Προς το περιεχόμενο

E-DRUMS TO SYNTH...ερωτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ E-DRUMS (ROLAND HD-1).ΑΛΛΑ ΟΙ ΗΧΟΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ Κ ΕΤΣΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥ MOTIF XS MOY...

ΕΧΕΙ MIDI OUT!ΕΑΝ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΤΟΥ MOTIF?ΘΕΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙΣ ΗΔΗ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Α! ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΗΛ.ΤΥΜΠΑΝΑ ΜΕΧΡΙ 450ΕΥΡΩ...

ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΠΟΥΛΗΜΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα σετ ηλ. τυμπάνων και τον εγκέφαλο TD-6 της Roland. Αρκετές φορές οι ήχοι του TD-6 δεν με βολεύουν οπότε συνδέω το midi out στο midi in της κάρτας και χρησιμοποιώ ήχους από vst (πχ. ezdrummer). Απλά ανοίγεις ένα drum map στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς και κάνεις τις αναθέσεις (κάποιες από αυτές μπορούν να γίνουν και στον εγκέφαλο, ανάλογα τι σε βολεύει). Είμαι  σίγουρος ότι παρόμοια διαδικασία μπορεί να γίνει και στο motif. Ρίξε μια ματιά στο manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμή που θα συνδεθούν δύο hardware μηχανήματα μεταξύ τους με midi δεν νομίζω να υπάρξει latency.

 

Μην είσαι τόσο σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί δεν το έχω δοκιμάσει με τα συγκεκριμένα μηχανήματα. Κάποια στιγμή όμως θα συνδέσω τον εγκέφαλο με το motif es ενός φίλου από περιέργεια. Τα δείγματα του motif μπορεί να είναι άριστα, αλλά όταν κληθούν υπό τις εντολές ένος σετ ηλεκτρονικών τυμπάνων μπορεί η απόκριση στις δυναμικές να απογοητεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικη μου περιπτωση, οπου συνδεω τα millenium mps-100 μεσω midi με το addictive drums, οχι μονο δεν υπαρχει καθολου latency αλλα οι δυναμικες στην μποτα νομιζω οτι ακουγονται καλυτερα.

Καρτα ηχου εχω την terratec 24/96. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το millenium o thomann αν θυμάμαι καλά το δίνει σε δύο πακέτα, ένα με το module της yamaha και ένα με το module της alesis. Τα έχω ακούσει και τα δύο και είναι εξαιρετικά για την τιμή του πακέτου (προσωπικά θα προτιμούσα το alesis από το dtexpress της yamaha). Να ξέρεις όμως ότι τα pads του φθηνότερου πακέτου millenium, εκτός από το ότι κάνουν αρκετή φασαρία (έχουν πλαστικά δέρματα και όχι mesh heads), έχουν κακής ποιότητας αισθητήρες και ίσως σε απογοητεύσουν. Στο λέω αυτό με σιγουριά γιατί το έχω δοκιμάσει το σετ. Βέβαια εξαρτάται από τις απαιτήσεις του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου