Προς το περιεχόμενο

Μέθοδος ρυθμικού σολφέζ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!

Μήπως γνωρίζει κανείς κανένα βιβλίο με την μέθοδο προφοράς του ρυθμικού σολφέζ (τα-τα τεε κλπ) η πως προφέρουμε τις διάφορες αξίες και παύσεις?

Εχω επίσης ανακαλύψει http://www.notationmachine.com/how_to_read_sheetmusic/readingmusic.htm

αλλά ψάχνω κάτι στα Ελληνικά σαν προφορά των αξιών η το σύστημα (τα-τεε)!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρα!

Επειδή δεν έχω υπ’όψιν μου κάποιο βιβλίο που να αναφέρεται στην προφορα φωνητικού σολφεζ (μολονότι υπάρχουν άπειρα με ασκήσεις και θεωρεία) θα σου συνιστούσα την εξής απλή μέθοδο:

 

Αν το ¼ προφέρεται «τα»τότε το μισό «τα-α» ή το αντίστοιχο σε χρόνο 2/4.

Κατα την ίδια λογική τα όγδοα. Δηλαδή: 2/8 προφέρονται «τα-τα» στον χρόνο του ενός τετάρτου κ.ο.κ.

Τα τρίηχα «σα-κα-τα» ενώ τα δέκαταέκτα «σα-κα-τα-κα».

 

Τις παύσεις τι προφέρεις «ουμ» και παίρνουν τον αντίστοιχο χρόνο που συμβολίζουν (τετάρτου, ογδόου, κλπ). Για παράδειγμα 1/8 που ακολουθείται από παύση ογδόου θα προφέρεται «τα-ουμ».

Όπου υπάρχει σύμβολο παρεστιγμένου η αξία της νότας αυξάνει κατά τον μισό χρόνο. Λ.χ. ¼ με σύmβολο παρεστιγμένου προφέρεται «τα (διάρκεια τετάρτου) – α(διάρκεια όγδοου)»

 

Δεν είμαι βέβαιος αν διευκόλυνα την κατάσταση. Βασικά, αν μπορείς να διαβάσεις τις αξίες, τότε χρησιμοποιώντας την παραπάνω φωνητική ερμηνεία δεν θα έχεις πρόβλημα. Όπως αντιλαμβάνεσαι οι συνδυασμοί είναι άπειροι  ;)

 

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθέσω κ εγώ κάτι από τον τρόπο που με έμαθε ο δάσκαλος μου κάποτε για να διαβάζω τις παρτιτούρες του (κλασσικού)ταμπούρου...

 

τα τρίηχα: τα κα τα ή κά-στα-να  :)

τις παύσεις ογδόου "εν"

και τις πάυσεις δεκάτουέκτου "ες"

 

ελπίζω να μη βγήκα εκτός θέματος... ::)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το ξέθαψα κ αυτό γιατί ήμουν έτοιμη να ρωτήσω κάτι για τα τρίηχα 16ου, αλλά μιας κ το βρήκα με google παραθέτω κ το site που με βοήθησε κ για άλλους που μπορεί να ενδιαφέρονται,

 

http://www.vicfirth.com/education/features/webrhythms/01.html

 

έχει επεξήγηση για ρυθμούς γενικά κ ειδικά για ρυθμικό σολφέζ και προφορά, στα αγγλικά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου