Προς το περιεχόμενο

The SG story, by Earendil.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από όσες κιθάρες κι αν έχω, από όσες έχω παίξει και έχω δώσει, η SG μου είναι η πιο "πιστή" και αυτή που δεν πρόκειται να δώσω ποτέ...!!!

Συγχαρητήρια για το άρθρο....!

:) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια!

 

Στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς στους λιγοστούς συμπολεμιστές ;D, και συνιστώ στους "απίστους" :P 8) να αρχίσουν να το σκέφτονται σοβαρά για μια SG... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Earendil, τελικά έπεσες στην ίδια μοίρα με τον elavd. Αυτός έχασε τη δύναμη του search (προφανώς κάποιο απ'τα...150 πετάλια του δουλεύει με cryptonite για βελούδινα μεσαία και έγινε πάλι κοινός θνητός) και συ...τι να πω...tele? Να'λεγα να μην είχες πιάσει τον ταύρο απ'τα κέρατα πρώτα, θα'λεγα ότι το παιδί είναι άπειρο δεν ξέρει καλύτερα.

 

Τώρα μας παραθέτεις την ιστορία του ταύρου, μπας και εξιλεωθείς. Σαν να μου μιλάει ο Καραμανλής για διαφάνεια. Όπως καταλαβαίνεις το μητρώο σου έχει σπιλωθεί ανεπανόρθωτα.

 

Υπάρχει όμως και για σένα σωτηρία τέκνο μου. Ο δρόμος της συγχώρεσης και της εξιλέωσης είναι μακρύς και δύσκολος, αλλά στο τέλος θα ανταμοιφθείς.

 

Θα πρέπει να πας στο εργοστάσιο της Tokai στη Νιππόν και να δουλέψεις σκληρά φτιάχνοντας μονάχα ταύρους για 6 μήνες. Πρόσεχε όμως γιατί ο διάβολος (βλ. SF) κυκλοφορεί συχνά στην Άπω Ανατολή ψάχνοντας να αποπλανήσει μικρά σχιστομάτικα κοριτσόπουλα με τις vintage tele του και θα προσπαθήσει να σε πείσει να φτιάξεις τέλε με παχιό μπράτσο και μπόλικο του Ang. Μην υποκύψεις, δεν εννοεί μπόλικο "του Ang"us Young αλλά twang (είδες πόσο ύπουλος είναι;). Έχουν γνώση οι φύλακες όμως και έχουν κρεμάσει γύρω απ'το εργοστάσιο μπόλικες strat με 22 τάστα, το truss-rod adjustment στο headstock και ultra-thin, ultra-wide μπράτσα. Για επιπλέον προστασία κρέμασε ένα Metal Zone γύρω στο λαιμό σου και έχε πάντα τον τιμοκατάλογο του Suhr στο προσκέφαλό σου. Πριν φύγεις θα πρέπει να φτιάξεις ένα '61 reissue, μαύρο, nickel hardware και pickguard. Θα πρέπει να είναι άψογο. Θα επιστρέψεις με αυτό στην Ελλάδα και θα το κάνεις τάμα στο ξωκλήσι δίπλα απ'το σπίτι μου, τα κλειδιά του οποίου έχω μόνο εγώ.

 

Ραντεβού λοιπόν σε έξι μήνες.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Earendil, τελικά έπεσες στην ίδια μοίρα με τον elavd. Αυτός έχασε τη δύναμη του search (προφανώς κάποιο απ'τα...150 πετάλια του δουλεύει με cryptonite για βελούδινα μεσαία και έγινε πάλι κοινός θνητός) και συ...τι να πω...tele? Να'λεγα να μην είχες πιάσει τον ταύρο απ'τα κέρατα πρώτα, θα'λεγα ότι το παιδί είναι άπειρο δεν ξέρει καλύτερα.

 

Τώρα μας παραθέτεις την ιστορία του ταύρου, μπας και εξιλεωθείς. Σαν να μου μιλάει ο Καραμανλής για διαφάνεια. Όπως καταλαβαίνεις το μητρώο σου έχει σπιλωθεί ανεπανόρθωτα.

 

Υπάρχει όμως και για σένα σωτηρία τέκνο μου. Ο δρόμος της συγχώρεσης και της εξιλέωσης είναι μακρύς και δύσκολος, αλλά στο τέλος θα ανταμοιφθείς.

 

Θα πρέπει να πας στο εργοστάσιο της Tokai στη Νιππόν και να δουλέψεις σκληρά φτιάχνοντας μονάχα ταύρους για 6 μήνες. Πρόσεχε όμως γιατί ο διάβολος (βλ. SF) κυκλοφορεί συχνά στην Άπω Ανατολή ψάχνοντας να αποπλανήσει μικρά σχιστομάτικα κοριτσόπουλα με τις vintage tele του και θα προσπαθήσει να σε πείσει να φτιάξεις τέλε με παχιό μπράτσο και μπόλικο του Ang. Μην υποκύψεις, δεν εννοεί μπόλικο "του Ang"us Young αλλά twang (είδες πόσο ύπουλος είναι;). Έχουν γνώση οι φύλακες όμως και έχουν κρεμάσει γύρω απ'το εργοστάσιο μπόλικες strat με 22 τάστα, το truss-rod adjustment στο headstock και ultra-thin, ultra-wide μπράτσα. Για επιπλέον προστασία κρέμασε ένα Metal Zone γύρω στο λαιμό σου και έχε πάντα τον τιμοκατάλογο του Suhr στο προσκέφαλό σου. Πριν φύγεις θα πρέπει να φτιάξεις ένα '61 reissue, μαύρο, nickel hardware και pickguard. Θα πρέπει να είναι άψογο. Θα επιστρέψεις με αυτό στην Ελλάδα και θα το κάνεις τάμα στο ξωκλήσι δίπλα απ'το σπίτι μου, τα κλειδιά του οποίου έχω μόνο εγώ.

 

Ραντεβού λοιπόν σε έξι μήνες.

 

Δεκτά όλα, αλλά για τον Suhr θα πρέπει να ανακαλέσεις. ;D

 

Δεν έχω παρτίδες με τους μπουτικάδες του λόγου μου. :P

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας που δεν αναφέρεται στο λίστα είναι ο Andrian Smith των Ιron Maiden. Όποιος έχει την επανέκδοση του Piece Of Mind μπορεί να να βρει φώτο μέσα στο booklet που φαίνεται ο Smith να παίζει με SG.

 

Ο Adrian Smith, όπως αναφέρεται στο DVD του A Matter of Life & Death παίζει πλέον live (και συνήθως στο στούντιο) με μια SG worn brown και μια Strat (έχει backup και για τις δυο). Ιδού και ένα κλιπ:

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτά όλα, αλλά για τον Suhr θα πρέπει να ανακαλέσεις. ;D

 

Δεν έχω παρτίδες με τους μπουτικάδες του λόγου μου. :P

 

Έστω λοιπόν. Περιμένω τον ταύρο μου...ε,το τάμα σου σε έξι μήνες.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Earendil, τελικά έπεσες στην ίδια μοίρα με τον elavd. Αυτός έχασε τη δύναμη του search

 

Πώς το συμπέρανες αυτό;

 

Α δε μπορώ να σου πω, απλά έτσι είναι γιατί εγώ είμαι ο meister. Άμα θες πάμε πμ να σου δώσω τηλέφωνα να τα εξακριβώσεις αλλά μετά θα κλαις...άσε που θα μάθεις κιόλας ότι ο Χατζή φτιάχνει δίσκους με 3.000 Ευρώ ενώ άλλοι παίρνουν πενήντα χήνες (ούτε γω το πίστευα αλλά τελικά και η Γη είναι επίπεδη απλά δεν την έχει ενημερώσει κανείς γι'αυτό ακόμη).

 

Α, δεν ψάχνεις για Harley Benton GA15 να δούμε τι θα βγάλει;  ;D ;D ;D ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω διαπιστώσει πάντως πως οι SG η θα έχουν φανατικούς οπαδούς η φανατικούς εχθρούς,η θα προκαλούν παντελή αδιαφορία. :D

μεσαία κατάσταση δεν υπάρχει, πχ να ακούσω κάποιον να λέει :

'μου αρέσουν λίγο και οι sg και θα ήθελα να είχα μια να βαράω και με αυτήν που και που'**

;D ;D ;D

εμενα να με 'συνχωρνατε' αλλα ανήκω στην τρίτη κατηγορία διότι δεν μπορώ να χωνέψω κιθάρα που γέρνει προς την μεριά του μπράτσου ;D ;D

 

**που να μην έμειναν στην θεωρία αλλά να αγόρασαν και SG

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου