Προς το περιεχόμενο

Ποιά Κλειδια σε strat?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Τοτε γιατι να προτιμησουμε ενα lightweight σωμα??(

 

και επισης αν απλα θελεις η κιθαρα να ειναι ελαφρυα... αν παιζεις ορθιος, καποια στιγμη το εκτιμας..  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...μεσα απο εναν Marshall στο "10" αποκλειεται να σου πει ο ντραμμερ σου "ρε συ πολυ sustain δινουν αυτα τα κλειδια!...."  :))

 

Οντως, πιο πιθανό ειναι να πεί  "ΧΑΜΗΛΩΣΕ ΤΟ ΤΟ #$#$%ΕΛΟ!!!"...

 

(Φάκιν φάγκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοτς!!!!)

 

 

Όντως, αλλά πως θα τον ακούσει  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιαχνω μια strat partscaster και θελω να δω τι κλειδια θα βαλω!μπορειτε να μου πειτε τις κατηγοριες,τα πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα του καθε τυπου και τι προτεινετε εσεις???ευχαριστω πολυ ;D!

αν χρησιμοποιείς το τρεμολακι σου πας για locking, καλή η εμφάνιση (και υποκειμενική)αλλά τι να την κάνεις αν μετά από λιγα vibrato με το τρέμολο σου σολαρεις πεντατονική και ακούγεται lydian? :D

 

Επίσης με locking κλειδιά αλλάζεις χορδές σε 15 δευτερόλεπτα 8)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

σοβαρα μιλωντας τωρα γενικα στις κιθαρες περισσοτερο ΒΑΡΟΣ=περισσοτερα πριμα & sustain... ;)

η greco μου ειναι σαφέστατα πιο βαριά απτήν partcaster μου αλλά η δεύτερη έχει πολύ πιο πριμάτο ήχο.

εγώ δεν συμφωνώ και πιστεύω πως το παν στις συχνότητες είναι ο συνδυασμός τον μαγνητών,των saddles και του nut στις ανοιχτές χορδές.

όσο πιο σκληρό υλικό είναι το υλικό των saddles τόσο πιο πριμαριστο, σκαστό και με sustain ήχο θα έχεις λογο μικρότερης απορρόφησης των κραδασμών και των δονήσεων της χορδής.

πως είναι δυνατόν να επηρεάζει τον ήχο οτιδήποτε υπάρχει πίσω απτό nut?

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο βάρος δίνει σίγουρα περισσότερο sustain, αλλά για τα πρίμα θα διαφωνήσω.... Δεν εξαρτώνται τόσο πολύ από το βάρος της κιθάρας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, το sustain, είναι αυτό που κάνει τα ρυθμικά του  διπλού μαγνήτη να "λασπώνουν"...

ένας humbacker είναι στην ουσία δυο single coils που παίζουν ταυτόχρονα με μια απειροελάχιστη καθυστέρηση την οποία το ανθρώπινο αυτί την αντιλαμβάνεται ως 'παχύτερος ήχος'. ;)

όποτε αν το σκεφτείς ο humbacker βγάζει πιο 'λασπωμένο' ήχο έτσι και αλλιώς.

το sustain είναι η διάρκεια της νότας η του ακόρντου είτε αυτό ακούγεται 'λασπωμένο' είτε πιο διαυγές. ;)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διατύπωσα λάθος;

 

Πάμε πάλι: ;D

 

Ο μαγνήτης που είναι κατασκευασμένος να δίνει πολύ sustain (κάτι θετικό), δεν μπορεί να δώσει διαυγές καθαρό (κάτι αρνητικό)....

 

Το έγραψα εν είδει αντιπαράθεσης, ότι το τίμημα του sustain είναι τα θαμπά καθαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο βάρος δίνει σίγουρα περισσότερο sustain, αλλά για τα πρίμα θα διαφωνήσω.... Δεν εξαρτώνται τόσο πολύ από το βάρος της κιθάρας....

όσο πιο ελεύθερα πάλετε η χορδή, τόσο περισσότερο sustain έχεις.(πχ.. ελατήρια του τρέμολο, κακο-τριμενα τάστα, κακο-κομμένο nut,υλικό των saddles,bolt on κατασκευή είναι οι βασικοί ύποπτοι για το μειωμένο sustain)

φυσικά φαινόμενα είναι αυτά ;)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διατύπωσα λάθος;

 

Πάμε πάλι: ;D

 

Ο μαγνήτης που είναι κατασκευασμένος να δίνει πολύ sustain (κάτι θετικό), δεν μπορεί να δώσει διαυγές καθαρό (κάτι αρνητικό)....

 

Το έγραψα εν είδει αντιπαράθεσης, ότι το τίμημα του sustain είναι τα θαμπά καθαρά...

η δικη μου γνωμη ειναι πως δεν υπαρχει μαγνητης που να δινει πολυ η λιγο sustain.

η διαφοροποιηση ειναι στο output ;)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου