Προς το περιεχόμενο

The SG story, by Earendil.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω και εγω την μικρη εμπειρια μου με τις SG's.

Ειμαι εθισμενος σε αυτες λογω,

- Σχηματος. Πριν ακομα ακουμπησω κιθαρα , ελεγα οτι εαν ποτε ξεκινησω να μαθαινω, θα παιζω μονο με SG.

 

- Βαρους. Ειναι παναλαφρη

 

- Ηχου.

 

- Ευκολιας παιξιματος.

 

- Γενικοτερου feeling.

 

Διαβασα πριν για το μπρατσο της οτι ειναι αβολο.. Θα συμφωνησω εαν μιλαμε για studio ή standard. Δεν ειναι ετσι ομως για την 61Reissue και τις SG's δεκαετιας 1970 εως και 1981.

Σημειωνω οτι εχω μια SG του 1980 και εχω να πω οτι το μπρατσο της ειναι λεπτοτερο απο της 61Reissue της οποιας ειναι μισο απο της standard.

Οτι αφορα την standard που εχω του 2007 μοντελο απλα την νοιωθω σαν βαρκα στο χερι μου,σε σχεση με την αλλη.

Και βεβαια παιζει μεγαλο ρολο τι μαγνητες φορανε....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρααααα με βολευει..αλλα δεν ειναι και φλουδα απλα ειναι μικροτερο το πλατος του μανικιου σε σχεση με την 61 ενω εχουν το ιδιο παχος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα μια SG 1967 και την εδωσα φανταστικη κιθαρα

περασανε κατα καιρους διαφορες standard special κλπ

Χαλια μαυρα χαλια εκτος απο 61R & Historic που ειναι σχετικα καλες οι υπολοιπες ειναι για τα μπαζα  ;D ;D

 

 

 

Αυτη η κιθαρα εχει τον ηχο που θελω μοιαζει με SG 60's

dsc01455_579.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται οτι εισαι λιγο υπερβολικος φιλε ffmakis στην διατυπωση σου, αν και σεβαστη διοτι ολες οι γνωμες ειναι υποκειμενικες.

 

Προσωπικα εαν δεν υπηρχε αλλο μανικι στο κοσμο παρα μονο της standard τοτε και παλι με SG θα επαιζα..

 

Το θεμα ειναι να σου καθεται ηχητικα και παιχτικα μια κιθαρα σωστα, απο εκει και περα οι οποιες μικροδιαφορες ( και σε περιπτωσεις υπαρχουν και μεγαλες, δεν αντιλεω)δεν αλλαζουν το αποτελεσμα.

Θα μου πεις εχει την ιδια αισθηση απο θεμα κατασκευης και φινιρισματος, μια SG'67 με μια του 2007 θα σου πω ευθεως πως οχι.. αλλα στην τελικη ρε φιλε η SG δεν ειχε και δραματικες αλλαγες μεσα απο τις 10ετιες, cherry-black-cherry με ολιγον white, αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η δικια μου αποψη, εαν εχεις παιξει με καλες κιθαρες

(εγω δεν ειμαι κιθαριστας) ειμαι πληκτρας προσπαθω να μαθω κιθαρα  ;D

ελα ομως που εχω καλα αυτια και εχουν περασει απο τα χερια μου

αρκετες και καλες κιθαρες Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπα εξαρχης οτι η γνωμη σου ειναι σεβαστη και καλα να εισαι και να προβαρεις τα καλυτερα οργανα στην πιατσα.

Για μενα το οδοιπορικο ευρεσης κιθαρας ειχε τελειωσει πριν ακομα ξεκινησω να μαθαινω κιθαρα..

 

Απλα για μενα μου καθονται καλυτερα οι SG's τι να κανω ειμαι addicted....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου