Προς το περιεχόμενο

Βοηθητικό Link για Alesis users & Αρχάριους στο Sampling


S80

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και 1 1/2 χρόνο έχω ανεβάσει ένα site που αφορά κυρίως τη φόρτωση δειγμάτων και τη χρήση sampling μέσω FLASH cards, αλλά και γενικότερα τη χρήση των καρτών στα synthesizer της Alesis.

 

Αφορά κατά βάση τα synthesizer από τα QS και μετά (QSR, QS6, 7, 8, QS6.1, 7.1, 8.1, QS6.2, 7.2, 8.2) αλλά και τα παλαιότερα:

Quadrasynth, S4, Quadrasynth plus Piano, S4 Plus, καθώς και το DMPro.

 

Καθώς αυτό το όργανο έχει υποδοχές για Flash Cards είναι δυνατό ο χρήστης να μεταφέρει δικά του samples και instrument multisamples.

 

Για το λόγο αυτό έχω συμπεριλάβει με αναλυτικές οδηγίες, βασικά θέματα του sampling για ενημέρωση των Alesis users, αλλά οι ίδιες πληροφορίες χρησιμεύουν και σε users που θέλουν με απλά λόγια να μάθουν κάποια πράγματα για Sampling - Mapping - Looping (ιδιαίτερα στην ενότητα "Enter the QS Sampling World").

 

Είναι ένα site που στο διάστημα αυτό έχει γύρω στις 40.000 επισκέψεις και ίσως φανει και σε άλλους χρήσιμο.

 

Η διεύθυνση είναι:

 

http://qs-cards.netfirms.com

 

Επίσης δίνω εκεί ένα email (στο μενού "Contact") για τυχόν απορίες, ερωτήσεις και παρατηρήσεις.

 

[[ευτυχώς ή δυστυχώς έχω γράψει όλο το site στα Αγγλικά λόγω της επικρατούσας διεθνώς γλώσσας]]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο χλωμο προσωπο

πολυ καλη δουλεια

σε τιμα πολυ ολη αυτη η προσπαθεια

που εχεις κανει

το αθλημα εχει αναγκη απο

αθλητες σαν και εσενα

και παλι μπραβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια χαρά φίλε Χρήστο! Πρόσφατα σου ζήτησα μέσω email το embed.exe και το aswap.exe. Μετά έμαθα ότι το site είναι δικό σου και ότι είσαι Έλληνας! Έχω το S4 και θέλω να σε ρωτήσω το εξής: Το ότι η alesis λέει ότι το S4 δεν μπορεί να γράψει τις κάρτες μέσω MIDI σημαίνει ότι θα πρέπει να τις γράψω πρώτα αλλού και μετά να τη βάλω στο S4? Έχω ένα πολύ παλιό laptop που έχει δύο PCMCIA slots. Μπορώ να το κάνω εκεί; Σε ρωτάω μην αγοράσω τσάμπα κάρτες. Επίσης, ξέρεις που μπορώ να βρώ κάρτες εδώ στην Ελλάδα; Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Γεια χαρά φίλε Χρήστο! Πρόσφατα σου ζήτησα μέσω email το embed.exe και το aswap.exe. Μετά έμαθα ότι το site είναι δικό σου και ότι είσαι Έλληνας! Έχω το S4 και θέλω να σε ρωτήσω το εξής: Το ότι η alesis λέει ότι το S4 δεν μπορεί να γράψει τις κάρτες μέσω MIDI σημαίνει ότι θα πρέπει να τις γράψω πρώτα αλλού και μετά να τη βάλω στο S4? Έχω ένα πολύ παλιό laptop που έχει δύο PCMCIA slots. Μπορώ να το κάνω εκεί; Σε ρωτάω μην αγοράσω τσάμπα κάρτες. Επίσης' date=' ξέρεις που μπορώ να βρώ κάρτες εδώ στην Ελλάδα; Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων![/quote']

 

Συγγνώμη φίλε που άργησα τόσο σε αυτή την απάντηση. Ίσως αν με ρωτούσες από το email του site να μην είχα καθυστερήσει τόσο.

 

Πάντως απαντώ:

 

To παλαιότερο S4 (v. 1.0 έως 1.07), ΔΕΝ μπορεί να γράψει μόνο του τις κάρτες.

 

Αντίθετα, το S4 Plus (v. 2.0 και πάνω) λαμβάνει και γράφει κανονικά δεδομένα μέσω MIDI.

 

---

 

Έχω λάβει email από φίλους που έχουν σίγουρα έχουν φτιάξει κάρτες από laptop. Όμως δεν ξέρω λεπτομέρειες για τον τύπο του αντάπτορα που χρησιμοποίησαν.

 

---

 

Κάρτες για την Ελλάδα δεν ξέρω που μπορείς να βρεις. Είναι παράξενο μεν αλλά όταν άρχισα να ασχολούμαι πριν από κάτι χρόνια, η αντιπροσωπεία μου ζητούσε περίπου 100.000 δραχμές και τότε απευθύνθηκα σε εταιρείες του εξωτερικού όπου αγόρασα με 90$. Μεγάλη διαφορά στην τιμή, οπότε συνέχισα να αγοράζω από το εξωτερικό.

 

Στο site αναφέρω 2 διευθύνσεις για αγορές από έξω. Επίσης πολλοί αγοράζουν από site δημοπρασιών.

 

 

Να' σαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου