Προς το περιεχόμενο

Ποιά Κλειδια σε strat?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όσο πιο ελεύθερα πάλετε η χορδή, τόσο περισσότερο sustain έχεις.(πχ.. ελατήρια του τρέμολο, κακο-τριμενα τάστα, κακο-κομμένο nut,υλικό των saddles,bolt on κατασκευή είναι οι βασικοί ύποπτοι για το μειωμένο sustain)

φυσικά φαινόμενα είναι αυτά ;)

ξέχασα δυο επιπλέον σημαντικούς παράγοντες(ίσως τους σημαντικότερους),το action και το radius ;)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ξέχασα δυο επιπλέον σημαντικούς παράγοντες(ίσως τους σημαντικότερους),το action και το radius Wink

 

Εδω ειμαστε!!!δηλ τι παιζει με το radius???(καλα με το action μπορω να φανταστω-οσο πιο ψηλο-περισσοτερο sustain)

Ασχετο αλλα το neck που θελω να βαλω ειναι αυτο(ηθελα maple,αλλα τα βρηκα πολυ πλαστικουρα και αναθεωρησα ;)):

http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG034&product=N001R

το οποιο η goeldo λεει οτι ειναι 9'radius!!!τι ειναι τελικα?το εχει καποιος απο εσας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να παιζει με το Radius? :o

 

Αν εχεις ΣΩΣΤΑ σεταρισμενη την κιθαρα σου δεν θα εχεις κανενα προβλημα....sustain οτι radius και να εχεις.

 

Διαφωνω οτι οσο υψηλοτερο action τοσο περισσοτερο sustain,μετα απο καποιο υψος και πανω η "γεωμετρια" χαλαει και χανεις compression ενω η κιθαρα αρχιζει να ακουγεται σαν..σαντουρι.... ;D (εννοειται βεβαια οτι η κιθαρα μας εχει το ultimate playability & sustain οταν εχουμε το μπρατσο ρυθμισμενο με μηδενικο σχεδον relief ,οσο πιο πολυ Relief δινουμε τοσο "χανει" σε τονο & sustain η κιθαρα..)

 

Ενα λογικο action (χαμηλομεσαιο) με ενα καλο σετ απ και θα εισαι μια χαρα απο...sustain....(αν θες περισσοτερο παρε κανα πεταλακι...η ανοιξε το volume του ενισχυτη σου...)

 

Πολυ σημαντικο ομως για το sustain ειναι κατι που παραλειψαμε:το μεγεθος των ΤΑΣΤΩΝ (οσο μεγαλυτερα τοσο πιο πολυ sustain & περισσοτερα πριμα και σκασιμο)

 

Επιμενω οτι οσο βαρυτερη η κιθαρα τοσο λιγοτερο παλεται οποτε τοσο περισσοτερο sustain εχει,τουλαχιστον ολες οι bolt on κιθαρες που εχω "φτιαξει" αυτο μου εδωσαν να καταλαβω,το ιδιο ισχυει και για τα πριμα (δεδομενου οτι συγκρινουμε τις κιθαρες με το ΙΔΙΟ σετ ΜΑΓΝΗΤΩΝ ) παιξε με μια τυπικη Late 70s Fender (θεοβαρες οι περισσοτερες) και θα διαπιστωσεις αυτα που λεω...

 

Οσο περισσοτερο "βαραινουμε" την κιθαρα (με μασιφ γεφυρες,τρεμολα,κλειδια) τοσο περισσοτερο sustain και πριμα βγαζει  (ακουστικα) αυτη η "ακουστικη" μεταβολη μεταφερεται μεχρι καποιο σημειο και στον ενισχυτη...

(καλα μη νομιζεις καμμια τραγικη διαφορα σιγουρα αστεια μπροστα σε κατι πραγματικα σημαντικο οπως μια αλλαγη μαγνητων η ,οσον αφορα τα πριμα,μια αλλαγη ποντεσιομετρων....) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εδω ειμαστε!!!δηλ τι παιζει με το radius???(καλα με το action μπορω να φανταστω-οσο πιο ψηλο-περισσοτερο sustain)

 

ότι συμβαίνει με το ψηλό η χαμηλό action συμβαίνει και με το radius αλλά σε πολύ μικρότερη κλίμακα. ;)

αν δεις βίντεο slow motion το πως πάλετε η χορδή θα σου θυμίσει κίνηση φιδιού..

όσο λοιπόν πιο καμπυλωτό είναι το radius τόσο λιγότερο 'χώρο' δίνει στην χορδή για να ταλαντευτεί. ;)(μιλαω για τα γελια set-up που κανουν στα εργοστασια,απτα οποια ομως μπορεις ανετα να βγαλεις λαθος συμπερασματα...)

βέβαια μιλάμε για μικρές διαφορές η οποίες μπορούν να εκμηδενιστούν αν ρυθμιστεί τέλεια το radius των χορδών σύμφωνα με το radius του neck  με ειδικά εργαλεία και καλό μάστορα.

το radius,το action και όλα όσα ανέφερα ευτυχώς είναι πράγματα που διορθώνονται εύκολα.

εκτός της bolt on κατασκευής φυσικά. ;)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν εχεις ΣΩΣΤΑ σεταρισμενη την κιθαρα σου δεν θα εχεις κανενα προβλημα....sustain οτι radius και να εχεις.

 

 

δεν με αφησες να ολοκληρωσω ;) (οπως λενε και οι βουλευτες στα τηλεοπτικα παραθυρα :P ;D)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως αν παραληρήσει κανείς τα ελατήρια του τρέμολο με ένα αμορτισέρ θα καταλάβει εύκολα γιατι έχεις περισσότερο sustaιn με μια κιθάρα με fixed bridge και λιγότερο sustain με μια ελατηριοφόρα...(πωπω...τι είπα το παλικάρι) ;D ;D ;D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Διαφωνω οτι οσο υψηλοτερο action τοσο περισσοτερο sustain,μετα απο καποιο υψος και πανω η "γεωμετρια" χαλαει και χανεις compression ενω η κιθαρα αρχιζει να ακουγεται σαν..σαντουρι.... ;D

ε ναι βρε, για κιθάρα λέμε όχι για τοξοβολία ;D ;D ;D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις σας!!!το παραπανω μπρατσο τι σας λεει??μπορει να μου πει καποιος αν ειναι C shape η U shape,τι radius εχει τελικα και αν τα ταστα ειναι medium jumbo?το εχει παρει ποτε κανεις?Επισης σε ολες μου τις κιθαρες εχω 12ρι radius,θα ηθελα να δοκιμασω το 9',αλλα πρεπει να φοβαμαι μηπως μου σβηνονται τα bends?(επισης το 12ρι της goeldo που εχω παιξει δεν ειναι καθολου βολικο,ειναι flat εντελως μπροστα και πολυ χοντρο πισω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μηπως να παω σε 70's headstock http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG034&product=N005R

Το εχει παρει ποτε κανεις,εχει αληθεια 9' radius?

Επισης στο http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG034&product=N001R διαβασα οτι "The back of the neck is finished in satin matte lacquer",οπερ μεθερμηνευομενον εστι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG034&product=N005R

 

χαλαρα το καλυτερο μπρατσο της Rockinger αξιζει τα λεφτα του ;)

 

πηγαινε παιξε σε ενα καταστημα μια οποιαδηποτε μοντερνα Fender εχουν ολες 9αρι radius με σωστο σετ απ αποκλειεται να σου σβυνουν τα bends.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου