Προς το περιεχόμενο

NEUMANN ή AKG


taskor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι στα προθυρα αγορας μικροφωνου και εχω τις εξης αποριες:Το γνωστο σε ολους πουρακι NEUMANN KM184 NI ειναι καταλληλο για vocals?κι αν ειναι,ειναι καλυτερο του AKG c 4000? ιδου η απορια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση σου στέλνω τις πληροφορίες από την εταιρία:

KM 184

For universal use, especially for recording situations when it is necessary to attenuate off-axis sound (mainly from the rear) from other nearby instruments.

As XY and ORTF stereo pair

AnnouncerΆs mic for broadcasting

Spot mic, overhead

Close miking of strings, wind instruments, percussion, piano, Leslie speakers, guitar amps

Αλλά και από δική μου εμπερία και γνώση σου λέω ότι τα πουράκια γενικά δεν ενδείκνυνται για φωνή.

 

Αντίθετα το AKG c4000B είναι καταλληλότερο λόγω του φαρδύ πυκνωτή.

Vocals

The human voice evokes our attention like no other sounds. Are ears are acutely sensitive to very tiny inflections in the air around the vocalist. The goal of the microphone is to capture the innermost soul of the vocal. Our ears are conditioned to want to hear a slight treble presence coloration on a typical voice. So accuracy alone is really not the name of the game hear. Its accuracy plus good sounding coloration with high definition presence that is not bright, but warm. Large capsule condenser mics often get the call. So do dynamics, especially with vocalists that get loud. Condensers can distort if a loud vocalist gets too close. Dynamics are also a good choice for rooms with a lot of ambient noise.

 

Πάντως να σου πω γενικά ότι ένα "κακό" μικρόφωνο μπορεί για μια συγκεκριμένη δουλειά να είναι το πιο κατάλληλο. Αντίθετα ένα πολύ "καλό" μικρόφωνο για την ίδια να είναι πολύ πιο ακατάλληλο. Οπότε βρες ένα μικρόφωνο που να ταιριάζει στις προδιαγραφές σου (χώρο, χρήση κλπ)

 

Για όποια άλλη διευκρίνηση εδώ είμαστε.

Φιλικά.

Παναγιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε Παναγιωτη αυτο εχω ψιλοσυμπερανει κι εγω αλλα περιμενω κι απο καποιον τυχον κατοχο αυτων των δυο σχολια ή τελος παντων καποιον που να τα'χει ακουσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok! Σας εβαλα και εγω να συγκρινετε καρπουζια με πεπονια,γραψτε λαθος.Τωρα αναμεσα στο AKG c 4000Β και στο Rode NT 2000 τι προτεινετε? :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου