Προς το περιεχόμενο

frontman 15g σε 15r...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eχω εναν Fender Frontman 15G. Ετσι οπως ημουν αραγμενος το μεσημερι, πεφτει το ματι μου πανω του και ξεκιναει ενας τρελος συνηρμος. Αυτος ο ενυσχητης ειναι ιδιος με τον 15R, μονο που δεν εχει το reverb. Οποτε λεω να τον ανοιξω μπας και ειναι ολα πανω, εκτος απο το αντιστοιχο pot που θα ελεγχε το reverb. Τα ανοιξα, και ειδα οτι δεν ηταν πανω, αλλα ηταν σημειωμενα τα μερη που ηταν για το reverb και ελεγε που μπαινει αντισταση, που πυκνωτης κλπ. Σκεφτηκα λοιπον να ψαξω μπας και βρω το schematic του 15R, για να δω τις τιμες των στοιχειων που λειπουν, να τα κολλησω και να εχω ουσιαστικα τον 15R με ελαχιστο κοστος.

 

Απο το site της Fender, οπως ηταν λογικο βρηκα schematic, κοινο και για τους δυο ενυσχητες, αλλα οι "τσατσοι" της Fender δεν ειχαν σημειωμενα τα στοιχεια του reverb. Εψαξα γενικα στο net, αλλα παλι δε βρηκα τιποτα.

 

Αναρωτιεμαι τωρα μηπως εχει σκεφτει κανενας κατι παρομοιο και εχει τα schematics, εχει τον 15R και προσφερεται να τον ανοιξει για να μου πει τα στοιχεια που μου λειπουν, ή μπορει να με βοηθησει να φτιαξω ουσιαστικα ενα reverb στη θεση αυτουνου...

 

Ακουλουθουν φωτο και το schematic που βρηκα...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway, το ξεχναω αυτο.

 

Ο ενυσχητης βαζει την βρωμια του με ενα κουμπακι, που ουσιαστικα ειναι ενας DPDT διακοπτης. Πως θα μπορουσα να το βγαλω και να το εκανα να ειναι με πεταλι η αλλαγη?

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνει το παιδί!!!

Η καλύτερη φάση είναι αυτά τα ανοιγοπειράγματα στον ενισχυτή ;D ;D!!!

Καλή τύχη σου εύχομαι με ενσωματομένο Fuzz Factory στο τέλος του μονταρισματος!!! ;D ;D ;D :P

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-\ :-\ :-\

Γιατι δε με βοηθαει κανεις? Η αληθεια ειναι οτι και τα γουσταρω ολα τα πειραγματα και τα λοιπα, αλλα ψαχνω και δικαιολογια για να παρω καινουριο, με εβμασμα των γονιων... Και ο μονος τροπος ειναι να χαλασει "καπως"..........

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αλλο πρηξιμο ;D ;D ;D

 

Βρηκα το schematic με το reverb. Το μονο που θελω τωρα απο εσας, ειναι το πως φτιαχνω το ελατηριο που δινει το reverb (reverb tank το ξερω εγω, στο schematic το λεει reverb ass ???).......

 

Αμα καποιος ειναι προθυμος να βοηθησει, πειτε μου να ανεβασω και το schematic με το reverb......

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν εχουν οι μικροι ενυσχητες reverb tank το διαπιστωνεις απλα. Συνδεσε κανονικα, ανοιξε ρευματα, και τραβα και βαρα μια σφαλιαρα στο σασι του ενυσχιτη. Θα κουνηθουν τα ελατηρια, και θα ακουσεις ενα θορυβο. Ενα κολπακι που ετυχε να διαπιστωσω... ;)

 

Ξερει κανενας πως θα φτιαξω spring reverb tank ??? βοηθατε τωρα που μου μπηκε το μικροβιο του DIY, και εχω και ορεξη....

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν εχουν οι μικροι ενυσχητες reverb tank το διαπιστωνεις απλα. Συνδεσε κανονικα, ανοιξε ρευματα, και τραβα και βαρα μια σφαλιαρα στο σασι του ενυσχιτη. Θα κουνηθουν τα ελατηρια, και θα ακουσεις ενα θορυβο. Ενα κολπακι που ετυχε να διαπιστωσω... ;)

 

Ξερει κανενας πως θα φτιαξω spring reverb tank ??? βοηθατε τωρα που μου μπηκε το μικροβιο του DIY, και εχω και ορεξη....

 

;D ;D ;D Lol ο καλύτερος και πιο σίγουρος τρόπος!!! ;D

Εγώ εννούσα ότι εσύ θα του βάλεις Spirng Reverb ,το από την μάνα του 15R ψηφιακό εφε δεν  είχε???

Δηλαδή γινεταί να φτιάξεις το Reverb Tank και να το συνδέσεις στο σημείο που η πλακέτα προόριζε θέση για ψηφιακό εφέ??

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου