Προς το περιεχόμενο

Αρκετα με τα κουρδιστηρια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γνωριζεις οτι οταν κουρδιζουμε χρησιμοποιουμε μονο τον ΚΑΤΩ μαγνητη ετσι δεν ειναι?

 

Γιατί ισχύει αυτό?

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε περιπτωση που αυτο συμβαινει με ολοες τις κιθαρε σου, μαλλον κατι δεν παει καλα με το κουρδιστηρι σου (ειτε εσυ κανεις κατι λαθος)

 

σε τι κιθαρες σου παρουσιαζεται αυτο το προβλημα?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι γνωριζεις οτι οταν κουρδιζουμε χρησιμοποιουμε μονο τον ΚΑΤΩ μαγνητη ετσι δεν ειναι?

 

Πανω σε αυτό εχω να ρωτήσω ισχυει πάντα γιατι στην fender οταν το εχω σε 1 μαγνητη η βελονα δεν μένει ακηνητη παιζει πολυ...

Και συνιθως βάζω bridge με middle μαζι ...και παίζει ,μένει ακίνητη η βελόνα.Και υποθέτω σωστα οτι έιναι γιατι βγάζει θόρυβο ο bridge ??? Δεν ισχυεί κατι τέτοιο?? Και με το GR2 στο pc την ίδια συμεπριφορά έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

STAYRILLIAN

 

σε μια FENDER usa σε μια SQUIER σε μια ακουστικη YAMAHA και μολις προχτες και σε μια TELECASTER usa ANNIVERSARY ενος φιλου που παιζαμε μαζι σ ενα μαγαζι..

 

και το κουρδιστηρι του tonelab (οχι οτι το εμπιστευομαι τρελα βεβαια) μου παρουσιαζει τα ιδια συμπτωματα... και ενα BOSS  tunner τα ιδια, και με tunner digital programs τα ίδια...

θα αρχιζω να κουρδιζω μου φαινεται παλι με αυτες τις σφυριχτρες, οπως εκανα οταν ημουν μπουλης......... :o ;D

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζεις οτι οταν κουρδιζουμε χρησιμοποιουμε μονο τον ΚΑΤΩ μαγνητη ετσι δεν ειναι?

 

Γιατί ισχύει αυτό?

 

Γιατι ο bridge μαγνητης "παραγει" λιγοτερες αρμονικες και περισσοτερη "καθαρη¨" νοτα απο τον  neck ;)

 

θα αρχιζω να κουρδιζω μου φαινεται παλι με αυτες τις σφυριχτρες, οπως εκανα οταν ημουν μπουλης....

 

προφανως κουρδιζεις ΛΑΘΟΣ.

 

να λοιπον πως κουρδιζουμε:

 

καταρχην ΠΑΝΤΑ (μα ΠΑΝΤΑ) κουρδιζουμε "UP to the note" δηλ. ποτε δεν "κατεβαζουμε" κουρδισμα αν η χορδη μας ειναι ψηλοτερα κουρδισμενη απο οσο πρεπει αλλα "κατεβαινουμε" χαμηλοτερα απο τη νοτα που θελουμε και κουρδιζουμε προς τα "πανω"

 

π.χ αν χτυπησουμε την μι και μας δειξει το κουρδιστηρι οτι ειναι "ψηλη" δεν την ξεκουρδιζουμε προς το σωστο σημειο αλλα την ξεκουρδιζουμε ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ απο μι και ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΖΟΥΜΕ προς το μι.

 

χτυπαμε τη χορδη ΜΙΑ φορα και "πιανουμε" το pitch της γυρνωντας τα κλειδια,περιμενουμε να ηρεμησει (η τη μιουταρουμε) και μετα την ξαναχτυπαμε ΜΙΑ φορα τσεκαρωντας το κουρδισμα.

 

το προβλημα σου ΣΙΓΟΥΡΑ δεν εχει να κανει με το set up της κιθαρας σου (εκτος κι αν ακους το...ξεκουρδισμα καθε χορδης την ωρα που παιζεις πραγμα κομματακι δυσκολο να το εχεις καταφερει ακομα και να το θες.... :))

 

αληθεια τι αποσταση εχουν οι χορδες σου απο τους μαγνητες??

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω σε αυτό εχω να ρωτήσω ισχυει πάντα γιατι στην fender οταν το εχω σε 1 μαγνητη η βελονα δεν μένει ακηνητη παιζει πολυ...

Και συνιθως βάζω bridge με middle μαζι ...και παίζει ,μένει ακίνητη η βελόνα.Και υποθέτω σωστα οτι έιναι γιατι βγάζει θόρυβο ο bridge ??? Δεν ισχυεί κατι τέτοιο?? Και με το GR2 στο pc την ίδια συμεπριφορά έχει.

 

 

μαλλον ειναι κοντα ο μαγνητης με τις χορδες και τις μαγνητιζει με αποτελεσμα να "τρελαινεται" ο δεικτης.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα οσα ειπωθηκαν τα εφαρμοζω... τωρα για τον μαγνητη στη κιθαρα που τελος παντων χρησιμοποιω περισσοτερο κ ξερω τα τερτιπια της, επρεπε να ειχα αναφερει οτι ειναι humbucker.. η αποσταση λοιπον απ τις χορδες ειναι περιπου οσο 2 μονοευρα στις μπασσες κ λιγο παραπανω στα καντινια... καλα δεν εινα;;;;;;;;;;;;;;;

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που ειναι humbucker εχει πολυ λιγοτερο τραβηγμα απο τον μονο οποτε δεν ειναι εκει το προβλημα (αν και κανονικα θα πρεπει για ισοροπια στον ηχο να τον φερεις πιο κοντα στα καντινια και πιο μακρυα στις μπασες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη για την χαζη ερωτηση,αλλα φανταζομαι οτι προσπαθεις να ρυθμισεις intonation με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ χορδες,ετσι?Αλλιως κοροιδευομαστε...Τσεκαρε επισης τον τροπο που τυλιγεις τις χορδες στα κλειδια,παιζει μεγαλο ρολο στο κατα ποσο θα μεινουν σταθερες στο κουρδισμα...και μια τελευταια(συγγνωμη και παλι)ανοητη ερωτηση:η μπαταρια στο κουρδιστηρι ειναι καινουργια,ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου