Προς το περιεχόμενο

Εκσκαφές και άλλες matchless περιπέτειες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπόκο τι είναι αυτά που γράφεις;

 

Δλδ τι σχέση μπορεί να έχει ένα μπεντ με έναν Γκέι(τ) Κίπερ;;!:; Ok, δεν συμφωνείς με ορισμένα πράγματα, το γράφεις, κατατίθεται η άποψή σου. Από κει και πέρα γιατί επιτίθεσαι σε άλλους (και ειδικά σε εντελώς λάθος άτομα; )

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ρε αρχηγε μου!!ΣΟΒΑΡΑ?!!!!!! :) :)

 

Κατι εχει παρει το αυτι μου για αυτους τους ενισχυτες αλλα ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρω εναν για να τον ακουσω! :)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_Twin_Reverb

 

 

Αντιπαρέρχομαι του σαρκασμού μετά χάριτος (είμαι χαριτωμένος τι να κάνουμε  ;) ) τονίζοντας ότι

α) Η wikepedia δεν είναι η Βίβλος του γούστου

β) Γνωρίζω μερικούς που θα διαφωνούσαν για το πόσο τους αρέσει ο ήχος του Twin Reverb (και βαριέμαι να πώ πόσοι θα λέγαν για την Strato)

γ) Η παράθεση του Twin Reverb ως αναφορά ήταν μια υπόνοια ότι εγώ μάλλον δεν θα πούλαγα τον Twin για τον DC-30 όπως ίσως σκέφτεται ο takis.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα εκανα audiokostas sorry αν παρεξηγησες ;)  ,η wilkipedia απλα επιβεβαιωνει αυτο που ολοι ξερουν οτι δηλ.δεν υπαρχει στουντιο ή σκηνη στον κοσμο που καπου να μην εχει εναν twin ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φίλε superfunk εσυ είσαι που δοκιμάζεισς κιθάρες στα μαγαζιά παίζοντας αποκλειστικά ακκόρντα και κάποιος σε ρώτησε γιατί δεν κάνεις κανα bent και του απάντησες δεν χρησιμοποιώ bents?

διότι (no offence) αν τα παραπάνω αληθεύουν....δεν λέω, δεν είμαι καλός κιθαρίστας κι εγώ αλλά βλέπει κι ο αρχάριος πιτσιρικάς το...gate keeper και νομίζει ότι μιλάει κανας satriani.

όχι μόνο θεωρία ρε φίλε.....

 

 

ειλικρινα τωρα..δεν εχεις τιποτα καλυτερο να κανεις απο το να ασχολεισαι με το αν δοκιμαζα  πριν απο ...διακοσια  ;D χρονια τις κιθαρες με bends ή χωρις bends? :o

 

δεν εκανα πραξικοπημα για να γινω...gatekeeper,με ..εχρησαν (με παπα και με κουμπαρο ;D)

 

ο Σατριανι δεν μου αρεσει καθολου ;D,οπως και δεν μου αρεσουν και τα bends (προφανως ακουμε εντελως διαφορετικη μουσικη...αλλα αραξε δεν ειναι υποχρεωμενοι ολοι να ακουνε και να παιζουν αυτα που γουσταρεις εσυ.. ;D)

 

δηλ.ολοι οι Gatekeepers στο NOIZ πρεπει να ειναι...παικταραδες? ε,τοτε να παψω να ειμαι γιατι εγω ΔΕΝ ειμαι παικταρας (και το εχω δηλωσει χιλιες φορες μια και δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο και ειλικρινα δεν με ενδιαφερει και καθολου μια και αν θελησω να παιξουν στα τραγουδια μου παικταραδες δοξα τω θεο εχω ενα καρο φιλους που ειναι απιστευτοι παικτες και ΧΩΡΙΣ κομπλεξ ανωτεροτητας... ;) )

 

ελα Χριστε και Απόστολε μεσημεριατικα... ;D

 

όχι μόνο θεωρία ρε φίλε.....

 

κοιτα δεν ειναι κακο να ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ οτι εγραψες/ειπες μια παπαρια (σαν κι αυτες τις τρομερες ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ που εγραψες),το κακο ειναι οταν σου αποδεικνυουν οτι ΟΝΤΩΣ εχεις γραψει/πει παπαριες να προσπαθεις να ΒΓΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ...

 

Μη ξεχνας το χρυσο ρητο: o ΕΞΥΠΝΟΣ παραδεχεται,ο ΠΟΝΗΡΟΣ λεει ψεμματα και ο ΗΛΙΘΙΟΣ δικαιολογειται... ::)

 

 

Δλδ τι σχέση μπορεί να έχει ένα μπεντ με έναν Γκέι(τ) Κίπερ;;!:; Ok, δεν συμφωνείς με ορισμένα πράγματα, το γράφεις, κατατίθεται η άποψή σου. Από κει και πέρα γιατί επιτίθεσαι σε άλλους (και ειδικά σε εντελώς λάθος άτομα; )

 

Ελα ντε....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα εκανα audiokostas sorry αν παρεξηγησες ;)  ,η wilkipedia απλα επιβεβαιωνει αυτο που ολοι ξερουν οτι δηλ.δεν υπαρχει στουντιο ή σκηνη στον κοσμο που καπου να μην εχει εναν twin ;)

 

No probs Super. Συμφωνούμε ούτως ή άλλως.

 

Εκεί που θα διαφωνήσω (πέραν από τον τρόπο επιχειρηματολογίας του bokos) είναι στο Vox / Matchless. ΔΕΝ έχω ακουστική μνήμη ελέφαντα, δεν έγινε Α/Β, δεν ήταν ίδιες κιθάρες, δεν υπήρχε η ίδια διάθεση, δεν ήταν ίδιος ο χώρος αλλά και όσο θυμάμαι δεν ακούγονταν το ίδιο. Me ότι βαρύτητα μπορεί να ενέχει αυτό δεδομένων των παραπάνω. Μπορεί να έχουν το ίδιο κύκλωμα (και θα σε πιστέψω γιατί δεν το έχω ψάξει) αλλά αυτό δίνει μια ιδέα του overall ήχου που μπορεί να περιμένουμε. Ολοι ξέρουμε τι κάνει ένα "κολπάκι" παραπάνω, ένας διακόπτης για να μην πούμε ένα μεγάφωνο.

Οταν συνέκρινα το κουβαδάκι μου (diy 5Ε3 clone) με το real thing ........ άλλο πράγμα (το δικό μου βέβαια είναι καλύτερο και δεν το συζητάμε  ;) )

 

Πάντως να προσθέσω ότι ως Noise Gate Keeper (με έτρωγε να το πω) οφείλεις να κάνεις diffuse και όχι να οξύνεις τα πνεύματα. Ασχετα το πόσο διαφωνεις.

Τι να κάνεις.........Shitty job but someone 's got to do it.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να προσθέσω ότι ως Noise Gate Keeper (με έτρωγε να το πω) οφείλεις να κάνεις diffuse και όχι να οξύνεις τα πνεύματα. Ασχετα το πόσο διαφωνεις.

Τι να κάνεις.........Shitty job but someone 's got to do it.

 

Μπα αυτα τα μοντερεϊτορικα τερτιπια  ειναι για τους moderators και εγω ευτυχως ΔΕΝ ειμαι πλεον... ;D

 

Αλλωστε δεν κρυβομαι απο κανεναν(οπως μερικοι,μερικοι ...) οταν...μπινελικωνω ;D οσους μου την πεφτουν αναιτια με χυδαιο και κατινιστικο τροπο ... ::)  ,η ....ταυτοτης μου ειναι ακριβως κατω απο καθε ποστ μου  ;)

 

Εκεί που θα διαφωνήσω (πέραν από τον τρόπο επιχειρηματολογίας του bokos) είναι στο Vox / Matchless. ΔΕΝ έχω ακουστική μνήμη ελέφαντα, δεν έγινε Α/Β, δεν ήταν ίδιες κιθάρες, δεν υπήρχε η ίδια διάθεση, δεν ήταν ίδιος ο χώρος αλλά και όσο θυμάμαι δεν ακούγονταν το ίδιο. Me ότι βαρύτητα μπορεί να ενέχει αυτό δεδομένων των παραπάνω. Μπορεί να έχουν το ίδιο κύκλωμα (και θα σε πιστέψω γιατί δεν το έχω ψάξει) αλλά αυτό δίνει μια ιδέα του overall ήχου που μπορεί να περιμένουμε. Ολοι ξέρουμε τι κάνει ένα "κολπάκι" παραπάνω, ένας διακόπτης για να μην πούμε ένα μεγάφωνο.

Οταν συνέκρινα το κουβαδάκι μου (diy 5Ε3 clone) με το real thing ........ άλλο πράγμα (το δικό μου βέβαια είναι καλύτερο και δεν το συζητάμε

 

ειπαμε ειναι "βελτιωμενοι" και ΦΥΣΙΚΑ δεν εχουν 100% τον ιδιο ηχο (εδω δεν εχουν τον ιδιο ηχο ολοι οι VOX μεταξυ τους :).

 

καταρχην ΔΕΝ χρησιμοποιουν alnico μπλε Celestion τα οποια ειναι υπευθυνα σε τεραστιο βαθμο για την γνωστη μας ...βοξιλα αλλα κεραμικα μεγαφωνα που συμπεριφερονται πολυ διαφορετικα.

 

το κυκλωμα ομως και ολη η "ιδεα" πισω απο την σειρα DC ηταν ενας "σουπερ" AC30,και το εχει παραδεχτει αλλωστε και Sampson γιατι τα το κρυψωμεν αλλωστε.. βεβαιως,βεβαιως ;D( ac30-dc30)

 

παντως μη σκας και πολυ το 2013 που θα ξαναβγει στην επιφανεια το παρον thread θα εχουν βγει ακομα καλυτεροι ενισχυτες τυπου VOX ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ΔΕΝ χρησιμοποιουν alnico μπλε Celestion τα οποια ειναι υπευθυνα σε τεραστιο βαθμο για την γνωστη μας ...βοξιλα αλλα κεραμικα μεγαφωνα που συμπεριφερονται πολυ διαφορετικα.

 

Και άντε εξήγησέ μου εσύ γιατί στο High End τα Alnico με λαμπίτσες (πάντα τρίοδοι) γ...νε και δέρνουν και στην κιθάρα μ' αρέσουν τα κεραμικά.

 

παντως μη σκας και πολυ το 2013 που θα ξαναβγει στην επιφανεια το παρον thread θα εχουν βγει ακομα καλυτεροι ενισχυτες τυπου VOX ;D ;D

 

Παρθενογέννεση δεν υπάρχει. Κάπου πρέπει να πατήσουν όλοι. Ειδικά αν μιλάμε για λάμπες..........

 

Παρεπιπτόντως εμένα το bending μου αρέσει. Μ΄αρέσει το blues (καίτοι ενθυμούμαι την απέχθειά σου σ΄αυτό και την συνεπακόλουθη κλίμακά του) και ξεχωρίζω κιθαρίστες από το bending τους. Αν και δεν έχει να κάνει απαραίτητα με την δοκιμή ήχου ενός  ενισχυτή...........................

 

Και δεν είδα πουθενά εγγράφως την πλήρη αποδοχή/παραδοχή για την υπεροχή του δικού μου ενισχυτή.

Τι σημαίνει δεν τον έχεις ακούσει. Δικαιολογίες ψάχνεις ;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεΐ, Νικολα, πςςς εδω σου μιλαω. Παμε ρε ενα μπεντ να μην εισαι gate keeper αbendος. Ελα εισπνοη, ντιιιιιιιιιιν, εκνποη ντααααααααν.

(Επανελαβε κατα βουληση, οχι ομως να πονανε και οι μυες)

 

ΥΓ Απιτω απο τον κυρ γιαμεθ να γινω πορταβαστηχτης γιατι ειμαι τρελλο παιχτρονι ναουμε (εξω δεξια)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου