Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω μαγνήτες για γκάζια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια Fender USA Strat...με 3 μονους απο τη μαμα του...και θελω να φορεσω επανω τον διπλο SD SH-12 screamin' demon ...Καποιο μου λενε ομως δεν υπαρχει χωρος και αναγκαστικα χρειαζεται σκαψιμο οποτε και πρεπει να προτιμησω τον αντοιστιχο μονο, ενω αλλοι μου λενε πως αν την κιθαρα την εχω αγορασει απο το 2000 και επειτα οι κατασκευαστες εχουν προνοησει και υπαρχει χωρος...Τι λετε? Επισης θα ηθελα να ακουσω γνωμες για τον εν λογω μαγνητη, καθως επισης και αν θα υπαρχει ανισοροποια σε συνδιασμο με τους υπολοιπους μαγνητες που θα παραμεινουν ιδιοι...εκτος αν εχετε να προτεινετε αλλους μαγνητες για τον τελειο συνδιασμο οποτε να τους αλλαξω ολους...Οπως καταλαβαινετε θελω γκαζια..πολλα γκαζια...Ακουω γνωμες και προτασεις...

 

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα προσπαθήσω να σου λύσω τις απορίες που μπορώ :wink: ¶μα το ότι θέλεις πολλά γκάζια είναι κανόνας απαράβατος :) τότε ο SH-12 ίσως δε σε κάλυψει και καλύτερα κοίτα για κανέναν SH-6,SH-13,SH-8 για πολλά γκάζια.Βέβαια στα γκάζια παίζουν και ενισχυτές και διάφορα άλλα.Όσο αφορά τους μαγνήτες όμως αυτές τις λύσεις μπορώ να σκεφτώ τώρα.Ρίξε μια ματιά εδώ www.seymourduncan.comhttp://Eπίσης για τρελά γκάζια υπάρχουν και οι ΕΜG-81,EMG-85.Θα σου πρότεινα να αλλάξεις όλο το σετ σου ακριβώς για λόγους ισορροπίας έντασης των μαγνητών.Προφανώς είσαι φανατικός του Lynch :wink: οπότε ένας καλός συνδιασμός πιστεύω SH-12(bridge)και ΗΟΤ RAILS(neck,middle).Ελπίζω να βοήθησα. :)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) καλό θα ήταν να μας πεις τι ενισχυτή έχεις,αν χρησιμοποιείς κάποια πετάλια κτλ κτλ

2ον) σου προτείνω να μην πάρεις ένα πολύ δυνατό μαγνήτη.Αν θέλεις κάτι δυνατό,χωρίς να αλλάζεις κιόλας pickguard,υπάρχει ο hotrails της Duncan,αλλά στα αυτιά μου ακούγεται πολύ μουντός (έχει πολλά μπάσα και μεσαία) και σε ένα τρανζιστοράτο ενισχυτή,θα "τζιτζικίσει".Ο Lynch ναι μεν χρησιμοποιεί τον Screaming Demon,αλλά ώς γνωστόν έχει και τα Soldano SLO-100 από πίσω.Αυτό του δίνει ένα πιο μελωδικό ήχο στα σολο (που συνήθως παίζει) δεδομένου ότι χρησιμοποιεί ένα μέτριας έντασης μαγνήτη.Το ίδιο ισχύει και για τον Joe Satriani,που χρησιμοποιεί τον παρόμοιο DiMarzio Fred.Όσον αφορά τους EMG,αν δεν έχεις κάποιο καλό ενισχυτή η preamp,θα ακούγονται εντελώς μονοδιάστατοι,οπότε καλύτερα να τους αποφύγεις.

Το "πολλά γκάζια" μπορεί να έχει πολλές παραλλαγές...αν θέλεις,πες μάς τι ήχο επιδιώκεις πάνω κάτω (θες πχ metallica παραμόρφωση,η Lynch παραμόρφωση) για να

σε βοηθήσουμε καλύτερα.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα τι να πω για τον ηχο που θελω να εχω....?Με τρελαινει ο ηχος του Lynch....με λιωνει ο ηχος του Chris Risola (STEELHEART)...με ισοπεδωνει ο ηχος του Steve Harris (SHY)...με καταπλισει ο ηχος του Gene Allen (LIZZY BORDEN) με κανει να ανατριχιαζω ο ηχος του Akira Takasaki (LOUDNESS)....Μπορειτε να βοηθησετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δοκιμάσεις τους sensors της Lace, για δυνατό σήμα με χαμηλό θόρυβο, σε συνδυασμό μάλιστα με προσωπικότητα στον ήχο. Ρώτα πληροφορίες στο RockPile στη Χ. Τρικούπη, απέναντι από την Αγροτική Γωνιά. 8)

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν & σίγουρα μόνο οι μαγνήτες δεν θα σε βοηθήσουν να "πιάσεις" τον ήχο του κοίτα εδω

 

http://www.georgelynch.com/gear.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο μου λενε ομως δεν υπαρχει χωρος και αναγκαστικα χρειαζεται σκαψιμο οποτε και πρεπει να προτιμησω τον αντοιστιχο μονο' date=' ενω αλλοι μου λενε πως αν την κιθαρα την εχω αγορασει απο το 2000 και επειτα οι κατασκευαστες εχουν προνοησει και υπαρχει χωρος...Τι λετε? [/quote']

 

 

Τυχαίνει να με ενδιαφέρει ακριβώς το ίδιο θέμα... Έχει κάποιος απάντηση για το συγκεκριμένο ερώτημα?

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου