Προς το περιεχόμενο

Ευκολόπαιχτα μανίκια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα μια συζητηση με τον φιλο μου τον Τακη και δοκιμαζοντας την ibanez μου ομολογησε πως οι ibanez εχουν πολυ καλο και ευκολο μανικι... Εσεις τι λετε? Αν κοιταξουμε το μανικι αυτο καθεαυτο, νομιζω πως η stratocaster υστερεί καπως. Δηλαδη δεν ειναι τοσο ευκολοπαιχτη κιθαρα... :roll:

ill your idols!!! (κλεμμένο είναι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ τα μπράτσα με το σωστό σετ απ μπορούν να γίνουν ευκολοπαιχτα,εκτος κι αν υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα.

Σε ΠΟΙΑ strat αναφέρεσαι οτι δεν είναι ευκολόπαιχτη,προσωπικά εγω γνωρίζω τουλάχιστον 20 διαφορετικούς τύπους μπράτσων για την συγκεκριμένη κιθάρα :wink:

Απο εκεί και πέρα τα πάντα είναι θέμα γούστου & πείρας.Συνήθως οι περισσότεροι κιθαρίστες ξεκινανε απο τα λεπτά "μπουζουκομπρατσα" τύπου ΙΒΑΝΕΖ & με τον καιρό (& μετα απο κανα δυο τενοντιτιδες :cry: ) καταλαβαινουν ότι τα παχύτερα μπράτσα & καλύτερη στηριξη προσφέρουν & ευκολόπαιχτα είναι :wink:

Επίσης οσον αφορά το μηκος της σκάλας οι Gibson που εχουν κοντυτερη σκάλα απο τις Fender είναι πιό ευκολες στο παίξιμο...

Και πάλι όμως τα πάντα ειναι θεμα σετ απ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με τον superfunk αλλα καποιες φορες ολοι θα το εχουμε παθει να πιασουμε μια κιθαρα και να πουμε οτι το μανικι της μας κολλησε ...κουτι στο χερι ετσι δεν ειναι :wink: ετσι και εγω αυτο επαθα οταν επιασα και επαιξα μια js1000 αλλα και την κιθαρα του φιλου blasito ibanez sa prestige.σιγουρα ειναι θεμα set up αλλα αν υποθεσουμε οτι εχεις μπροστα σου ας πουμε 5κιθαρες οπως:fender,gibson,ibanez,prs,esp και ειναι ολες τελεια σεταρισμενες απο εκει και περα ειναι θεμα ..μανικιου ποιο θα σου κολλησει

 

Y.Γ.1.superfunk με την δικια μου επαιξε την 2001 και δεν το βολεψε το μπρατσο γιατι ηταν λιγο παχυ μου ειπε(που αυτο ειναι και medium)...που να επαιζε και με το παχυ της 79..χεχε :lol: παντως δεν εχει και αδικο..μερικες φορες αν συνηθησεις τα μανικια της ibanez μετα σου φαινονται ...καπως της fender κτλ...

 

Υ.Γ.2.ψαχνω drummer απο θεσσαλονικη... πουλαω fender twin reverb re issue 65,με 2ηχεια eminence legend,fender stratocaster original 1979,καρτα ηχου terratec phase 28

 

Y.Γ.3.δειτε εδω το Gear μου:...http://www.photobox.co.uk/shared/browse.html?c_album=1207401

 

 

τα mp3 μου:ic-musicmedia.com/takis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άσχετο: Πού βρεθήκατε εσείς οι 2 (takis και blasito) και παίξατε μαζί? Ο ένας μένει Θεσ/κη κι ο άλλος Χανιά από ότι βλέπω!! ??!! :lol: :) :D :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Y.Γ.1.superfunk με την δικια μου επαιξε την 2001 και δεν το βολεψε το μπρατσο γιατι ηταν λιγο παχυ μου ειπε(που αυτο ειναι και medium)...που να επαιζε και με το παχυ της 79..χεχε παντως δεν εχει και αδικο..μερικες φορες αν συνηθησεις τα μανικια της ibanez μετα σου φαινονται ...καπως της fender κτλ...

 

ακριβώς τα πάντα είναι θεμα συνήθειας,εγω πχ ουτε 2 λεπτα δεν μπορώ να παίξω με μπράτσο ΙΒΑΝΕΖ παθαίνω αμέσως τενοντίτιδα και κουράζεται πολύ το χέρι μου μια και το λεπτό μπράτσο δεν μου προσφερει την στήριξη & την άνεση που έχω συνηθίσει :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε μπερδεμα... :lol: εγω τις...τενοντιτιδες τις παθαινω οταν παιζω με παχια μπρατσα γιατι με δυσκολευουν να τα πιασω καλα και να κανω bend.. :cry: μου φαινεται σαν να κανω προσπαθεια να τα αγκαλιασω,να τα πιασω.ισως superfunk να με βολευαν μονο για ρυθμικη οπως μου ειχες πει... :wink: σε αυτο μαλλον θα με βολευαν αλλα για lead παιξιμο και με bends προτιμω οτιδηποτε εκτος απο παχυ..τρεχα γυρευε δηλαδη... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα περισσότερο ρόλο παίζει το να "γλιστράει" το μπράτσο από πίσω παρά το πάχος του.Τα αφινίριστα μπράτσα ή αυτά με πολύ ελαφρό φινίρισμα(σαν της rockinger,χεχε) είναι που κάνουν εύκολο το παίξιμο.Η παλιά μου κιθάρα(Godin) είχε πολύ έντονα φινιρισμένο μπράτσο σαν τις gibson ενα πράμα με αποτέλεσμα να κολλάει το χέρι και να μην με βολεύει.Νομίζω ότι και οι περισσότερες fender strat έχουν τέτοιο μανίκι σε αντίθεση με τις Ibanez που έχω δοκιμάσει και έχουν όλες πολύ απαλό φινίρισμα με αποτέλεσμα να γλιστράει το χέρι.Επίσης κατάλαβα ότι το radius της ταστιέρας παίζει και αυτό σημασία στο εύκολο παίξιμο.Όσο πιό flat είναι το μπράτσο τόσο πιό χαμηλά πέφτουν οι χορδές και τόσο πιό εύκολο γίνεται το παίξιμο πάντα μιλώντας για lead παίξιμο και σχετικά γρήγορο.Το τέλειο radius το είδα στην tele του superfunk,το compound radius που φτιάχνει η warmoth,αν και το συγκεκριμένο μπράτσο ήταν πολύ παχύ για τα γούστα μου.Ένα μπράτσο όμως νορμάλ πάχους(ούτε πολύ παχύ ούτε πολύ λεπτό) με compound radius και ελαφρό φινίρισμα ή καθόλου θα ήταν το τέλειο για μένα.

Τάκη θα σου έλεγα αν το μπράτσο σου είναι φινιρισμένο να το τρίψεις από πίσω για να φύγει το βερνίκι και ίσως σου αρέσει πολύ περισσότερο έτσι.Για λεπτομέρειες όμως ρώτα τον superfunk πως να το κάνεις.Εννοείται δοκίμασε κανα αφινίριστο πρώτα να δείς αν σου αρέσει και μετά κάνε το,μην σε πάρω στο λαιμό μου,έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο και η τεχνικη...βασικα πιστευω ειναι σε ποιο μπρατσο θα εφαρμοσεις την τεχνικη σου και πως θα σε βολεψει.πιστευω ειναι και θεμα ...ανατομικο του χεριου μας,του καρπου μας κτλ...ο καθε ενας απο εμας εχει το δικο του ας πουμε feel οταν πιανει την κιθαρα.

τελοσπαντων ας μην το κουραζουμαι και πολυ :lol:

πιστευω οτι οταν πιασεις μια κιθαρα και νιωσεις κατευθειαν το feel οτι σου κολλησε και σου ταιριαζει..αυτη ειναι η...εκλεκτη :lol:

και μετα μαθαινεις,εφαρμοζεις,εξασκεις,την τεχνικη πανω σε αυτο το μανικι που σε βολεψε ανατομικα πρωτα.αποψη μου... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου