Προς το περιεχόμενο

The SG story, by Earendil.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ααααχ, εγω ειχα μια σαν αυτη, (με kahler τρεμολο),10 χρονια η μοναδικη μου κιθαρα, αλλα την πουλησα στην αμερικη για να παρω μια gibson 335.. την εδωσα 800 δολλαρια σε ενα φιλο (το 1998-99, - το σκυλομετανοιωσα μετα, κυριως για συναισθηματικους λογους)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπράβο Earendil! Πολύ ωραίο το άρθρο σου! Είμαι κι εγώ ταυρομάχος, μιας και η sg λόγω του Angus Young ήταν η πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα (έπιφον φυσικά, η οποία αγοράστηκε με οικονομίες που έκανα κατά τη διάρκεια της 3ης λυκείου και αγοράστηκε την ημέρα που τελείωσα τις πανελλήνιες). Να κάνω μια μικρούλα αναφορά για τις SG Classic που φορούσαν P90 και για πολλούς είναι οι καλύτερες SG (δεν έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω, απλά μεταφέρω γνώμες).

 

472304.jpg

 

Προσθέτω μια φώτο του Pete Townshend:

 

ptsg.jpg

 

ο οποίος αφαιρούσε τη vibrola από τις SG του (αν προσέξετε το tailpiece είναι πιο κοντά στον bridge μαγνητη από τις υπόλοιπες SG) και συνήθιζε να τις σπάει! ;D ;D ;D

 

Mια αναφορά σε έναν ακόμα ταυρομάχο που ακούει στο όνομα Robbie Krieger και δεν αναφέρθηκε μέχρι τώρα:

 

showimage.php?img=robbie1big.jpg&width=650

(η αλήθεια είναι ότι δεν τον κολακεύει ιδιαίτερα η φώτο...)

 

Παραθέτω και ένα λινκ από ξένο φόρουμ (everythingsg) με μια λίστα από αυτούς που έχουν παίξει με SG και φυσικά με το αντίστοιχο φωτορεπορτάζ!

 

http://everythingsg.com/celebrities.htm

 

Ένας που δεν αναφέρεται στο λίστα είναι ο Andrian Smith των Ιron Maiden. Όποιος έχει την επανέκδοση του Piece Of Mind μπορεί να να βρει φώτο μέσα στο booklet που φαίνεται ο Smith να παίζει με SG.

 

Τέλος, ο Παύλος Παυλίδης (νυν σόλο, πρώην Ξύλινα Σπαθιά) παίζει με SG.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, ο Παύλος Παυλίδης (νυν σόλο, πρώην Ξύλινα Σπαθιά) παίζει με SG.

 

Καθώς και ο Βασιλικός των Raining Pleasure

 

 

Ναι, σωστά... Μ'αρέσει που τους είδα και πριν κανά-δυο βδομάδες... (δύσκολη νύχτα η χθεσινή απ'ότι κατάλαβες)

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου