί...!!

 

 

Λοιπόν παραπάνω παρασύρ8ηκα και έγραψα άλλα πράματα αλλά όχι άσχετα (??!!!έλα ντε!! icon_razz.gif ) νομίζω πως για το μέλλον τις δισκογραφίας δεν θέλει και πολύ να νιώσεις τι γίνεται... παγκοσμιοποίηση- ομογενοποίηση λαϊκιστή αχταρμάς!!!Ένα σωρο πράματα τα ίδια σε περιεχόμενο, διαφορετικά μόνο σε ονόματα και περιτιλύγματα, σε εμπορικά και μη. Αδελφέ τι ρωτάς το μέλλον, τι περιμένεις να ακούσεις άλλο από μουσική. τι??;; το μόνο που αλλάζει ειναι οι ταμπέλες που βάζουν για να μας αποδείξουν οτι κάτι νέο παιζει....

Κάποτε η κάθε εποχη χαρακτηρίζοταν και απο την μουσική της .απο τους Τροβαδούρους ,την κλασσική, την αφρο , jazz ,r'n'b ,rock n roll,hard rok, reggea , to woodstok και την ψυχεδέλια ,metal την house kai ta party στην ibiza, dnb, trance ,freestyle.Σήμερα τι μας χαρακτηρίζει..;;...ουφ. Νομίζω η μουσική έκανε το κύκλο της και απο εδω και πέρα μια στασιμότητα ειναι λογική .Πρεπει να ακολουθήσει περισυλλογή και ξανά στο κόλπο. Μεχρι τοτε κονσέρβα και ανακύκλωση δυστυχώς.

Αρα η πειρατεία ειναι λογική τα λεφτά δεν περισέυουν, τι να αγοράσεις μουσικη με ημερομηνία λήξης .

. Η μουσική (πρέπει) να είναι δωρεάν, η ανταμοιβη για το μουσικό είναι το μπράβο!οι παραγωγοι το μόνο που καταφέρνουν ειναι να οδηγούν την μουσική σε εμπορικά μονοπάτια . - να ζήσουμε και εμείς βρε αδερφέ !!!(υπάρχουν και εξαιρέσεις ).

Οι μουσικοί το μόνο που θέλουν είναι δυνατότητα έκφρασης. Νομίζω πως αυτό ειναι το μόνο ευκολο.Τα μέσα ειναι βατά για όλους αρα η προσπάθεια μετρά,μιας και η τεχνογνωσία είναι σε αρκετά υψηλό επίπεδο.Απλα αυταπάτες του τύπου θα ζήσω από την μουσική ειναι άκυρη.η μουσικη είναι ψυχ(η)αγωγ(ή)α και όχι για ΄νταβαντζιλίκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα απο ολα ευχαριστω για την ανταποκριση στο μηνυμα μου.γερασιμε το ειδα λιγο αργα οτι το μηνυμα μου το εβαλα σε λαθος θεμα.anyway...

Στο θεμα μας λοιπον,φιλε t0lt3k θα συμφωνισω απολυτα μαζι σου,αλλα θα διαφωνισω σε ενα δυο, οπως το οτι δεν εχουμε να περιμενουμε πολλα απτην μουσικη πλεον.ειμαι σιγουρος οτι το ιδιο ελεγαν και οι μουσικοι την δεκαετια του 60-70-80 αλλα ολο και κατι γινοταν.το θεμα ειναι οτι καποτε ακομη και οι δισκογραφικες (που ως γνωστων τις κυριεβει το χρημα)ακομη και αυτες προωθουσαν καταπληκτικους καλλητεχνες.πχ YES-GENESIS-QUEEN και αλλους ΘΕΟΥΣ.τωρα η κατασταση εχει ξεφυγει απο καθε ελενχο.το ενα ψεφτοhit μετα το αλλο.οπως λες και εσυ ετσι και εγω πιστευω πως η πειρατεια τελικα μας κανει πολυ καλο γιατι θα φυγουν οι δισκογραφικες απτη μεση και θα αποφασιζουν οι μουσικοι οι οποιοι ειναι οι μονοι που την αγαπουν αυτην την τεχνη πραγματικα.ΔΥΣΤΥΧΟΣ για την μουσικη αποφασιζουν ανθρωποι που δεν την ξερουν και προπαντων δεν την αγαπουν.......ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

 

ΕΠΕΙΣΗΣ να επισημανω κατι...το θεμα δεν ειναι η διανομη της μουσικης..ειναι μερος του θεματος,αν κανει καλο η πειρατεια στην μουσικη και κακο στισ δισκογραφικες,και αν μπορουν οι μουσικοι μονοι τους να εχουν καλο αποτελεσμα χωρις τους παραγωγους των δισκογραφικων...ξερουν παντα οι μουικοι τι θελουν?????????

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου