Προς το περιεχόμενο

Cubase VST/24


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι ενα καινουργιο μελος, το οποιο τωρα αρχισε να ασχολητε με το χαριτωμενο σπορ του pc recording και βρηκα μπροστα μου καποια προβληματα που ξερω οτι πολλοι απο εσας τα εχουν ξεπερασει εδω και πολλα χρονια. Δουλευω με το Cubase vst/24 γιατι με εχει βολεψει αλλα και γιατι με ικανοποιει για αυτο που θελω να κανω.Οι ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης:

Α) Αν μπορω να μετατρεψω ενα audio καναλι σε midi και το αναποδο.

Β) Πως μπορω να ενωσω δυο parts χωρις να καλυπτει το ενα το αλλο.

Γ) Αν μπορω να γραψω σε CD οτι ακουω (δηλαδη τους ηχους της καρτα μου και τα audio καναλια που εχω γραψει)

Δ) Δουλευω με τους ηχους που εχει η καρτα μου (Soundblaster Live 5.1) για midi ηχους και εκει εχω δυο προβληματα:

1)Οι ηχοι των τυμπανων (οχι ολοι) ξαφνικα αρχισαν να μην ακουγονται οπως θα επρεπε (π.χ το φιουτζι ενω πρωτα ακουγοταν ικανοποιητικα τωρα ακουγεται σαν παφλασμος)

2)Οι εντασεις σε καποιους ηχους ξεφευγουν και ακουγονται πολυ δυνατα ενω τα εχω χαμηλομενα.

Αυτα τα ολιγα για αρχη και επεται συνεχεια.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Το περιεχόμενο ενός audio καναλιού δεν μπορεί να μετατραπεί σε midi περιεχόμενο. Διαρκώς ακούω για διάφορα προγράμματα που θεωρητικώς το κάνουν, αλλά η επιτυχία τους στηρίζεται στην θεωρητική ικανότητα να "ανιχνεύουν" τονικές και ρυθμικές πληροφορίες και να τις μετατρέπουν σε midi αξίες, διαδικασία που λειτουργεί αξιοπρεπώς όταν και οι ρυθμικές και οι τονικές πληροφορίες είναι απλές (π.χ. κάποιο μονοφωνικό όργανο ή τύμπανα). Στη φάση που είσαι (αλλά και για πάντα, αν θες τη γνώμη μου) καλύτερα να θεωρείς ότι η μετατροπή από audio σε midi δεν γίνεται.

 

Η μετατροπή midi περιεχομένου σε audio αφορά το να στείλεις το midi περιεχόμενο σε κάποιο όργανο (πραγματικό ή vst) και να το ηχογραφήσεις την ώρα που παίζει.

 

Β) Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς με την λέξη "ένωση". Αν εννοείς να παίζουν την ίδια στιγμή, απλά βάλε τα parts σε διαφορετικά tracks στο Cubase. Αν εννοείς να παίζει το ένα μετά το άλλο, τοποθέτησε τα σε διαδοχή στο ίδιο track.

 

Γ) Μπορείς, αρκεί όλα όσα ακούς να είναι (ή να έχουν μετατραπεί) σε audio. Τώρα, όταν πατάς play ακούς όλα τα τυχόν audio tracks που έχεις, αλλά και όλα τα midi tracks καθώς αναπαράγεται το περιεχόμενό τους από κάποιο πραγματικό ή vst όργανο. Αναζήτησε τη λειτουργία "Export" στο Cubase. Αυτή θα σου "εξάγει" όλο το κομάτι σε στερεοφωνικό ηχητικό αρχείο, το οποίο μπορείς να "κάψεις" σε cd.

 

Δ) Για τα προβλήματα με την κάρτα σου δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω καθώς μπορούν να σχετίζονται με πολλούς παράγοντες, από αδυναμίες στον υπολογιστή, μέχρι κακούς drivers, μέχρι ... Το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι η λέξη "ξαφνικά" στην περιγραφή των προβλημάτων σου δεν είναι καλό σημάδι γιατί δείχνει είτε ότι κάτι έκανες εσύ χωρίς να το καταλάβεις (το πιθανότερο), είτε ότι έχεις κάποια βλάβη σε επίπεδο software ή/και hardware.

 

Επειδή απειλείς ότι έπεται συνέχεια :lol: , σε συμβουλεύω να μην προσπαθείς ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να λύσεις προβλήματα χειρισμού του Cubase και προβλήματα με την hardware υποδομή σου. Είναι σα να προσπαθείς να οδηγήσεις ένα αυτοκίνητο την ώρα που του έχεις αφαιρέσει τους τροχούς για να αλλάξεις τα τακάκια των φρένων 8O . Καλύτερα κράτα τις απορίες σου απλές, και πριν συνεχίσεις την προσπάθειά σου να μάθεις το cubase βεβαιώσου ότι δεν υπάρχουν προβλήματα με την hardware υποδομή σου. Αυτά μπορεί να είναι πολλά και σύνθετα - αν δεν αισθάνεσαι ικανός να τα λύσεις μόνος σου, ζήτα βοήθεια από κάποιον επαγγελματία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Β) Πως μπορω να ενωσω δυο parts χωρις να καλυπτει το ενα το αλλο.

 

Καλώς όρισες: Φαντάζομαι πως με την "ένωση" εννοείς να "κολλήσουν" τα parts ενός καναλιού (audio?). Μάλλον έχεις ενεργοποιημένο το snap (bar). Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις και θα μπορείς να μετακινείς το part ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Οι ηχοι των τυμπανων (οχι ολοι) ξαφνικα αρχισαν να μην ακουγονται οπως θα επρεπε (π.χ το φιουτζι ενω πρωτα ακουγοταν ικανοποιητικα τωρα ακουγεται σαν παφλασμος)

2)Οι εντασεις σε καποιους ηχους ξεφευγουν και ακουγονται πολυ δυνατα ενω τα εχω χαμηλομενα.

 

Ένα ενδεχόμενο είναι το Keyboard σου στέλνει Midi controllers τα οποία γράφονται στα tracks.Έτσι κάποια controllers όπως Main Volume και pitch bend μπορεί είναι ήδη γραμμένα σε κάποιο midi track και σου δημιουργούν τα προβλήματα που ακούς .Για να τα εντοπίσεις και να τα αφαιρέσεις πρέπει να έχεις έστω και τις στοιχειώδεις γνώσεις χειρισμού του Cubase (δηλαδή πρέπει να διαβάσεις το εγχειρίδιο… :wink: ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχη ευχαριστω για τις απαντησεις, αλλα μαλλον δεν ημουνα αρκετα σαφης. Εχω παρει και τα δυο βιβλια του Αντωνη Παπαδοπουλου για το Cubase (είναι παρα πολύ καλα) και τις απαντησεις που μου δωσατε της εχει και αυτος αναφερει μονο που δεν ξερω αν τα γραφει σωστα η εγω τα κανω λαθος. Όταν λεω ενωση των parts εννοω ότι εχω παιξει ένα θεμα στην κιθαρα (στα ιδια μετρα ) σε δυο διαφορετικα tracks και θελω να τα ενωσω (τα parts) ώστε να ακουγονται από το ένα track.Παταω Ctrl+Alt και μετακινω το ένα part πανω στο άλλο, αλλα τοτε ακουγεται μονο το ένα part αντι και τα δυο.Την ηχογραφηση την εχω σε θεση Overdub αλλα το αποτελεσμα είναι το ιδιο,το ένα part ερχεται και καλυπτει το άλλο αντι να γινουν ένα.Οσο για το άλλο θεμα, το ξερω ότι γινεται με το export και τα λοιπα, αλλα δεν θελω να μπω στην διαδικασια να μετατρεψω ολα τα midi καναλια σε audio (ειναι πολύ χρονοβορο) απλως ρωτησα αν γινεται με άλλο τροπο.Για την μετατροπη audio σε midi και το αναποδο, μου φαινεται ότι καπου το διαβασα στο Forum αλλα δεν θυμαμαι αν το καταλαβα σωστα, ότι γινεται, αλλα δεν βρισκω το συγκεκριμενο αρθρο.Αυτά και επεται συνεχεια………

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχη ευχαριστω για τις απαντησεις, αλλα μαλλον δεν ημουνα αρκετα σαφης. Εχω παρει και τα δυο βιβλια του Αντωνη Παπαδοπουλου για το Cubase (είναι παρα πολύ καλα) και τις απαντησεις που μου δωσατε της εχει και αυτος αναφερει μονο που δεν ξερω αν τα γραφει σωστα η εγω τα κανω λαθος. Όταν λεω ενωση των parts εννοω ότι εχω παιξει ένα θεμα στην κιθαρα (στα ιδια μετρα ) σε δυο διαφορετικα tracks και θελω να τα ενωσω (τα parts) ώστε να ακουγονται από το ένα track.Παταω Ctrl+Alt και μετακινω το ένα part πανω στο άλλο, αλλα τοτε ακουγεται μονο το ένα part αντι και τα δυο.Την ηχογραφηση την εχω σε θεση Overdub αλλα το αποτελεσμα είναι το ιδιο,το ένα part ερχεται και καλυπτει το άλλο αντι να γινουν ένα.Οσο για το άλλο θεμα, το ξερω ότι γινεται με το export και τα λοιπα, αλλα δεν θελω να μπω στην διαδικασια να μετατρεψω ολα τα midi καναλια σε audio (ειναι πολύ χρονοβορο) απλως ρωτησα αν γινεται με άλλο τροπο.Για την μετατροπη audio σε midi και το αναποδο, μου φαινεται ότι καπου το διαβασα στο Forum αλλα δεν θυμαμαι αν το καταλαβα σωστα, ότι γινεται, αλλα δεν βρισκω το συγκεκριμενο αρθρο.Αυτά και επεται συνεχεια………

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου