Προς το περιεχόμενο

Sae ή Νάκας ή Audioworkshop??


tugito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εψαξα στο φορουμ αλλά βρήκα μονο κάτι σχετικά θέματα που δεν εχουν στην ουσία απαντηθεί..

Με ενδιαφέρει η ηχοληψία να έχω κι ενα τυπικό έστω χαρτί και ήθελα να μάθω την γνώμη σας, ιδίως αν κάποιος έχει πάει κιόλας.

Sae που πήγα μου φάνηκε εντελώς ανοργάνωτη φάση αλλά εκεί μετράει το "sae", στον Νακα αξίζει; Εκεί φαινόταν πολύ άψογο το κλίμα αλλά δεν έχω δει τι μηχανήματα έχει και τι επίπεδο είναι. Για το audio workshop διάβασα ότι ειναι Online αλλά μπορείς να κάνεις και πρακτική στα στουντιο..

Οποιος ξέρει ας πει πληροφορίες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει η ηχοληψία να έχω κι ενα τυπικό έστω χαρτί και ήθελα να μάθω την γνώμη σας, ιδίως αν κάποιος έχει πάει κιόλας.

 

Καλο ειναι γενικα το χαρτι.

και το χειμωνα με το κρυο, πολυ χρησιμο ;D

 

Δυο προτασεις απο μενα.

1. Οσο πηγαινεις σε καποια σχολη, φροντισε να δουλευεις (χωρις λεφτα φυσικα) σε κανα στουντιο ή και σε λαιβαδες να κουβαλας καφεδες, καλωδια, μεγαφωνα στην πλατη, καποια στιγμη να στησεις και κανα μικροφωνακι, να πατησεις και κανα κουμπακι.

Και αν - σου "κοβει" - εισαι "συνεργασιμος" - "δεν λες την γνωμη σου ποτε" (στην αρχη της καριερεας σου, μετα ισως και να σε παιρνει αν γινεις "ονομα") κατι μπορει να γινει.

2. Και το σημαντικο να σου δειξει και κανενας στη "πραξη" τι γινεται. Την θεωρια θα την "εχεις" απο τη σχολη.

 

ΥΓ1 δεν ειμαι ηχοληπτης (συνεργαζομαι μαζι τους ομως τακτικα ως σεσιον μουσικος)

ΥΓ2 Μπορει να κανω λαθος και να εχουν αλλαξει τα πραγματα με τις "σχολες" στην ελλαδα, οποτε σορυ προκαταβολικα. Οποιος ξερει το αντιθετο να με διαψευσει ευχαριστως και ανυπομονω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ελεγα να δεις και τις ''Παπαντωνοπουλου'' και ''Σταυρακου''  ...παλιες καραβανες.

Για την sae δεν εχω αποψη.

Για τον Νακα... πολλα δεν ειναι???

Audioworkshop ειναι on line αλλα 2 απο τους διδασκοντες θεωρω κορυφες,

Χατζησταμου και Μπελλο.

 

Απο την αλλη εαν πας για on line δες και

 

  1) http://www.audioinstitute.com/

''Χαρτι'' απο Peter Miller και κοστος γυρω στα 500$ με ολο το πακετο αγκαλια!!!

 

  2) http://www.audiocourses.com/

εκπαιδευση πανω στα waves που αν οχι τπτ αλλο τα δουλευουμε (η μας δουλευουν)

 

Διαφωνω με το να πας για χαμαλαιζερ σε P.A.ζηδες γιατι θα ξεχασεις και αυτα που ξερεις

Πιο καλα να μαζευεις καλωδια σε προβαδικο. (αυτο χωρις πλακα)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αυτές οι 'σχολές' είναι ημίμετρα. Θα μάθεις σίγουρα κάποια πράγματα αλλά δεν αξίζει τα λεφτά. Αν θες σοβαρά να ασχοληθείς με το αντικείμενο θα σου πρότεινα να πας εξωτερικό. Εκεί μπορείς σε 4 χρονάκια να πάρεις ένα BA σε Sound Recording ή οτιδήποτε άλλο σχετικο. Η αγορά επίσης έξω είναι μεγαλύτερη κ το πτυχίο σου θα μετράει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αυτές οι 'σχολές' είναι ημίμετρα. Θα μάθεις σίγουρα κάποια πράγματα αλλά δεν αξίζει τα λεφτά. Αν θες σοβαρά να ασχοληθείς με το αντικείμενο θα σου πρότεινα να πας εξωτερικό. Εκεί μπορείς σε 4 χρονάκια να πάρεις ένα BA σε Sound Recording ή οτιδήποτε άλλο σχετικο. Η αγορά επίσης έξω είναι μεγαλύτερη κ το πτυχίο σου θα μετράει περισσότερο.

 

Συμφωνώ απόλυτα και να προσθέσω ότι αν, Tugito, θέλεις απλώς να μάθεις μερικά πράγματα, τότε η γνώμη μου είναι να τα μάθεις μόνος σου με τη βοήθεια των πλούσιων πληροφοριών του net και να πειραματίζεσαι μόνος σου ή και να νοικιάζεις ώρα σε κάποιο στούντιο αν θες το κάτι παραπάνω.

 

Οι Ελληνικές σχολές ηχοληψίας είναι Ιάπωνας οικοδόμος.

Βέβαια από την άλλη, αν ασχοληθείς σοβαρά με την ηχοληψία, που θα βρεις μετά το κουράγιο να φας στη μάπα τον βασιλιά καρνάβαλο των μπουζουκλερί και των λοιπών διάσημων θαμώνων τους που θα σε βλέπουν και σαν εχθρό αν τολμήσεις και πεις κάτι από αυτά που θα έχεις ξοδέψει χρόνια για να μάθεις (και που θα τα λες απλώς για να τους βοηθήσεις βεβαίως).

 

Καλό κουράγιο σε ότι και αν αποφασίσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αυτές οι 'σχολές' είναι ημίμετρα. Θα μάθεις σίγουρα κάποια πράγματα αλλά δεν αξίζει τα λεφτά. Αν θες σοβαρά να ασχοληθείς με το αντικείμενο θα σου πρότεινα να πας εξωτερικό. Εκεί μπορείς σε 4 χρονάκια να πάρεις ένα BA σε Sound Recording ή οτιδήποτε άλλο σχετικο. Η αγορά επίσης έξω είναι μεγαλύτερη κ το πτυχίο σου θα μετράει περισσότερο.

 

Συμφωνώ απόλυτα και να προσθέσω ότι αν, Tugito, θέλεις απλώς να μάθεις μερικά πράγματα, τότε η γνώμη μου είναι να τα μάθεις μόνος σου με τη βοήθεια των πλούσιων πληροφοριών του net και να πειραματίζεσαι μόνος σου ή και να νοικιάζεις ώρα σε κάποιο στούντιο αν θες το κάτι παραπάνω.

 

Συμφωνώ με τις γνώμες που ειπώθηκαν παραπάνω. Αν είναι να ξοδέψεις χρήματα για να πας σε μία σχολή ηχοληψίας και να πάρεις κάποιο πτυχίο, είναι σαφώς καλύτερα στο εξωτερικό. Απλά, φρόντισε οπωσδήποτε να υπάρχει μεγάλη τριβή από μέρους σου, πάνω στο αντικείμενο για να γίνεις όσο καλύτερος μπορείς. Και να μην αυταπατάσαι από αυτά που διαφημίζουν περί πρακτικής σε SSL κονσόλες με high-end μηχανήματα, περί σίγουρης επαγγελματικής αποκατάστασης κ.λ.π. Δεν υπάρχει περίπτωση να μιξάρεις σε SSL παρά μόνο μετά από εκατοντάδες - χιλιάδες ώρες τριβής και να ξέρεις ότι εκαντάδες - χιλιάδες φορές οι γνώσεις σου δεν θα εκτιμηθούν λόγω ανωτέρας βίας (βλέπε παραγωγοί, εταιρείες, στενόμυαλοι συνεργάτες (χωριεργάτες ;D), τάσεις του στυλ how-much-level-can-I-put-on-the-CD-before-it-melts κ.α.

 

Προσωπικά, και όσον αφορά στον Νάκα, θα πω ότι είναι super-market με την καλή και την κακή έννοια. Είχα πάει στο ωδείο του Νάκα πριν από 7-8 χρόνια για ένα σεμινάριο διάρκειας ενός μηνός περίπου, και ήταν πολύ λίγο. Για αυτό και προανέφερα ότι το καλύτερο πράγμα είναι η δική σου προσωπική τριβή πάνω στο αντικείμενο.

 

Αντε και καλή επιτυχία. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο τις παραπανω απαντησεις , θα απαντησω με 4 λεξεις - κατα την ταπεινη μου παντα αποψη -

 

"αυτι" - γνωσεις - εμπειρια/φαντασια

 

απο κει και περα οι ειδημονες ξερουν καλυτερα να σου πουν που θα πας.

παντως εχω δει ηχοληπτες που δεν εχουν βγει απο σχολη και κανουν τα ηχεια να σταζουν μελι.

 

η σχολη -κατα την γνωμη μου παντα- θα σου παρεχει της απαραιτητες γνωσεις.τα υπολοιπα δεν στα προσφερει καμμια σχολη.

 

my 2 cents ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ελεγα να δεις και τις ''Παπαντωνοπουλου'' και ''Σταυρακου''  ...παλιες καραβανες.

Για την sae δεν εχω αποψη.

Για τον Νακα... πολλα δεν ειναι???

Audioworkshop ειναι on line αλλα 2 απο τους διδασκοντες θεωρω κορυφες,

Χατζησταμου και Μπελλο.

 

Απο την αλλη εαν πας για on line δες και

 

  1) http://www.audioinstitute.com/

''Χαρτι'' απο Peter Miller και κοστος γυρω στα 500$ με ολο το πακετο αγκαλια!!!

 

 

Οι σχολές Παπαντωνοπούλου που βρίσκονται; βρήκα πληροφορίες online (ΟΜΟΝΟΙΑ) αυτό είναι; αν έχεις στείλε μου έστω σε pm. Ισως η καλύτερη λύση ειναι ένας συνδιασμός ενός course audioworkshop (ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΜΙΞΗΣ 4 εξάμηνα) + ενα online όπως το http://www.audioinstitute.com/ που δίνει κι ενα τυπικό diploma (αλήθεια το audioworkshop δινει;).. και στην συνέχεια εξάσκηση σε μικρά στουντιο ή όπου βρω.

Επίσης θέλω γνώμη για το http://www.audiomasterclass.com/ το οποίο από όσο γνωρίζω θεωρείται από τα καλά Online και τα trial tutorials που σου στέλνει δείχνουν μια χαρά. Επίσης δίνει diploma.

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια ,καλό έιναι αυτό το τοπικ να το αναλύσουμε κι άλλο λίγο καθώς πιστεύω πολλοί το ψάχνουν το συγκεκριμένο σε σχέση με Online αλλά και σχολές στην Ελλάδα..

Επίσης αν γνωρίζει κανείς να μου πει αν κάνεις και πρακτική στο audioworkshop στα στουντιο τους.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει μήπως κάποιος να μου πει τουλάχιστον αν αξίζει να προτιμήσω το audioworkshop εναντι κάποιου ξένουν online και ποια μαθήματα να διαλέξω; Επίσης δίνει κανένα υποτυπώδες διπλωμα;

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου