Προς το περιεχόμενο

Τι πιστεύετε ότι καθορίζει την τιμή ενός μεταχειρισμένου synth ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό με την αποθηκη, όντως υπάρχει? μίλησε μας λίγο για τις Συκιές

 

Φυσικά και υπάρχει, τα περισσότερα σύνθια όμως μπορεί να είναι και χαλασμένα ή εν μέρει χαλασμένα. Αν θέλετε καινούρια, η μάλλον refurbished, τότε κοιτάξτε λίγο εδώ για να δείτε τις τιμές και να υπολογίσετε πόσο θα σας στοιχίσει να το κάνετε σαν καινούριο αν αγοράσετε κάτι από τον παπούλη στις Συκιές (αν βέβαια βρείτε schematics, καλούς ηλεκτρονικούς k.l.p)

 

www.rlmusic.co.uk

 

:-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατ' αρχάς, το TB-303 έχει δυστυχώς ή ευτυχώς ιστορία και το ανέφερα εδώ για ευνόητους λόγους αλλά προφανώς δεν καταλάβετε την ειρωνεία. Το MicroKorg προς το παρόν δεν έχει. Όταν μετά από 20 χρόνια αναδείξει κάποιο x είδος μουσικής και ανεβεί η τιμή του σε εξωφρενικά ύψη τότε μπορούμε να ξανασυζητήσουμε τους παράγοντες πως, πότε και γιατί. Το πόσο θέλει ο καθένας να πουλήσει κάτι δεν έχει απαραίτητα σχέση με το πόσο προτίθεται να δώσει κάποιος για να το αγοράσει. Ούτε το αντίστροφο ισχύει. Και επίσης να σας πω ότι σε αρκετές περιπτώσεις δεν επαφίεται καν στο ζήτημα της αγοράς - ζήτησης. Ούτε σχετίζεται απαραίτητα με την ηλικία του synth και ούτε με το πόσο το μεταχειρίστηκε κάποιος, και συνεπώς αυτό περί ποσοστιαίας έκπτωσης δεν ευσταθεί. Η μάλλον για να το θέσω καλύτερα παραείναι γενικό για να ευσταθεί, εξού και η απάντησή μου.

 

Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ένα Μικυ Μαους περιοδικό έκανε 5 δραχμές τότε   !!! Δεν μπορεί κανείς όμως να αγοράσει σήμερα ένα παιδικό περιοδικό με 0.015 ευρωλεπτά.

 

Παίδες, pliz, δείτε λίγο παραπέρα. Ρωτάς τι καθορίζει την τιμή ενός μεταχειρισμένου synth. Για ποιόν; Για μένα; Για σένα; ΑΝ το MicroKorg σου ήταν σαράβαλο και είχε την υπογραφή του αγαπημένου καλλιτέχνη κάποιου, ένας fan του θα στο αγόραζε χθες για όσο ζητούσες και θα έλεγε και ευχαριστώ. Εμένα με αφήνει παγερά αδιάφορο όπως και να χει. Νομίζετε ότι το θέμα παραμένει εκεί; Υπάρχει μία αποθήκη στις Συκιές στην Θεσσαλονίκη, ο τύπος έχει παλιά αναλογικά synth και απλά δεν ξέρει τι έχει. Αν ήξερε, θα τα πουλούσε στην ίδια τιμή; Τις προάλλες έρχεται μια γιαγιά στο Νάκα με μία κουβέρτα παραμάσχαλα και μέσα έχει ένα Oberheim Matrix 12, το οποίο ήθελε κάποιο service για να μπορέσει να το κάνει δώρο στο εγγονάκι της  :o. Όλοι οι πωλητές έμειναν παγωτό, κάποιος προσφέρθηκε επιτόπου να το αγοράσει αλλά η γιαγιά ανένδοτη (φυσικά για άλλους λόγους). ;)

 

Καταρχήν πολύ ενδιαφέρουσα η περίπτωση του παππού με την αποθήκη του (γράψε όνομα και διέυθυνση για το κάθε ενδιαφερόμενο) αλλα πάμε πίσω στο θέμα μας.

Την ειρωνία σου την κατάλαβα και πάνω κάτω λέμε τα ίδια πράγματα. Ορισμένα synth έχουν την τύχη να βρίσκονται στο σωστό χρόνο την σην σωστή ώρα και εποχή με αποτέλεσμα να γίνονται αυτό που λέμε "cult". Η ερώτηση μου πιστεύω πως είναι συγκεκριμένη και ζητάω την δική σου προσωπική γνώμη. Μιλάμε για synth που βρίσκεται στην παραγωγη, δεν είναι σπάνιο απλά χρησιμοποιείται κατα κόρον και είναι "trendy" !

 

Korg Microkorg : 2002 Αρχική τιμη 500 ευρώ.

                      2008 Τρέχουσα καλύτερη τιμή καινούριου 338.

                              (321 από Dolphinemusic Αγγλία - το βρήκα σήμερα!!!)

                      2008 Τιμή μεταχειρισμένου ???

 

Εύκολη απάντηση  : Τράβα πάρε ένα καινούριο και μην μας πρίζεις ρε μεγάλε .....

Δύσκολη απάντηση : (Γράψτε εσείς !!!  )

 

Όσο για το θέμα του σαράβαλου synth με την υπογραφή του καλλιτεχνη κι εμένα με αφήνει παγερά αδιάφορο και η μόνη περίπτωση που θα το έπαιρνα θα ήταν αν ήξερα κάποιον πορωμένο συλλέκτη για να το δώσω ο οποίος κι αυτός με την σειρά του θα το έβαζε στη συλλογή του για να το πουλήσει αργότερα. 

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάκη, να το δούμε αλλιώς;

Εγώ έχω το Microkorg και δεν το πουλάω.

Αν ομως το πούλαγα, θα το έδινα 300 ευρώ και ούτε ένα ευρώ λιγότερο.

Αμέσως μόλις η Korg σταματήσει να το φτιάχνει, αν αποφάσιζα να το πουλήσω θα το έδινα τουλάχιστον 500 ευρώ. Μετά, για κάθε διετία που θα πέρναγε, θα ανέβαζα ένα πενηντάρι.

 

Το αντεπιχείρημα σου (ότι κάπου υπάρχει κάποιος γάλλος που το δίνει καινούργιο 335 ευρώ) δεν με αγγίζει καθόλου διότι γνωρίζω ότι αυτό το ξέρουν πολύ λίγοι στη χώρα μου.

 

Σε κάλυψα;

 

Α, και κάτι ακόμη: σε κάποιο άλλο thread έχει πέσει πολύ μουρμούρα για τα καινούργια ηχειάκια της Tascam που ο Τόμαν τα πουλάει περίπου έξι μήνες πριν κατασκευαστούν. Γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι ο εν' λόγω γάλλος εννοεί αυτά που λέει;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και κάτι ακόμη: σε κάποιο άλλο thread έχει πέσει πολύ μουρμούρα για τα καινούργια ηχειάκια της Tascam που ο Τόμαν τα πουλάει περίπου έξι μήνες πριν κατασκευαστούν. Γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι ο εν' λόγω γάλλος εννοεί αυτά που λέει;

 

offtopic: Και να σκεφτείς ότι συνεχώς λέω τι μου είπε η επίσημη αντιπροσωπία, δείχνοντάς μου και κάτι πραματάκια από την τασκαμ που επαλήθευαν τα λεγόμενά τους (καθώς οφείλω να παραδεχτώ ότι με την ξεροκεφαλιά μου παίζει και να τσάντισα τον θείο που ήταν εκεί), αλλά ακόμη δεν γίνεται κατανοητό!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το αντεπιχείρημα σου (ότι κάπου υπάρχει κάποιος γάλλος που το δίνει καινούργιο 335 ευρώ) δεν με αγγίζει καθόλου διότι γνωρίζω ότι αυτό το ξέρουν πολύ λίγοι στη χώρα μου.

 

Σε κάλυψα;

 

Α, και κάτι ακόμη: σε κάποιο άλλο thread έχει πέσει πολύ μουρμούρα για τα καινούργια ηχειάκια της Tascam που ο Τόμαν τα πουλάει περίπου έξι μήνες πριν κατασκευαστούν. Γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι ο εν' λόγω γάλλος εννοεί αυτά που λέει;

 

1. Ο κάποιος γάλλος είναι το Playback Europe το οποίο είναι online κατάστημα και έχει αναφερθεί πολλές φορές σε συζητήσεις του forum.

 

2. Ναι, με κάλυψες γιατί κατάλαβα τον τρόπο σκέψης σου. Αν και δεν συμφωνούμε, σεβαστή η απάντησή σου.

 

Σάκη,

 

θα έλεγα 290 ευρώ (+-10) απόκλιση. Η ειρωνεία δεν στόχευε εσένα, προς Θεού.  :)

 

Σ'ευχάριστώ για την απάντηση. Όσο για την ειρωνία κι εμένα να στόχευε, δεν τρέχει κάτι. Φιλικά μιλάμε...

 

 

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Είδα αγγελία για Yamaha CS-80 15.000 Ευρώ... Έλεος, αυτές οι τιμές είναι εξωφρενικές, όσο καλό και να είναι (ήταν...) το συγκεκριμένο όργανο, ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν αξίζει αυτά τα χρήματα!

Πήρα πρόσφατα ένα βιβλίο (καινούργιας κυκλοφορίας, το 2007 έκδοση) για Αναλογικά Συνθ. και έχει στο τέλος και συμβουλές αγοράς για να μην την πατήσει κάποιος απο επιτήδειους κλπ.

Το CS δεν το προτείνει πάνω απο 1500 Ευρώ, και είναι ευτυχής κάτοχος και ο ίδιος!

Ακόμα και ο Vangelis που έφτιαξε την καριέρα του με αυτό το όργανο δεν το χρησιμοποιεί πλέον.

Αντίθετα έχει σαμπλάρει 2-3 ήχους και όλα τα υπόλοιπα είναι απο καινούργια όργανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το βρήκες και το ξέθαψες το θέμα μου ? Όντως εξωφρενική η τιμή... Μήπως τα μεταφορικά ανεβάζουν τόσο την τιμή γιατί το CS80 είναι κομματάκι βαρύ  ;) Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να ήταν κάποιου γνωστού καλλιτέχνη οπότε αποκτάει μία κάποια "συλλεκτική" αξία και έτσι δεν είναι περίεργο κάποιος που τα φυσάει να δώσει όχι 15.000 αλλά και 20-30 για να το πάρει. Εμένα πάντως όπως έχω ξαναπεί με αφήνει παγερά αδιάφορο εκτός κι αν ήδη έχω βρει συλλέκτη αγοραστή που δίνει τα διπλά για να του το πουλήσω κι εγώ με την σειρά μου.

 

Όσον αφορά το Microkorg για το οποίο άλλωστε ξεκίνησε και το θέμα, αγόρασα μεταχειρισμένο από το γερμανικό Ebay το Limited Edition με τα Reverse πλήκτρα σε κατάσταση ολοκαίνουριου  (1 μήνα το είχε το παλικάρι με απόδειξη αγοράς) στα 250 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά !

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου