Προς το περιεχόμενο

Ποιο ειναι το καλυτερο fuzz?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!!!

Θέλω να αγοράσω ένα fuzz pedal αλλά έχω μπερδευτεί.

Τελικά το electroharmonix big muff είναι και fuzz pedal?

(έτσι μου είπαν, και αναρωτήθηκα τότε το Muff fuzz γιατι υπάρχει)

Επίσης δεν έχω καταλάβει τι ρόλο παίζει το double big muff σε σχέση με το big muff.

Τέλος θέλω να μου πείτε αν πράγματι τα big muff pi είναι fuzz και ποιο από τα

big muff να διαλέξω για fuzz ήχο (αν ισχύει το fuzz).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς τα πάρουμε από την αρχή...

 

Γεια σας!!!

Γεια σου Kurt!

 

Θέλω να αγοράσω ένα fuzz pedal αλλά έχω μπερδευτεί.

Ποιον ήχο ακριβώς (πρέπει όμως να μου πεις ΑΚΡΙΒΩΣ) θες να πετύχεις; Mε άλλα λόγια, γιατί το θες το fuzz; To "καλύτερο" φαζ δεν υπάρχει αντικειμενικά παρά μόνο υποκειμενικά, σαν δική σου προτίμηση. Ακούς ο ίδιος και κρίνεις, και εμείς ίσως μπορέσουμε να σε στρεψουμε προς τη σωστή κατεύθυνση.

 

Τελικά το electroharmonix big muff είναι και fuzz pedal?

(έτσι μου είπαν, και αναρωτήθηκα τότε το Muff fuzz γιατι υπάρχει)

Έχει συζητηθεί πολύ στο φόρουμ στο παρελθόν, χρησιμοποίησε σε παρακαλώ το search. Kαι τώρα που ξαναχτένισα τα μαλλιά της γλώσσας μου, μπορώ να σου πω περιληπτικά ότι είναι ιδιόμορφη περίπτωση. Στις χαμηλές περιοχές του διακόπτη tone ακούγεται σαν άγριο, ισοπεδωτικό fuzz. Σε υψηλότερες περιοχές είναι καθαρά distortion. To "Muff Fuzz" είναι ένα ιδιόρρυθμο, παλιό πετάλι που είναι πολύ λιγότερο ευέλικτο (ακόμη λιγότερο δλδ από το "Π" που δεν θα κερδίσει καμία διάκριση για την... ευελιξία του). Από τα λεγόμενά σου σε κόβω κάπως αρχάριο, και αναρωτιέμαι πού το πέτυχες μιας και είναι συλλεκτικό.

 

Επίσης δεν έχω καταλάβει τι ρόλο παίζει το double big muff σε σχέση με το big muff.

 

Είναι ένα είδος "πρόσθεσης", σαν να έχεις δυο πετάλια Muff το ένα μετά το άλλο. Είναι όμως - αν δεν απατώμαι - πιο "ήρεμα" κυκλώματα από αυτό που βλέπεις με το ασημί κουτί (αν έβαζες δυο τέτοια το ένα δίπλα στο άλλο θα γινόταν της μουρλής).

 

Τέλος θέλω να μου πείτε αν πράγματι τα big muff pi είναι fuzz και ποιο από τα

big muff να διαλέξω για fuzz ήχο (αν ισχύει το fuzz).

 

Βλέπε τις ανωτέρω απαντήσεις, ψάξε και λίγο στο φόρουμ για να δεις τι έχει συζητηθεί και αν έχεις πάλι απορίες, εδώ είμαστε...  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Βig Muff είναι περισσότερο κάτι σαν fuzz-distortion. Συνήθως σαν fuzz εννοούμε παράγωγα του fuzz face (ήχος Hendrix κτλ κτλ...).

 

Το sunface είναι ουσιαστικά κλώνος fuzz face με τρανσίστορ γερμανίου.

 

Big Muff δηλαδή και κλασικό fuzz είναι δύο τελείως διαφορετικά πετάλια.

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου