Προς το περιεχόμενο

help-recording prob


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ηχογραφω στο cubase και

περνω ηχο απο 1 μικροφωνο το οποιο το εχω τοποθετησει

μπροστα στον ενισχυτη μου..

οταν ηχογραφω παραλληλα με κατι π ειχα ηχογραφησει πριν

εχω "καθυστερηση"ηχου μερικα κλασματα και ακουγετε 1 μπαχαλο...

τι μπορω να κανω γιαυτο?

(αυτο γινοταν και με το mixcraft που δουλευα πιο παλια)

-CΛINE-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηχογραφω στο cubase και

περνω ηχο απο 1 μικροφωνο το οποιο το εχω τοποθετησει

μπροστα στον ενισχυτη μου..

οταν ηχογραφω παραλληλα με κατι π ειχα ηχογραφησει πριν

εχω "καθυστερηση"ηχου μερικα κλασματα και ακουγετε 1 μπαχαλο...

τι μπορω να κανω γιαυτο?

(αυτο γινοταν και με το mixcraft που δουλευα πιο παλια)

 

Κατ αρχην καλο θα ητανε να μας πεις λιγα λογια για το συστημα σου. Το προβλημα που αντιμετοπιζεις ειναι γνωστο ως "Latency" και μπορει να ειναι αποτελεσμα πολλων και διαφορων προβληματων η μη σωστων ρυθμησεων για το συγκεκριμενο συστημα που εχεις.

Δεν δουλευω το Cubase και δυστηχως δεν μπορω να σου πω λεπτομεριες. Κοιταξε να βρεις κατι στο manual του Cubase για "Latency", "Buffer Settings" κτλ. αν τιποτα δεν δουλεψει οπως το θελεις, δοκιμασε να κανεις "Mute" το καναλι που ηχογραφεις κατα την διαρκεια της ηχογραφισης ωστε τουλαχιστον να μην σε μπερδευει.

 

Google το προβλημα σου και καλη τυχη¨)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω αυτό το πρόβλημα του Latency το αντιμετωπίζω σε κάθε μου ηχογράφηση που πλέον το έχω συνηθίσει  :P αφού γράψω όλα τα tracks στο adobe audition κάθομαι και βάζω στον σωστό χρόνο όλα με το χέρι (καμένος  :P)

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό οφείλεται είτε σε χαηλών επιδόσεων σύστημα (κάπου χρειάζεται upgrade) ή σε κακές ρυθμίσεις. Αν μας πεις λεπτομέρειες για το pc, την κάρτα ήχου, το software κλπ θα μπορέσουμε να σου πούμε περισσότερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Φιλε Πλατωνα θα ανοιξεις το qbase και θα πας στην καρτελα Devices->Device Setup.απο εκει επιλεγεις το vst audiobay και πανω δεξια στην καρτελα θα δεις την ενδειξη Master Audio Driver. εκει διαλεγεις το driver της καρτας ηχου σου.

  Αν αυτο δε λυσει το προβλημα σημαινει οτι η καρτα ηχου σου ειναι για να ακους mp3 και να βλεπεις ταινιες. Μπορεις βεβαια να λυσεις και καπως πιο ανορθοδοξα το προβλημα του latency αν δε σε ενοχλει να εχεις direct monitor και απλα θες να ηχογραφησεις στο σωστο χρονο. Απλα μετακινεις αυτο που εχεις ηχογραφησει με το mouse εκει που το θελεις. Κατι σαν drag and drop  δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν π.χ. χρησιμοποιής ASIO στο ''Audio system set up'' κάνε ''κλίκ''στο ''ASIO Control Panel'', θα σου ανοίξει ένα παραθυράκι ''ASIO Buffer Latency''.Εκεί  επέλεξε για παράδειγμα 20ms ή λιγότερο.Λογικά δεν θα έπρεπε να έχεισ καθόλου καθιστέριση.Αυτό να ξέρεις ίσως σου ''γονατίσει'' τον επεξεργαστή, οπότε όταν τελειώσεις τις ηχογραφίσεις καλό είωαι να το αλλάξεις πάλι.Αν πάλι το μηχανημά σου δεν το ΄''σηκώνει'', όπως αναφέρθηκε παραπάνω κάνε mute στο κανάλι και έχε ως monitor τον ενισχιτή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου