Προς το περιεχόμενο

Οικονομικοί modelling ενισχυτές για αρχάριους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ, και προκαταβολικά συγνώμη αν postάρω σε λάθος μέρος.

 

Βρίσκομαι στην "γύρα" για αγορά ενός οικονομικού modelling ενισχυτή.

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να μπορεί να παράξει εύρος ήχων, καθότι ως αρχάριος ακόμα "ψάχνομαι" και θέλω να πειραματιστώ.

 

Η χρήση του θα είναι αποκλειστικά για σπίτι, οπότε η ένταση δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα (άλλωστε μέχρι τώρα κάνω δουλειά με ένα ταπεινό Orange Micro Crush, και το Pandora Mini)

 

Αμφιταλαντευομαι μεταξύ των παρακάτω:

 

Fender Mustang I V.2

Peavey Vypyr VIP 1

Orange Crush PiX 20LDX

Vox VT20+

 

χωρίς βεβαίως να είμαι απόλυτος....

 

Αν τους έχει δοκιμάσει κάποιος, θα ήθελα μια πιο έμπειρη γνώμη, και φυσικά οποιαδήποτε άλλη πρόταση, ευπρόσδεκτη!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μέχρι πόσα χρήματα μπορείς να δώσεις και τι είδος μουσικής σου αρέσει να παίζεις;

 

Τα χρήματα είναι μια πονεμένη ιστορία, οπότε οσο λιγότερα τόσο καλύτερα. Το ταβάνι είναι τα 180...

Απο μουσική, μ'αρέσουν διάφορα είδη, από blues μέχρι κλασσικό rock και metal, αλλά ακόμα είμαι εντελώς beginner, οπότε θεωρώ πως δεν έχει νοημα να ψάξω κάτι συγκεκριμένο σε ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να μπορεί να παράξει εύρος ήχων, καθότι ως αρχάριος ακόμα "ψάχνομαι" και θέλω να πειραματιστώ.

 

Πολύ σωστό το σκεπτικό σου.

 

Έχουν γραφτεί πολλά στο φόρουμ κυρίως για τον Mustang, έχει πάρει γενικά πολύ καλές κριτικές, κι αν ανέβεις λιγάκι στα χρήματα θα πάρεις τον ΙΙ με το 12άρι μεγάφωνο και θα καλυφθείς για χρόνια αφού είναι κατάλληλος για τους ήχους που ζητάς. Δεύτερη επιλογή ο Vypyr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζουν τα 20 ευρώ παραπάνω για τον Mustang με το 12ρι μεγάφωνο, θα έχεις πολύ περισσότερο όγκο στον ήχο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζουν τα 20 ευρώ παραπάνω για τον Mustang με το 12ρι μεγάφωνο, θα έχεις πολύ περισσότερο όγκο στον ήχο σου!

 

Μια χαρά είναι και το 8άρι... Παραπάνω θα είναι σαν να προκαλώ την τύχη μου, και δεν είναι καιρός τωρα να προσπαθώ να αποφύγω τα ιπτάμενα τηγάνια της γυναίκας μου  ;D

 

Εχω διαβάσει για τον Mustang και τον Vypyr, και να πω την αλήθεια με "ψήνουν" επειδή συνδέονται και με υπολογιστή (είμαι πληροφορικάριος, οπότε το κουσούρι δεν κόβεται)

Για τους αλλους δυο δεν έχω βρει ικανοποιητικές πληροφορίες, και μου κάνει εντύπωση καθως, με τα λίγα που ξέρω, θα περίμενα πιο εκτενή βιβλιογραφία απο τους φανατικούς της Orange και της Vox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι και το 8άρι... Παραπάνω θα είναι σαν να προκαλώ την τύχη μου, και δεν είναι καιρός τωρα να προσπαθώ να αποφύγω τα ιπτάμενα τηγάνια της γυναίκας μου  ;D

 

το 12άρι το θες για ΠΟΙΟΤΗΤΑ ήχου, όχι για ποσότητα

 

ποσότητα αρκετή για να φέρει στο κεφάλι σου όλα τα τηγάνια της γυναίκας σου έχει άφθονη και ο μικρός, να είσαι βέβαιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου,εδω και μια εβδομαδα ειμαι κατοχος το mustang 1.v2

Σα και εσενα εψαχνα μικρο ενισχυτη μελετης και μονο, εγω κοινουμε στο χωρο blues-jazz

οποτε με ενδιεφεραν οι ''καθαροι'' ηχοι και τετιους εχει πολυ καλους οπως και στους πιο γκαζωμενους blues.

Χανει λιγο στους metal αλλα λογικο ειναι,το μεγαλο του ατου ειναι η usb συνδεση με υπολογιστη, οχι τοσο για το free προγραμμα που δεινει η Fender απο το site αλλα για το γεγονος οτι γραφεις ακριβως τον ηχο που ακους.

Το logic ''τον ειδε'' κατευθειαν πατας record και ξεκινας, τοσο απλα.

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχα Line 6, Vox και πιο τελευταία Peavey Vypyr...Μέχρι που έπεσε τυχαία από ανταλλαγή με έναν πιτσιρικά ο NUX Mighty 15...Έπαθα πλάκα σε σχέση με ΟΛΑ τα υπόλοιπα modelling που είχα κατά καιρούς..Για Fender δεν γνωρίζω , ούτε και για ηχογραφήσεις που λέτε...

Μην με ρωτήσεις ούτε και ποιός τους φέρνει και αν τους φέρνει...

Επίσης δεν έχω δει και ΚΑΝΕΝΑΝ σε αγγελία  :-\

Κατά τύχη τον βρήκα και δεν τον αλλάζω με ΤΙΠΟΤΑ για νυχτερινές(και όχι μόνο) περιπλανήσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου