Προς το περιεχόμενο

VOX AC , ποιο??


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοώ Korg reissues....Περίπου το 1993 η Korg αγόρασε τη Vox και νοίκιασε το εργοστάσιο της Marshall οπου παρήγαγε reissues των AC15/AC30..  ;)

Αυτοί καταργήθηκαν το 2003 και το 2004 μεταφέρθηκε όλη η παραγωγή στην Κίνα.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αλήθεια, θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να μου πεις SF πού βάζει το master volume ο Κυριάκος από τα Κρίνα!  Wink

 

Το ΠΟΛΥ στο 3 (συνηθως ειναι μεταξυ 2 και...2,5....) με την εξοδο του Tonelab στα 3/4....(utility gain δηλαδη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σιγουρεψου οτι ο ενισχυτης αυτος φοραει τα ΜΠΛΕ μεγαφωνα (Celestion Blue) αν δεν τα φοραει χαμενος κοπος ειναι...

τα 300 τοσα για τα μπλε δν ξερω γιατι αλλα μου φαινονται υπερβολικα... ::)

μου χει κατσει να παρω τον απλο και να του φορεσω greenback ή τα g12 - t75(τα ακουσα σε fender και μου φανηκαν εξαιρετικα...)

γενικα επειδη δν υπαρχει περιπτωση να μην δοκιμασω διαφορετικα μεγαφωνα θα παρθει ο απλος πρωτα.... ;)

 

 

αλλα Superfunk, δεν είμαι και τόσο σήγουρος για την ποιότητα! ο φίλος μου τον έχει τωρα περίπου 6 μηνες και έχει παρουσιάσει αρκετά προβλήματα με λυχνίες και κακής κατασκευής θυληκά βύσματα...για τους παλιούς δεν εχω άποψη αφου ουτε καν εχω δεί απο κοντα κανενα...

τι να πώ μπορεί να του έκατσε κακό κομματι...

γενικα αυτο ηταν και το αρχικο ερωτημα...μπορειτε να μου γραψετε οοοοοτι ιστοριες φρικης εχετε υποψιν σας με τους ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ vox... εκτος απο μια κουτα τελικες και εναν πυροσβεστηρα θα χρειαστει να παρω και κατι αλλο μαζι με τον ενισχυτη?? ;D

 

 

Εγώ πάντως όχι... για αυτό και έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας ότι ακόμα και "λίγα" βατ είναι εκκωφαντικά, και ότι δεν χρειάζονται... άλλο αν δεν ακούνε και τα ξαναλέμε κάθε τρεις και λίγο...

 

Παρεμπιπτόντως, πρόσφατα ψώνισα αυτόν: http://www.voxamps.co.uk/heritagecollection/ac15h1tv.asp

Δεν υποστηρίζω ότι είμαι ειδικός σ'αυτά τα θέματα, αλλά έχω την αίσθηση ότι είναι κάπως πιο γλυκός από οποιονδήποτε 30άρη έχω παίξει, διατηρώντας παράλληλα τα χαρακτηριστικά πρίμα της vox. Κάποιος γνώστης μπορεί να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει αυτή την εκτίμηση..

 

Eπιβεβαιώνω και επαυξάνω. Και πιο "περιγραφικός", επίσης. Μόνο που αυτός που λες είναι 15ρης και τον συγκρίνεις με 30ρηδες... εκτός αν ήθελες να γράψεις ακριβώς αυτό!  :)

 

ρε bloody το ειπα εξαρχης οτι και εγω θεωρω οτι με τον 30αρη θα εχω προβλημα με τις εντασεις...αλλα το θεμα ειναι αυτη η παλιομοδιτικη ευελιξια που ειπες και εσυ...επιλεγεις bias, Brilliance Switch , Tone Cut, το διακοπτακι πισω για τα capasitors,μπορεις να κανεις blend τα καναλια...νομιζω με καταλαβαινεις...τρομερες tone shaping δυνατοτητες....

 

για τον 15αρη h1tv μην ξεχνατε την εξτρα EF86  ;)....το πρωτο του καναλι ειναι πραγματικα απιστευτο....βαλε και το μπλε μεγαφωνο και τα 15 βαττ...πραγματικα ειναι η ιδανικη λυση αλλα και πολλα τα λεφτα... :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο λίγο χάζευα δύο Korg AC 30, έναν με Greenbacks και έναν με alnicos.

τι ελεγε αυτος με τα greenbacks σε σχεση με τον αλλο???γιαααα πες!!!(σιγουρα θα θυμασαι!!!αφου ηταν τραυματικη εμπειρια...με την καλη εννοια!!! ;D)

διαβαζα και ενα παλαιοτερο σου τοπικ για τον vox...τι του εχει φορεσει εσυ???

(γεννηθηκα περιεργως ...ξερω.... ::) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να μου πεις SF πού βάζει το master volume ο Κυριάκος από τα Κρίνα!  Wink

 

Το ΠΟΛΥ στο 3 (συνηθως ειναι μεταξυ 2 και...2,5....) με την εξοδο του Tonelab στα 3/4....(utility gain δηλαδη)

 

Ευχαριστώ! Γενικά είναι να απορεί κάποιος το τι την ήθελαν τόση ένταση όταν είχαν ζητήσει έναν πιο δυνατό AC15. To είχαν κάνει επειδή συνήθως έπαιζαν σε πάρτυ και αίθουσες χορού που δεν είχε PA, κι έλεγαν ότι δεν άκουγαν καν τι έπαιζαν από την πολλή φασαρία. Ο AC30 δεν θα πρέπει να τους απογοήτευσε...  ;D Αν και εδώ που τα λέμε, σε πολλές συναυλίες τους οι Beatles έλεγαν ότι δεν άκουγαν το παραμικρό από ότι έπαιζαν λόγω των τσιρίδων από τις εκστασιασμένες κορασίδες...

 

Α, και με γεια το τρομερό νέο απόκτημα, 12AX7.

 

 

 

 

Παρεπιπτόντως rainbowe, γεννήθηκες περιέργως ή περίεργος;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι να απορεί κάποιος το τι την ήθελαν τόση ένταση...

 

Ο May που χρησιμοποιούσε 1 ή 2 δωδεκάδες από δαύτους τι τους ήθελε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ιδιο λογο που τα περισσοτερα ροκ γκρουπς "χρησιμοποιουν" τοιχους απο Marshall: για ΜΟΥΡΗ.  (οι περισσοτεροι δεν ειναι καν αναμενοι/συνδεδεμενοι...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Α, και με γεια το τρομερό νέο απόκτημα, 12AX7.

 

 

merci  :)

 

Aν δεν απατώμαι, η vox έβγαλε τους 30ρηδες σε μία εποχή που δεν χρησιμοποιούνταν ΡΑ στις συναυλίες ακριβώς για να υπερκεράσουν τις τσιρίδες των κορασίδων  :P

Μήπως έπρεπε να πάρω κι'εγω AC-30 για να έχω κορασίδες με τσιρίδες; Ή θα έπρεπε να έχω τσιρίδες για να πάρω AC-30;  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου