Προς το περιεχόμενο

Ibanez sr305 ή Ibanez srx365?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω να αγοράσω ένα φθηνό 5χορδο για να αρχίσω να το γρατζουνάω μέχρι να συνηθίσω τις 5χορδές και επειδή Ibanez Uber Alles (και ειδικά στα φθηνά μοντέλα) έχω σταμπάρει 2 μπασάκια στα ίδια λεφτά πάνω κάτω (35 ευρώ διαφορά). Έχω ακούσει (δεν έχω παίξει) την σειρά 3 της srx σε 4χορδο και μου άρεσε. Παρ' όλα αυτά εμφανισιακά μου αρέσει περισσότερο το sr. Πείτε και εσείς κάποια γνώμη. Τι θα προτείνατε? Υπόψιν πως δεν με ενδιαφέρει να είναι και πολύ all around όργανο... Προτιμώ να είναι προς το heavy,hardcore,nu metal ήχο...

http://www.thomann.de/gr/ibanez_srx365_tgy.htm

http://www.thomann.de/gr/ibanez_sr305ipt.htm

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mahogany vs Agathis? Mahogany για μενα.

 

δοκιμασα τη 1. χθες στον Τριμη, μια χαρα ειναι και εχει καλη τιμη εκει.

Ειναι για Rock, Metal μπασσο.

Satisfied Digitech RP500 User!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 5χορδα δεν είναι και τίποτα σπουδαίο να συνηθίσεις, οπότε μην το φοβάσαι. Εκτός αυτού, τα περισσότερα έχουν μικρότερο string spacing, που σε μερικούς (εκτός slap-άδων) φαίνεται ευκολότερο, και με δάχτυλα και με πένα. Τώρα, απ'αυτά τα δύο, το srx έχει string spacing 19mm, δηλαδή ακριβώς όπως και ένα 4άρι, άρα θα έχει σίγουρα και κάπως φαρδύτερη ταστιέρα. Το sr από την άλλη έχει καλύτερη προενίσχυση (προσωπική άποψη), και μικρότερο spacing. Αν παίζεις αρκετό slap καλύτερη επιλογή θα'ταν το srx, αν όχι το sr θα'ταν η δική μου επιλογή.

 

Αν δεν είσαι εντελώς αποφασισμένος για μόνο ibanez, πάντως, ψάξε και καμιά άλλη εταιρία, ίσως βρείς κάτι καλύτερο.

 

 

Mahogany vs Agathis? Mahogany για μενα.

 

δοκιμασα τη 1. χθες στον Τριμη, μια χαρα ειναι και εχει καλη τιμη εκει.

Ειναι για Rock, Metal μπασσο.

 

Το agathis μια χαρά ξύλο είναι, το ότι το βάζουν σε φθηνές κιθάρες απλά σημαίνει ότι είναι από τα σχετικά φθηνά ξύλα, μια και υπάρχει σε αφθονία (so far). Poor man's mahogany.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου