Προς το περιεχόμενο

χαμπακεροκιθαρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χθες επαιξα την καλυτερη χαμπακεροκιθαρα που εχω παιξει ποτε.

 

ηταν μια Lespaul...  oooops οχι! δεν ηταν LesPaul!...  ;D δεν ηταν καν Gibson!

 

ηταν μια Γιαπωνεζικη early 80's Aria Pro II Leopard (LesPaul copy).

Απλα δεν εχω ξαναπαιξει με καλυτερη χαμπακερατη κιθαρα!

 

Το οργανο ειναι πιστο αντιγραφο των παλιων Gibby, με μονοκομματο μαονι πισω και στο μανικι (Honduran παρακαλω) maple καπακι και τρελο Brazilian rosewood στην ταστιερα και long neck tenon...

Οκ, ζυγιζε οσο μια ...αγκυρα αντιτορπιλικου, αλλα ο ηχος της ηταν μαγικος! (και unplugged)

 

Τα ηλεκτρικα της ειναι φυσικα λιγο υποδεεστερα μιας Αμερικανας, αλλα ...αλλαζονται πολυ ευκολα  ;D

Εγω παντως που ειμαι υπερ των upgrades, δεν μπορω να πω οτι ειχα προβλημα με τα stock ηλεκτρικα.

 

Παρολα αυτα και κατοπιν απαιτησης του ιδιοκτητη αλλαξα τον διακοπτη με εναν κλασσικο toggle, της εβαλα paper in oil πυκνωτες (alessandro) και ενα jack switchcraft.

 

Για δειτε για τι μιλαμε:

 

Paul1.jpg

 

Paul3.jpg

 

Paul4.jpg

 

Paul2.jpg

 

Paul6.jpg

 

Paul7.jpg

 

Paul5.jpg

 

εδω και μια φωτο με την νεα μου τελε

 

TelePaul.jpg

 

 

καταπληκτικο οργανο!... δεν την αφηνα απο τα χερια μου...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου πως το μαόνι Ονδούρας είναι γενικά ελαφρύ , το βάρος της δεν υποστηρίζει τον ισχυρισμό περί χρήσης του συγκεκριμένου ξύλου. Τωρα Brazilian σε Aria.... τί να πώ, μου φαίνεται λίγο υπερβολικό μια που οι Ιάπωνες γενικά δεν ενδιαφερόντουσαν ποτέ για τα "καθιερωμένα" ξύλα των αμερικάνων,και  χρησιμοποιούσαν δικούς τους suppliers.

Αυτά βέβαια δεν έχουν να κάνουν με το άν η κιθάρα μπορεί να παίζει καταπληκτικά  :)

Και η Tokai love rock του 84-85 που είχα το 1998 μια χαρά έπαιζε θυμάμαι, και ήταν και πανάλαφρη !

 

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου πως το μαόνι Ονδούρας είναι γενικά ελαφρύ , το βάρος της δεν υποστηρίζει τον ισχυρισμό περί χρήσης του συγκεκριμένου ξύλου. Τωρα Brazilian σε Aria.... τί να πώ, μου φαίνεται λίγο υπερβολικό μια που οι Ιάπωνες γενικά δεν ενδιαφερόντουσαν ποτέ για τα "καθιερωμένα" ξύλα των αμερικάνων,και  χρησιμοποιούσαν δικούς τους suppliers.

Αυτά βέβαια δεν έχουν να κάνουν με το άν η κιθάρα μπορεί να παίζει καταπληκτικά  :)

Και η Tokai love rock του 84-85 που είχα το 1998 μια χαρά έπαιζε θυμάμαι, και ήταν και πανάλαφρη !

 

 

απλα μετεφερα αυτα που μου ειπε ο φιλος. Τωρα αν ειναι οντως απο την Ονδουρα ή απο τη μαγαδασκαρη ή απο το τιμπουκτου, λιγο μ'ενδιαφερει... Εγω ξερω οτι δεν εχω ξαναπαιξει τοσο καλη χαμπακερατη.

Τωρα περι Brazilian, εχω δει κομματια που ειχαν τετοια streaks, αλλα να σου πω δεν το ρωτησα αν μιλαει βραζιλιανικα ή αν χορευει σαμπα...  ;D  Το θεμα ειναι οτι ηταν ...τζαμπα  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να αποκαταστασθει η ταξη, δειτε τι γραφει ο dealer γι' αυτην:

 

This guitar is the Aria Pro II Leopard. Take a look at the photos, it's really a great guitar, fantastic woods, beautiful all the way around. This is one of Aria's higher models, first of all it has the two piece flamed maple cap, perfectly matched. The back is Honduras Mahogany and I could not find a glue joint even under high intensity photographic lamps, so I venture to say it must be a one piece back.  Fretboard is bound Brazilian Rosewood, check out those photos it's simply stunning.  Please take a note, that you'll only find fretedge binding on the highest quality guitars! Cap it off with a superb Cherry Burst Nitro finish and you have a fantastic guitar in every aspect.  It only weighs 8.7 lbs too!  Of course this model has the deep tenon joint as well.

 

θα μου πεις, να πουλησει ηθελε ο τυπος. Απ' την αλλη δεν εχω λογο να μην τον πιστεψω....

 

Εγω ομως θα παραβλεψω αυτα και θα ξαναπω οτι ηταν η καλυτερη του ειδους που μου εχει τυχει ως τωρα και αυτο μετραει για μενα.  ;)  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια η Αρια και congrats φιλε. Αφου γουσταρεις αυτο εχει σημασια!

 

Και εγω πριν καποιες ημερες επαιξα με την καλυτερη LP για εμενα μια 57 VOS και την αγορασα. Τεσπα, θα θελα να σε ρωτησω αν μπορεις να πιασεις σωστο drive στον fender μαζι με το fulldrive2. Παιζει καλα αυτος ο συνδυασμος χαμηλα? Σε ρωταω μιας και ενδιαφερομαι να τα αγορασω και τα δυο (προφανως οχι τα δικα σου :D!!!!!!!!!!).

 

 

και παλι καλοριζικη.

 

 

cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια η Αρια και congrats φιλε. Αφου γουσταρεις αυτο εχει σημασια!

 

Και εγω πριν καποιες ημερες επαιξα με την καλυτερη LP για εμενα μια 57 VOS και την αγορασα. Τεσπα, θα θελα να σε ρωτησω αν μπορεις να πιασεις σωστο drive στον fender μαζι με το fulldrive2. Παιζει καλα αυτος ο συνδυασμος χαμηλα? Σε ρωταω μιας και ενδιαφερομαι να τα αγορασω και τα δυο (προφανως οχι τα δικα σου :D!!!!!!!!!!).

 

 

και παλι καλοριζικη.

 

 

cheers

 

ευχαριστω, αλλα δυστυχως δεν ειναι δικια μου η Αρια. :'(  Ανηκει σε φιλο....  σε 'κεινον τα συγχαρητηρια...  ;D

 

το FD-II δουλευει μια χαρα με τον twin, αλλα μην περιμενεις να γινει και Boogie...  :D

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Χθες έπαιξα με την 2η ίδια Aria Pro II που αγόρασε ο κοινός μας φίλος, φίλτατε Alderbody... ;D

 

Πολύ καλύτερη από πολλέεεες LP που έχω παίξει κατά καιρούς (κι ας είχε και hot μαγνήτες).

Βασικό μειονέκτημα...Είναι:

 

anchor.jpg

 

::) ::)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η δική μου η Aria Pro II Άγκυρα είναι..... (αλλά είναι άσπρη και μετριάζει το βάρος  :P :P :P :P :P)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις καλομάθει με Fender-οκιθάρες...δύσκολα το κάνεις αυτό στη μέση/πλάτη σου (ή στο μηρό σου, αν παίζεις καθιστός...)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου