Προς το περιεχόμενο

Αποπειρα για σπιτικη ηχογραφηση.......(και αποριες)


fenderiarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλτατε φεντεριαρη παρολο που το θεμα που παιζεις δε μου αρεσε , τι να πω σου βγαζω το καπελο για τα "μετρονομημενα" αψογα βιμπρατα (οχι τυχαια σαν τα δικα μου.... ) και τα απολυτα "σηκωματα"- "βουτηγματα" και λοιπα πιτσαρισματα (  μα τι λεω πρωινιατικα) .Παντως  και μια νοτα να επαιζες παλι θα σου εβγαζα το καπελο για την καλη σου τεχνικη,  και σορι που δε θα σχολιασω την ηχογραφηση αλλα την ακουσα στο λαπτοπ, και εχω πιει και  λιγακι παλι. (τελευταια φορα ομως.... δε θα ξαναπιω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίο παίξιμο! ;)

 

2 παρατηρήσεις μόνο. Όταν παίζεις με slow tempo σαν αυτό, βάζε λίγο μεγαλύτερο χρόνο στο delay (350-380ms και αν ακούγεται πολύ ουρά μείωνε το feedback).

Τέλος, μην compressάρεις τόσο πολύ γιατί το απαλό σου παίξιμο ακούγεται το ίδιο δυνατά με το δυνατό παίξιμο με αποτέλεσμα να επηρεάζεται το feeling που σε τέτοια blues παιξίματα εξαρτάται πολύ και από τις δυναμικές.

 

Ανέβασε κι άλλα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το 606 εχει μεγαλυτερο proximity effect απο το 57αρι (δηλ. "αρπαζει" περισσοτερα μπασα οσο πιο κοντα το τοποθετεις στην πηγη του ηχου) ξεκινα βαζοντας το 5 εκατοστα απο το κεντρο του μεγαφωνου,αν θες λιγοτερα μπασα και το μικροφωνο πιο κοντα στη γρυλλια για μεγαλυτερο punch τοτε ΣΗΚΩΣΕ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ή ΓΥΡΕ ΤΟΝ ετσι (η διαφορα θα ειναι ΜΕΓΑΛΗ):

 

l_2fa5b22670325312d4fbff7f020ef969.jpg

 

επισης μη ξεχνας οτι και στην digital ηχογραφηση ισχυει οτι και στην αναλογικη δηλ.ΟΣΟ ΠΙΟ HOT ΓΡΑΦΕΙΣ τοσο καλυτερα (και με λιγοτερο θορυβο) ακουγεται η εγγραφη σου ;) (οποτε τα 40db ειναι μια χαρα,εφοσον βεβαια δεν κοκκινιζει το καναλι σου)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω για τις απαντησεις......το DI δεν ειναι κατι που αποκλειω (αν και στο παρελθον το ειχα συνδυασει πολυ ασχημα....σε ενα studio με ειχαν γραψει με ενα DI στη κονσολα και ακουγονταν χειροτερα και απο πεταλιερα zoom) αλλα προηγουμενως θα ηθελα να δω τι παιζει με τον "παραδοσιακο" τροπο....ας μην μπλεξω με εναν μπελα ακομα. Αυτο που παρατηρω, (περαν του οτι η ηχογραφηση απο μονη της ειναι ενα επιπλεον οργανο........<-------κατι μας ειπες τωρα) και που για τους περισσοτερους απο εσας φανταζομαι θα ειναι κοινος τοπος, ειναι οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο να αποδωσεις στην εγγραφη αυτο ακριβως που ακουγεται απο τον ενισχυτη σου.

 

Σημερα η κοπελα μου θα εχει να εκτελεσει το θεαρεστο εργο του Μετακινητη Μικροφωνου.... ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι και τοσο ευκολο να αποδωσεις στην εγγραφη αυτο ακριβως που ακουγεται απο τον ενισχυτη σου.

 

μη σκας,δεν εισαι μονος...

 

στην ιστορια της..ηχογραφησης ΠΟΤΕ δεν καταφερε ΚΑΝΕΝΑΣ να το πετυχει αυτο εκατο τα εκατο... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πολύ ωραίο παίξιμο. Πολύ πολύ ωραίο. Μελωδικό, εκφραστικό, καθαρότατο. Ίσως το καλύτερο κλιπ που έχω ακούσει εδώ μέσα. Δεν με ενδιαφέρει τι και πώς αλλά οφείλω να πω ότι και ο ήχος σου είναι εξαιρετικός. Το σήκωμα-φράση στο 0.18-19 είναι καταπληκτικό. Μπράβο σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ηχογραφηση δεν μπορω να πω κατι γιατι ειμαι μεγα ασχετος!

για το παιξιμο θα πω WOWWWWWWWWW! ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου