Προς το περιεχόμενο

Εκσκαφές και άλλες matchless περιπέτειες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε φίλε superfunk εσυ είσαι που δοκιμάζεισς κιθάρες στα μαγαζιά παίζοντας αποκλειστικά ακκόρντα και κάποιος σε ρώτησε γιατί δεν κάνεις κανα bent και του απάντησες δεν χρησιμοποιώ bents?

διότι (no offence) αν τα παραπάνω αληθεύουν....δεν λέω, δεν είμαι καλός κιθαρίστας κι εγώ αλλά βλέπει κι ο αρχάριος πιτσιρικάς το...gate keeper και νομίζει ότι μιλάει κανας satriani.

όχι μόνο θεωρία ρε φίλε.....

 

καλα κι εγω  το μαθημα "introduction to bends" ,με 5 το περασα οταν εδινα για gate keeper,για να λεμε κ του στραβου το δικιο.

 

να συμπληρωσω οτι το θεμα δεν ειναι για γελια.Με το νεο συστημα πανελληνιων,μπαινουμε σε σχολες που δεν εχουμε τα απαραιτητα εφοδια κ προσοντα να τις τελειωσουμε.Το ειχε πει ο Σουφλιας τοτε στην αλλαγη (του server) : "το οτι θα γινεται καποιος gate keeper,δε σημαινει οτι απαραιτητα θα μπορεσει να γινει modulator ουτε οτι υπαρχει στο νοιζ απορροφηση για ολους οσους μπαινουν".Θεωρω την κατασταση τραγελαφικη κ θελω να προστατευσω τα νεα μελη.Αυτα που μας λεγαν οι γονεις μας,"γινε εσυ gatekeeper και μετα ασχολησου οσο θες  με τη μουσικη" τα θεωρω θλιβερα μικροαστικα καταλοιπα της μεταπολιτευτικης Ελλαδας.Κουκλιτσα ο spiderman,oλοι στα Προπύλαια.

 

ΥΓ.ετσι προκυπτουν οι χαρακτηρισμοι "αιώνιοι gate keepers" κλπ.Η λυση οπως παντα ειναι η ανθρωπιστικη παιδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε μια υστατη προσπαθεια, μπας και σωθει το thread, θα αναφερω οτι οι Matchless ειναι ενισχυτες τους οποιους ξεκινησε ο Sampson, κυριως EL34-EL84 based κυκλωματα.

Σχετικα british ηχος, αλλα με μπασα απο παλιο tremolo Marshall κεφαλι, για οποιους εχουν ακουσει.

Καθαρα απιστευτα κατα την αποψη μου και αυτο ισχυει γενικα για τους ενισχυτες του Sampson.

Δηλαδη, επειδη ετυχε να εχω και Star και BadCat, απλα, δεν υπαρχουν αυτα τα καθαρα σε αλλο μηχανημα.

Περαιτερω θα διαφωνησω σε 2 θεματα, με το φιλο SuperFunk.

1ον) που ειπε οτι οι VHT π.χ. και οι Rivera ειναι πιο καθαροι.

Ειδικα για τους VHT απορω, γιατι ειχα το PittBull 45 το οποιο ηταν το πλεον καθαρο μοντελο τους και δε συγκρινεται καν με τα καθαρα ενος clean model του Matchless.

2ον) δεν καταλαβα για ποιο λογο ηθελαν αλλαγη λυχνιων 2 φορες το χρονο???

 

Οτι ειναι ολιγον τι βαριοι, ισχυει, αφου εχουν κατι μετασχηματιστες εξοδου, τουλαχιστον κτηνη...

Αλλα δεν μπορεις να εχεις τα παντα σε ενα ενισχυτη... και ποιοτητα και αψογο ηχο και αμετρητα features και move-ability κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω γιατι ξερω οτι τα κατεξοχην καλα καθαρα προερχονται απο ενισχυτες Fender (you choose wich one) και απο Roland jazz chorus?

 

Δεν θα ξερω καλα ε?

 

(χωρις να θελω να υποβιβασω τους matchless, respect Eric Johnson, Robben Ford)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) που ειπε οτι οι VHT π.χ. και οι Rivera ειναι πιο καθαροι.

Ειδικα για τους VHT απορω, γιατι ειχα το PittBull 45 το οποιο ηταν το πλεον καθαρο μοντελο τους και δε συγκρινεται καν με τα καθαρα ενος clean model του Matchless.

2ον) δεν καταλαβα για ποιο λογο ηθελαν αλλαγη λυχνιων 2 φορες το χρονο???

 

1)αυτα ειναι γουστα εγω αναφερομουν σε ενα τερας VHT με ΚΤ88 που ειχε απιστευτο καθαρο ηχο,ενω και ο Quiana μου μου αρεσε περισσοτερο (γενικα οι ΕL84 δεν συγκρινονται με τις 6L6 σε αυτο που εγω θεωρω "καθαρο" μια και ο Matchless δεν εχει το headroom ενος 6L6 ενισχυτη & βρωμιζει (ετσι αλλωστε ΠΡΕΠΕΙ να κανει) αν τον ανοιξεις.

 

 

2)επειδη τρεχουν σε ψευτοταξη Α,με καθημερινη χρηση οι EL84 φθειρονται πολυ περισσοτερο ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, οι fender ειναι προτυπο καθαρου, αλλα ειναι και αυτο που λεμε "αλλη σχολη"...

ο matchless ειναι λιγο πιο british oriented, αλλα εχει κατι που δεν εχουν ολοι οι υπολοιποι british

 

 

SF, δεν εχω ακουσει τον Quiana να σου πω την αληθεια, εχω ακουσει αλλους Rivera ομως.

Αλλα για VHT μαλλον κανεις καποιο λαθος...

Μηπως αναφερεσαι σε αλλη μαρκα?

Το μοναδικο clean μοντελο τους ηταν το 45, ολα τα υπολοιπα ειχαν ενα υποτυπωδες καθαρο..

Αλλα και παλι, μου φαινεται λαθος αυτο που λες, δλδ με ενα μοντελο απο καθε εταιρεια, λες οτι ειναι πιο καθαροι, απο τον Matchless.

H Rivera δεν εβγαλε και δεν βγαζει μονο τον Quiana, ουτε η VHT μονο το μοντελο που λες...

Η Matchless ομως παραγει κατα 80% clean μοντελα.

 

Oτι ειναι θεμα γουστου ομως, εννοειται.-

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά, με μια ματιά στο σάιτ των Matchless (http://www.matchlessamplifiers.com/) μπορεί να διαπιστώσει κάποιος (με λίγη διορατικότητα) ότι έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί η εποχή που περιστρέφονταν οι κατασκευές τους κυρίως γύρω από Vox φιλοσοφίες. Εξακολουθούν όμως να παραμένουν κόμπο, με σκοπό το τερμάτισμα του master volume και την μαγεία να παίζεις καθαρά και βρώμικα ό,τι στιγμή θες σύμφωνα με την ένταση του παιξίματός σου χωρίς χρήση κανενός πεταλιού...

 

(...κανένα σμάιλι που να του τρέχουν τα σάλια έχουμε βρε παιδιά;;;; )

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί η εποχή που περιστρέφονταν οι κατασκευές τους κυρίως γύρω από Vox φιλοσοφίες.

 

Φυσικα ομως το Thread αυτο του... 1821 ;D  για τον dc30 μιλαει ;D ;D

 

Αλλα για VHT μαλλον κανεις καποιο λαθος...

Μηπως αναφερεσαι σε αλλη μαρκα?

 

Οχι σε εναν Ultra Lead με KT88 που με ειχε στειλει με το ΚΑΘΑΡΟ του καναλι οταν τον ειχα ακουσει (ηταν βεβαια ΤΕΡΑΣ) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω δοκιμάσει (δεν είχα ποτέ στην κατοχή μου), έναν Matchless Chieftain και έναν Μatchless DάλειC 30.

 

O DC 30. Πρόκειται για έναν φοβερό ενισχυτή, αν πρόκειται να πάιζεις μόνος σου...

Ενώ σε εντυπωσιάζει με τον ζωντανό όγκο που μπορεί να βγάλει, (να σημειώσω εδώ ότι δεν συμφωνώ στο ότι δεν έχει headroom, εμένα τουλάχιστον μου ακούστηκε τεράστιο για 30 watt), o ήχος του είναι τέτοιος που είναι εντελώς άχρηστος για μια μπάντα, εκτός κι αν αυτή ονομάζεται "Εγω, ο μονομανής κιθαρίστας - κι οι υπόλοιποι στο βάθος κήπος". Τα βρώμικα είναι δέκα φορές χειρότερα γιατί ακριβώς ο όγκος και τα μπάσα αυξάνονται κι άλλο.

Συμπέρασμα: Kαμιά σχέση με VOX AC 30. Τι θα τα κάνω όλα αυτά τα μπάσα οέο;

 

O Chieftain: Στα καθαρά μου άρεσε περισσότερο από τον DC 30. Eίχε πιο flat απόκριση αλλά μου φάνηκε ότι βρώμιζε πιο γρήγορα σε σχέση με τον DC 30.

Και στα βρώμικα κάλυτερη η κατάσταση. Σαφώς πιο χρήσιμος ήχος.

 

Γενικά και οι δύο ενισχυτές πάσχουν σε αυτό που εγώ ονομάζω "παρουσία".

 

Αν κάποιος ψάχνει για πραγματική βελτίωση στον ήχο του VOX, τότε οι μόνοι ενισχυτές που πραγματικά το πετυχαίνουν είναι καποιοι Divided By 13. Οι Μatchless έχουν δικό τους ήχο. (επίσης μου τη δίνουν οι mismatched καμπίνες).

 

Όλα τα παραπάνω με το δικό μου αυτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπασσα εχουν οι Matchless, αλλα εχουν μπασσα "σωστα"...

Δοκιμασε να βαλεις τα μπασσα πανω απο το 4 σε ενα silver twin.

Εχει γινει σεισμος, μπουκωνουν τα παντα, χωρις φυσικα να σημαινει οτι ειναι μαπα ο εν λογω...

 

Τωρα επειδη καποιος ειπε για χρηση τετοιου ενισχυτη μεσα σε μπαντα.

Αν βγει ο κιθαριστας, οχι με Matchless, αλλα με αλλη σχετικη εταιρεια, BadCat, Divided, Cornell, Mojave κλπ και βγει ο μπασιστας με ενα τυχαιο φεντερακι, η  με ebs κλπ, θα ακουγεται χαλι...

Αυτο δε σημαινει οτι ειναι μαπα το μηχανημα του κιθαριστα...

 

Αγαπητε Superfunk, χωρις καμια θεληση να σε προσβαλω, αν ο ενισχυτης που αναφεροσουν στην πρωτη σελιδα του thread για να πεις οτι ειναι πιο clean απο Matchless, ειναι ο UltraLead, συγνωμη, αλλα εχεις ψευδαισθησεις...

Αλλο το να σου αρεσει περισσοτερο (ισως και απο οτιδηποτε αλλο) και αλλο το να θεωρεις οτι το SuperLead (το παγκοσμιως ultimate metal μηχανημα) ειναι πιο clean απο ενα Matchless.

Και ειδικα απο σενα που θυμαμαι σε αλλα thread να "υποτιμας" τα VHT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπασσα εχουν οι Matchless, αλλα εχουν μπασσα "σωστα"...

Δοκιμασε να βαλεις τα μπασσα πανω απο το 4 σε ενα silver twin.

Εχει γινει σεισμος, μπουκωνουν τα παντα, χωρις φυσικα να σημαινει οτι ειναι μαπα ο εν λογω...

 

 

Σωστος αλλα μια διευκρινηση πανω σε αυτο.

Οι ενισχυτες που αναφερεις παλιοι twin κτλ εχουν οντως πολλα μπασα αλλα παιζουν πολυ καλα πανω τους παλιες κιθαρες που συγκριτικα με τις νεες κιθαρες με hi-outout μαγνητες ηταν πολυ πιο low. Υπαρχει μια αλλη ισορροπια εκει ;)

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου