Προς το περιεχόμενο

Sustainer και killswitch στην PRS μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παίδες για λύστε μου μια απορία....... Σκεφτόμουνα να βάλω ένα sustainer στην PRS μου........ Και ερωτώ: είναι καλή ιδέα ή θα έχω και σοβαρές παρενέργειες, πχ στο φυσικό sustain της κιθάρας (σκαψίματα), κλπ κλπ κλπ; Επίσης...... πρέπει να έχω τον συγκεκριμένο bridge πάνω στην κιθάρα ε; Λίγο περιοριστικό δεν είναι αυτό; Ειδικά εφ'όσον μιλάμε για τη μόνη (ουσιαστικά) ηλεκτρική που έχω, και σίγουρα την καλύτερη που προβλέπεται να έχω στο άμεσο μέλλον........;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Sustainer ΔΕΝ βαζουμε στη μοναδικη μας κιθαρα (ποσο μαλλον αν ειναι ακριβη..)

Παρε καμμια φτηνη κιθαρα  για να πειραματιστεις .....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, καμία σχέση τα πεταλάκια με το σύστημα της Fernandes, για το οποίο (μάλλον) μιλάει ο κοπανατζής Μενέλαος.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sustainer ΔΕΝ βαζουμε στη μοναδικη μας κιθαρα (ποσο μαλλον αν ειναι ακριβη..)

Παρε καμμια φτηνη κιθαρα  για να πειραματιστεις .....

 

Έτσι σκεφτόμουνα κι εγώ. Απαγορευμένο δλδ ε; Από την άλλη ρε γμτ μου αρέσει η ιδέα του sustainer, αλλά λέω να ακολουθήσω τη συμβουλή σου και να μην το κάνω, τουλάχιστον τώρα στην PRS. Αν βρω λεφτά για άλλη κιθάρα το βλέπουμε......... απλά το όλο πράμα κάνει και ένα πεντακοσάρικο ξέρω γω με το installation μαζί, οπότε να το βάλω σε κιθάρα των 500€;  ;D ;D ;D ;D Για πείτε τπτ γνώμες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παρτίδες με το sustainer, οπότε ούτε και άποψη για τις αλλαγές που προκαλεί, αλλά για κάποιον απροσδιόριστο λόγο δεν μ'αρέσει καθόλου η ιδέα.

 

Πες μας τώρα ότι η PRS πάσχει από sustain να πάω να πάρω τα βουνά... ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sustainer ΔΕΝ βαζουμε στη μοναδικη μας κιθαρα (ποσο μαλλον αν ειναι ακριβη..)

Παρε καμμια φτηνη κιθαρα  για να πειραματιστεις .....

 

Έτσι σκεφτόμουνα κι εγώ. Απαγορευμένο δλδ ε; Από την άλλη ρε γμτ μου αρέσει η ιδέα του sustainer, αλλά λέω να ακολουθήσω τη συμβουλή σου και να μην το κάνω, τουλάχιστον τώρα στην PRS. Αν βρω λεφτά για άλλη κιθάρα το βλέπουμε......... απλά το όλο πράμα κάνει και ένα πεντακοσάρικο ξέρω γω με το installation μαζί, οπότε να το βάλω σε κιθάρα των 500€;  ;D ;D ;D ;D Για πείτε τπτ γνώμες ;)

 

Πάρε μια φθηνή με Fernandes με το sustainer ήδη πάνω.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sustainer ΔΕΝ βαζουμε στη μοναδικη μας κιθαρα (ποσο μαλλον αν ειναι ακριβη..)

Παρε καμμια φτηνη κιθαρα  για να πειραματιστεις .....

... απλά το όλο πράμα κάνει και ένα πεντακοσάρικο ξέρω γω με το installation μαζί, οπότε να το βάλω σε κιθάρα των 500€;  ;D ;D ;D ;D Για πείτε τπτ γνώμες ;)

 

Aν εχεις αμερικανικη PRS θα συμφωνησω να μη την πειραξεις, και καλες κιθαρες ειναι και καλους μαγνητες εχουν.

 

Η προταση μου ειναι να φτιαξεις μια strat με κλασικο look, δηλαδη pickguard και εκει να κανεις οσους πειραματισμους θελεις. Το καλο με το pickguard ειναι οτι το αλλαζεις οποτε και οσο θες και μαζι με αυτα τους μαγνητες, ποντεσιομετρα κλπ. Κοιτα εδω http://www.warmoth.com/showcase/sc_guitar_bodies.cfm?type=guitar&numResults=200&start=1&menuItem=1&subMenuItem=2&subMenuItem2=0&laminateWood_filter=1&controlRout_filter=1 θα βρεις ετοιμα βαμμενα σωματα απο 160 ευρω!!!

 

Ερωτηση: Που θα σου χρησιμευσει το sustainer; Η κιθαρα σου πρεπει να εχει αρκετο sustain. Με μεγαλη ενταση, compressor & delay μπορεις να εχεις περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το sustainer είναι εντελώς άλλη (άρρωστη) φάση, δεν έχει σχέση με το απλό και όμορφο sustain που όλοι ξέρουμε και όλοι θαυμάζουμε.

Τα χαρακτηριστικά του ήχου παραπέμπουν περισσότερο σε βιολί π.χ. ή σε κάποιο synth.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου