Προς το περιεχόμενο

Μείκτης/Switch ψηφιακών σημάτων (SPDIF/TOSLINK)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

έστω ότι έχω 4-5 πηγές που βγάζουν έξοδο SPDIF/TOSLINK, υπάρχει κανα μαραφέτι που να λειτουργεί ως μείκτης / κάρτα ήχου ή switch και να συνδέεται με PC μέσω USB ή Firewire?

 

Αυτό που φαντάζομαι στο μυαλό μου είναι κάτι σαν μια MOTU 828 για παράδειγμα, αλλά με περισσότερες ψηφιακές εισόδους από ότι αναλογικές. Υπάρχει κάτι τέτοιο? Έχει να προτείνει κανείς καμιά λύση? ::)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις αυτό της m-audio

 

http://www.m-audio.com/products/en_us/ProFireLightbridge-main.html

 

που δίνει 4 οπτικές και έχει και 2 analog out για να συνδέσεις τα ηχεία σου.

Φαντάζομαι να γνωρίζεις ότι οι συσκευές που θα δίνουν Spdif out θα πρέπει να είναι συγχρονισμένες μεταξύ τους.

 

Υγ. Αλήθεια τι "μηχανάκια" θέλεις να συνδέσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν το έχω δοκιμάσει (οπότε το προτείνω με επιφύλαξη) αλλά το μόνο που γνωρίζω και μάλλον σου κάνει είναι το παρακάτω...

<A HREF="http://www.roland.com/products/en/M-1000/index.html"><u>Roland M-1000</u></a>

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Θέλω να συνδέσω 2 synths, 1 media center και να μείνει και καμιά θύρα ελεύθερη για το μέλλον (ότι βγαίνει εδώ και μερικά χρόνια έχει ψηφιακή έξοδο - οκ, σχεδόν όλα!)

 

Στο M-Audio οι οπτικές που έχει είναι για ADAT και όχι για SPDIF (υποσημείωση με italics και μικρά γράμματα στο manual  ;D). Οπότε αν κατάλαβα καλά μένει ή μια coaxial SPDIF ή δύο. Το manual αναφέρει 2 channel SPDIF χρησιμοποιώντας το Breakout καλώδιο. Τώρα φωτογραφία δεν βρήκα για να δω αν όντως έχει 1 ή 2 coaxial inputs ή εννοεί 2-channel PCM.

 

To Roland είναι μάλλον ότι ψάχνω. Τα μείον είναι ότι έχει μόνο 1 οπτική (είσοδο), την οποία με διακόπτη μπορείς  να επιλέξεις να γίνει coaxial (που βρίσκεται στο πίσω μέρος).  Έχει ακόμη 3 coaxial στο πίσω μέρος αλλά αχρηστεύεται η μία αν χρησιμοποιήσεις USB σύνδεση  (υποσημείωση χωρίς italics και μικρά γράμματα στο manual !!!) ;D  Άλλο μείον είναι ότι χειρίζεται 2-channel PCM μόνο - πολυκάναλα φορμά τα ξεχνάμε. Επίσης δεν έχει drivers για Vista και η τιμή είναι λίγο αλμυρή από ότι είδα στα γρήγορα ~700ευρώ.

 

Τι γίνεται εδώ, εν έτει 2008 τα πάντα από synths μέχρι CD/DVD/HDD/HD players βγάζουν έξοδο ψηφιακή πλέον (σε διάφορα φορμά) και καμιά εταιρία δεν βγάζει κανένα "κουτί" που να μπορεί να τα χειριστεί όλα αυτά τα σήματα  ??? 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έλεγα να το κοιτάξω αυτό πριν στο προτείνω αλλά είπα ότι δεν μπορεί, θα παίζει και spdif optical.

 

Aλλά οι πονηράτζες γράφουν απλώς "lightpipe" αντί να γράψουν adat.

 

Γράψε λάθος. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις που η αγορά είναι κλούβια από τέτοια μηχανάκια (που να είναι φθηνά).

 

Δες λίγο και την λύση του switch/patchbay της frontierdesign, του Apache που το φέρνει και η Eλίνα (με τι τιμή όμως!)

 

http://www.frontierdesign.com/Products/Apache/Introduction

 

Με κάτι τέτοιο πάντως θες και μια καρτούλα ήχου φτηνή που να έχει οπτική έισοδο για να το συνδέσεις.

 

Αυτό έχει στην Αμερική 650$ και με μεταφορικά σου έρχεται 720 δηλ. 460€ αν είσαι τυχερός και δεν περάσει τελωνείο.

 

Πάντως λογικά switcher θέλεις γιατί για Mixer, δηλ. να παίζουν αυτές οι συσκευές που θέλεις ταυτόχρονα δεν μου φαίνεται εφικτό. Θα έχεις πρόβλημα συγχρονισμού αν θέλεις π.χ. να παίξουν ταυτόχρονα και τα 2 synth με την ψηφιακή έξοδό τους. Άρα μιλάμε για ένα spdif να παίζει κάθε φορά.

 

Οπότε σου κάνει άνετα και το switcher/patchbay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον και το απατσι για switchaki.

 

 

Πάντως λογικά switcher θέλεις γιατί για Mixer, δηλ. να παίζουν αυτές οι συσκευές που θέλεις ταυτόχρονα δεν μου φαίνεται εφικτό. Θα έχεις πρόβλημα συγχρονισμού αν θέλεις π.χ. να παίξουν ταυτόχρονα και τα 2 synth με την ψηφιακή έξοδό τους. Άρα μιλάμε για ένα spdif να παίζει κάθε φορά.

 

 

Το Roland λειτουργεί ως μείκτης (τα καταφέρνει με το συγχρονισμό) δες και το παρακάτω demo της roland

 

http://media.roland.com/en/IT/M-1000_IT/index.html

 

είναι super αν εξαιρέσεις τα παραπάνω μείον :D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, οκ κάνει reclocking μέσω resampling. Αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι λίγο γιατί μπορεί μέσω του reclocking να σου συγχρονίζει τα σήματα και να βελτιώσει τυχόν jitter, αλλά το ίδιο το sample rate conversion από την άλλη σου υποβαθμίζει το σήμα τραγικά θα έλεγα (εκτός και αν το resampler του είναι εξαιρετικής ποιότητας αλλά δεν νομίζω γιατί η τιμή του μηχανήματος θα είχε εκτοξευτεί στον αέρα)

Μου φαίνεται λίγο μπερδεμένο το πράγμα.

Πάντως ψάχτο λίγο παραπάνω γιατί είδα και μια κριτική ενός χρήστη που λέει πως σε όσα pc το ένωσε με το usb, είχε πρόβλημα, και πως το έχουν όλοι οι χρήστες του μηχανήματος που έχει ακούσει την άποψή τους.

 

Πάντως αν το πάρεις ενημέρωσε και μας τα αρρωστάκια.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολική και επαγγελματικη λυση με μελλον νομιζω οτι ειναι αυτό:

http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=30284

 

Αλλα με αλμυρή τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα ! Αλλά πολύ έξω από αυτά που διατίθεμαι να δώσω... βγάλτε και κανα οικονομικό μοντελάκι ρεεεεε

 

Νομίζω η πιο ...sexy πρόσοψη που έχω δει se rack ! και πρέπει να'ναι και λειτουργική με όλες αυτές τις συστοιχείες από κουμπάκια (τύπου matrix).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου