Προς το περιεχόμενο

CUBASE SX 2 & M-AUDIO 24/96 Βοήθεια!!!!!


nikoskor41274

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα...

Αγόρασα την m-audio 24/96 και το audio buddy αλλά έχω το εξής πρόβλημα.

Ενώ με το ψάξιμο κατάφερα να ακούσω την κιθάρα στο cubase οταν γράψω ενα audio track ενώ όταν παίζω ακούγετε κανονικά όταν τελειώσω

και κάνω play για να το ακούσω ...νέκρα δεν ακούγετε τίποτα...

Μπορεί κάποιος πού έχει τον παραπάνω συνδιασμό καρτας/cubase να μου πεί τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω για να πηγαίνουν ολα φυσιολογικά...

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1. Ενεργοποίησε τον Asio driver στις επιλογές του Cubase.

2. Στο patchbay router της κάρτας "τσέκαρε" το monitor mixer

3. Διάβασε και κανα manual...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διορθώσεις τα προβλήματα πές μερικές λεπτομέρειες για το audio buddy.Πόσο το πήρες και από που,ποιότητα κλπ.

Αν μπορείς φυσικά... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διορθώσεις τα προβλήματα πές μερικές λεπτομέρειες για το audio buddy.Πόσο το πήρες και από που' date='ποιότητα κλπ.

Αν μπορείς φυσικά... :wink:[/quote']

 

Αν και ασχετος απο ήχο (τώρα έχω μπεί σε αύτο το τριπ)...Βλέπω 2 πράγματα που για μένα είναι πολύ σημαντικά.

1. Δεν έχει θόρυβο...

2. Χτυπάω μια χορδή και την ακούω αμέσως και οχι με delay (πολυ χαμηλό latency για μένα 12ms)

 

Και τα 2 τα αγόρασα απο την elina 230€ και τα 2 είχαν σχεδόν τα ίδια λεφτά

Αν θέλετε να με ρωτήσετε κατι άλλο και ξέρω η καταλαβαίνω ευχαρίστως να σας πώ...

 

Σημ. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι όταν ανοίγω το guitar Rig βγάζει θόρυβο η κιθάρα ενα μόνιμο βουητό στο background ενω δεν το κάνει πρίν ανοίξω το Rig και δέ ξέρω πως να το ρυθμίσω...

Αν ξέρετε κάτι παρακάλω πείτε μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες προφανώς οφείλεται ή στους μαγνήτες αν είναι μονοί και βγάζουν θόρυβο ή στο συγκεκριμένο patch του guitar rig που πιθανόν να είναι με παραμόρφωση και να έχει θόρυβο.

Εγώ πάντως έχω αυτή τη στιγμή δανεική μια προενίσχυση της mesa boogie(v-twin) και παίζω κιθάρα->προενίσχυση->audiophile line in ->guitar rig ή οποιοδήποτε άλλο plugin και δυστυχώς δεν έχω μείνει ικανοποιημένος.Ο ήχος είναι ψεύτικος όπως και να το κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ τα jazz προγραμματα του guitar rig δεν εχω distortion και τέτοια και συγκεκριμένα το Jazz Dry και το Jazz Bright

Η κιθάρα είναι μπουρούχα δανεική αλλα με κλειστο το Guitar Rig δεν βγάζει θόρυβο απο τον υπολογιστή...

Παντώς προσεχώς ελπίζω να καταφέρω να πάρω 1-2 μικρόφωνα να γράφω να εχω καλύτερα αποτελέσματα ελπίζω.Προς το παρόν μονο για να καταγράφω την "ιδέα" μου σαν προσχέδιο ενα πραμα θέλω να το χρησιμοποιήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου