Προς το περιεχόμενο

Ψήνομαι για γατούλα.


Gommer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή θέλω να διευρύνω τους μπασσιστικούς μου ορίζοντες σκέφτομαι να προσθέσω ένα jaguar στην μικρη συλλογή μου. Κι επειδή δεν θέλω να σκάσω πολλά σκέφτομαι για ένα απο αυτά τα 2

 

α)

http://www.thomann.de/gb/fender_modern_player_jaguar_bass_blk.htm?sid=9d2a45c5b177a1b268bdf15ea59cc4d2#bewertung

 

όπως είναι με άλλες flat χορδές και ίσως άλλους μαγνήτες

 

Β)

 

http://www.thomann.de/gb/fender_sq_troy_sanders_jaguar_bass.htm

 

Επειδή μου αρέσουν πολύ τα white perloids στην ταστιέρα και το silverburst του.

Σε αυτό flat και μάλλον αν το πάρω θα ξειλώσω το active και θα βάλω κανα Seymour Duncan passive pj set.

 

Πάνω κάτω με τις μόντες έρχονται στα ίδια λεφτά.

 

Γενικά όποιος έχει εμπειρία με jaguar ας βοηθήσει στην επιλογή. Απο ένα κλασσικό pj τι άλλη διαφορά έχουν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω ακούσει/πιάσει κανένα από τα 2 από κοντά. ;D

 

Πάμε τώρα:

 

Στο Troy Sanders οι μαγνήτες είναι σε πιο "παραδοσιακές" θέσεις (ο J είναι στην 60's θέση και ο P στη σωστή), ενώ στο modern player ο P είναι πιο μπροστά από την κανονική του θέση και o J στην 70's θέση (πιο κοντά στην γέφυρα). Με βάση τα παραπάνω, το TS ειναι πιο κοντά σε αυτό που λέμε κλασικό PJ. Στο MP έχω διαβάσει ότι ο P μαγνήτης (και λόγω θέσης που είναι λίγο πιό μπροστά) ακούγεται αρκετά δυνατότερα από τον J στην γέφυρα, οπότε υποθέτω και με τους 2 φουλ θα ακούγεται πιο πολύ σαν Precision αλλά με λιγο πιο σφιχτό ήχο(?) Για το TS ισχύει ότι ισχύει και για τα κλασικά PJ από θέμα ήχου.

 

Από θέμα ποιότητας κατασκευής παρόλλο που το modern player γράφει Fender στο κεφάλι, πρέπει να είναι από τι ίδιο εργοστάσιο στην Κίνα που φτιάχνονται και οι VM/CV σειρές (αν προσέξεις φοράει και την CV γέφυρα) πράγμα που σημαίνει ότι θα είναι αρκετά καλό ποιοτικά. Για το TS δεν γνωρίζω αλλά υποθέτω ότι και αυτό σε παρόμοια επίπεδα θα κυμαίνεται κατασκευαστικά.

 

Τελος είναι το εντελώς υποκειμενικό θέμα τις εμφάνισης, τι σ' αρέσει στο μάτι, που μόνο εσύ μπορείς να κρίνεις.  ;)

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου